کمبود نمایشنامه باکیفیت گلایه ی فعالان تیاتر/تیاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می کند

کمبود نمایشنامه باکیفیت گلایه ی فعالان تیاتر/تیاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می کند

نکستونز/یزد «داود کیانیان» پیشکسوت تیاتر کودک و نوجوان دو کارگاه نمایشنامه نویسی ویژه نوجوان و آشنایی با کاربرد تیاتر در زندگی را در شهر اردکان آغاز کرد.

این مدرس هنرهای نمایشی در جریان برگزاری جشنواره بیست و هشتم و درباره کارگاه نمایشنامه نویسی ویژه نوجوان، گفت: کارشناسان و فعالان حوزه تیاتر همیشه از کمبود نمایشنامه با کیفیت گله مند هستند. به عقیده من یکی از راهکارهای صحیح و کوتاه مدت در حوزه تیاتر کودک و نوجوان این است که این وظیفه را به خود آنها واگذار کنیم؛ چون آنها از سرچشمه زلال کودکی و نوجوانی سیراب می شوند، در حالی که ما نویسندگان وقتی می خواهیم برای آن مقطع بنویسیم نخست باید آنها را بشناسیم، روانشناسی آنها را بدانیم، اکنون و حال شان را بررسی کنیم که اینها کار ساده ای نیست و به بیان بهتر زمانبر است.

وی با اشاره به این که در این دوره اصول اولیه نمایشنامه نویسی به نوجوانان آموزش داده می شود، تصریح کرد: این که نمایشنامه از چه عناصری تشکیل شده است، چه کاربردهایی دارد، چه تفاوتی با قصه، قصه نمایش، رمان و سایر انواع ادبی دارد از جمله مباحثی است که در این دوره آموزش داده خواهد شد.

این مدرس، نویسنده و پژوهشگر تیاتر کودک با اشاره به اینکه در این جشنواره برای اولین بار بخش نمایشنامه نویسی برای کودکان و نوجوانان برگزار شد، گفت: آثار ارسالی، از یک طرف نشان داد که کودکان و نوجوانان با آن که آموزش لازم برای نگارش اثر حرفه ای ندارند، چقدر خوب می نویسند و از طرف دیگر دنیای متفاوت آنها را مشخص کرد؛ دنیایی که ما از آن اطلاع کافی نداریم.

وی اضافه کرد: نوجوانان نشان دادند که علاقه مند به نوشتن هستند و ما در این کارگاه به آنها نمایشنامه نویسی را یاد می دهیم تا تجربه کنند و امیدواریم که آثار بعدیشان را بدون نقص تر ارایه کنند.

کیانیان ادامه یافتن این دوره را برای رشد کیفی بچه ها، به صورت حضوری و مجازی بسیار ضروری عنوان کرد و گفت: وقتی بچه های دوره ندیده، کارهای خوبی را به جشنواره می فرستند این به معنای آن است که با آموزش درست می توان کمک کرد تا آنها به صورت فنیتر کار کنند.

این مدرس کارگاه «آشنایی با کاربرد تیاتر در زندگی»، گفت: در این کارگاه نیز در تلاش هستیم به مخاطب عام بیاموزیم که تیاتر چرا و چگونه در زندگی تاثیر می گذارد.

کیانیان افزود: واقعیت این است که  خداوند انسان را آفرید. انسان هنر را آفرید و هنرمند تیاتر را خلق کرد. مسیر این آفرینش برای انسان بسیار ضروری است چون در طول تاریخ بشریت برای او کاربرد داشته است. اگر تیاتر کاربردی نداشت مطمینا تاکنون از بین رفته بود.

وی افزود: تیاتر از آن دست هنرهایی است به واسطه ارتباط تنگاتنگ با مخاطب، می تواند تاثیر فراوانی در جامعه داشته باشد و به عبارتی بهتر یک هنر اجتماعی است.

این نویسنده و پژوهشگر تیاتر کودک و نوجوان با اشاره به اینکه در کارگاه آشنایی با کاربرد تیاتر در زندگی، می خواهیم مخاطبان را با کاربردهای تیاتر برای مردم در جامعه آشنا کنیم، تصریح کرد: مخاطب این کارگاه عموم مردم هستند و از کودک و نوجوان تا بزرگسالان می توانند در آن شرکت کنند.

وی اضافه کرد: ما در این کارگاه در تلاش هستیم مردم را با این موضوع آشنا کنیم که تیاتر چرا و چگونه در زندگی تاثیر می گذارد مطمینا اهالی نمایش با این موضوع آشنایی کامل دارند اما کسانی که دستی بر آتش ندارند در این کارگاه به این مهم می رسند که تیاتر چه معجزه ای است.

کیانیان با تاکید بر اینکه تیاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می کند؛ تصریح کرد: در تیاتر مخاطب در کنار سرگرم شدن می تواند از کاربردهای پرورشی و حتی درمانی آن نیز بهره ببرد و مشکلات خود را حل کند. این تیاتر حتی می تواند فرد را از فردیت خارج کرده و اجتماعی کند.

به گزارش نکستونز و به نقل از روابط عمومی بیست و هشتمین جشنواره بین المللی تیاتر کودک و نوجوان، کارگاه های آموزشی داود کیانیان آشنایی طی سه جلسه در این جشنواره برگزار می شود.

جشنواره بیست و هشتم با شعار «تیاتر، تمرین ناب زندگی» و با هدف تقویت همدلی و همراهی، رشد آگاهی و اعتماد به نفس فرزندان ایران زمین از طریق نمایش، به دبیری امیر مشهدی عباس تا 6 اسفندماه سال در شهر تاریخی اردکان یزد برگزار می شود.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "کمبود نمایشنامه باکیفیت گلایه ی فعالان تیاتر/تیاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می کند" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "کمبود نمایشنامه باکیفیت گلایه ی فعالان تیاتر/تیاتر کودک به عنوان یک ابزار آموزشی عمل می کند"، کلیک کنید.