1403؛سالی پر چالش برای پرستاری کشور

شریفی مقدم گفت:

1403؛سالی پر چالش برای پرستاری کشور

دبیرکل خانه پرستار با اشاره به مشکلات موجود جامعه پرستاری، 1403 را سال پرچالشی برای پرستاری کشور خواند.

محمد شریفی، مقدم دبیرکل خانه پرستار در گفتگو با خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، در رابطه با پیش بینی خود برای وضعیت پرستاری کشور در سال 1403 اظهار کرد: فعل پرستاری یعنی مراقبت در بحران و مردم مراقبت مناسب را دریافت نمی کنند. برای این موضوع دلایل زیادی وجود دارد که یکی از آنها موضوع کمبود نیرو کمبود جذب پرستار و درکنار آن ترک شغل است.

وی افزود: بر اساس آمار معاونت پرستاری وزارت بهداشت آمار ترک شغل از سوی پرستاران 15 درصد است، از سوی دیگر موضوع مهاجرت نیز وجود دارد که بر اساس اعلام نظام پرستاری مهاجرت ها به 3 هزار نفر رسیده است.

او با بیان اینکه در پایان سال 1402 یک سلسله تجمع های پرستاری وجود داشت، گفت: این تجمع ها علامت خوبی برای پرستاری و فعل مراقبت در کشور نیست.  در تمام دستگاه های دولتی فوق العاده خاص برقرار شده و قرار بود در سال 1403 به پرستاران پرداخت شود، اما در بودجه 1403 این موضوع دیده نشده است.

شریفی مقدم افزود: حقوق کارکنان دولت که 20 درصد اضافه شده است و حقوق کارگران هنوز تعیین نشده و این امکان وجود دارد که افزایش حقوق آنها هم 20 درصد باشد. برخی از پرستاران مشمول قانون خدمات کشوری و برخی دیگر مشمول قانون کار هستند، با توجه به تورم موجود عملا این افزایش حقوق نمی تواند مشکلات آنها را حل نکند.

وی تاکید کرد: ما علایم بیماری را در پرستاری کشور دیده و این پیش آگاهی خوبی از آینده نمی دهد، هنوز موضوع کارانه آنها حل نشده است. از سوی دیگر رقم اضافه کار آنها کم است. برآورد ما این است که اضافه کار یک پرستار ساعتی 300 هزار تومان است، اما دولت ساعتی 20 هزار تومان اضافه کار به پرستاران می دهد این مبلغ هم 9 ماه بعد پرداخت می شود. همه اینها نشان می دهد که ما سال خوبی را برای پرستاری کشور پیش رو نداریم.

شریفی مقدم یادآور شد: متاسفانه آمار هایی که داریم مبنی بر این است بسیاری از پرستاران در فکر مهاجرت هستند و این نوید خوبی برای پرستاری کشور نیست.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "1403؛سالی پر چالش برای پرستاری کشور" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "1403؛سالی پر چالش برای پرستاری کشور"، کلیک کنید.