پایان طرح سیمرغ کوه‌های ایران توسط کوهنورد آستارایی

پایان طرح سیمرغ کوه‌های ایران توسط کوهنورد آستارایی

نکستونز/گیلان امیر رضا درخشان، کوهنورد آستارایی با صعود به ۳۱ قله مرتفع کشور، موفق به اتمام پروژه ملی سیمرغ کوه های ایران در قالب فتح ۳۱ قله بلند ۳۱ استان کشور که مشمول طرح سیمرغ کوه های ایران است، از شهرستان مرزی بندر آستارا در استان گیلان شد.

 امیر رضا درخشان کوهنورد آستارایی در این رابطه روز سه شنبه ۵ تیرماه در تشریح صعود خود به ۳۱ قله بلند ۳۱ استان کشور در طرح ملی سیمرغ کوه های ایران در گفتگو با خبرنگار نکستونز، اظهار کرد: صعود به ۳۱ قله مرتفع ۳۱ استان کشور به عنوان اولین کوهنورد از شهرستان مرزی بندر آستارا با توجه دوری آستارا از قله های فتح شده و تحمل مشکلات فراوان با تلاش بسیار در سن ۳۲ سالگی به پایان رسید.

وی با اشاره به اینکه از سال ۱۳۸۶ تا کنون به رشته ورزشی کوهنوردی مشغول است، افزود: اواسط دهه ۸۰ زیر نظر هیئت کوهنوردی و اداره تربیت بدنی شهرستان آستارا به ریاست آقای عیسی نوری زاده و اواخر دهه ۸۰ زیر نظر باشگاه کوهنوردی کاسپین بندر آستارا به سرپرستی استاد میر علی اکبر صابر و اوائل دهه ۹۰ زیر نظر هیئت کوهنوردی بندر آستارا و به سرپرسی استاد تارف حسن پور شروع به فعالیت کوهنوردی کردم.

درخشان، گفت: چندین بار صعود به قله سبلان و همچنین صعود به قله دماوند در فصول مختلف سال و چندین و چندین بار صعود های قلل مجاور، صعودهای برون مرزی به قله آرارات در کشور ترکیه و در پاییز ۱۴۰۰ و قله کازبک کشور گرجستان در مرداد ماه سال ۱۴۰۱ از جمله فعالیت های ورزشی من در رشته کوهنوردی است و عشق و علاقه به کوهستان در من همچنان ادامه دارد.

این کوهنورد آستارایی با اشاره به صعود خود به قله های شیرکوه در استان یزد، تشگر در استان هرمزگان، برف انبار در استان قم، کوبره در استان همدان، هزار در استان کرمان، دومیر در استان مرکزی، قولی زلیخا در استان کردستان، اورین در استان آذربایجان غربی، خلنو در استان تهران، سیالان در استان قزوین، سنبران در استان لرستان، دماوند در استان مازندران، شاه البرز در استان البرز، جنوار داغی در استان آذربایجان شرقی، کلونچی در استان چهارمحال و بختیاری، قاش مستان در استان کهکلویه و بویراحمد، شاهان کوه در استان اصفهان، سبلان در استان اردبیل، بل اقلید در استان فارس، بیرمی در استان بوشهر، شاه جهان در استان خراسان شمالی، شیرباد در استان خراسان رضوی، نایبند در استان خراسان جنوبی، کان صیفی در استان ستان ایلام، تفتان در زاهدان، بلقیس در استان زنجان، شاهوار در استان سمنان، گاوکشان در گرگان، پراو در ستان کرمانشاه، کینو در استان خوزستان و سماموس در استان گیلان و تقدیر از حمایت های اکبر کابینی رئیس هیأت کوهنوردی و صعود های ورزشی شهرستان مرزی بندر آستارا، افزود: طرح پروژه ملی سیمرغ کوههای ایران به عنوان یک طرح ملی و اقدام توسعه گرا در صنعت گردشگری کوهستان با نام سیمرغ کوههای ایران مورد تصویب قرار گرفته است و این طرح شامل صعود به بلندترین قلل همه استانهای کشور می شود.

درخشان اهداف این طرح را کمک به ارتقای سطح دانش، تجربه و آگاهی علاقمندان به فعالیت های کوهپیمایی، آشنایی با جغرافیای کوهستانی ایران، آشنایی با اقوام و جوامع محلی مناطق کوهستانی، کمک به آشنایی و ارتباط گسترده بین کوهنوردان کشور و ایجاد زمینه برای توسعه پایدار گردشگری عنوان کرد و گفت: از شرایط لازم برای شرکت در طرح سیمرغ داشتن سلامت کامل جسمی و روحی با تایید پزشک معتمد فدراسیون کوهنوردی و هیأت‌های کوهنوردی استان ها، داشتن آمادگی جسمانی و توان مناسب، داشتن تجربیات شخصی مناسب در کوهپیمایی و صعود قلل، دارا بودن مدارک کارآموزی کوهپیمایی، کارآموزی مقدماتی سنگ نوردی، کارآموزی مقدماتی برف، نقشه خوانی و کار با جی پی اس، کارگاه مقدماتی پزشکی کوهستان، دوره حفظ محیط زیست و همچنین دوره مقدماتی هواشناسی است.

 به گزارش نکستونز، طرح سیمرغ کوه‌های ایران به مجموعه صعود به ۳۱ قله‌ی بلند ایران در ۳۱ استان ایران با رعایت اهداف و موارد الزام این طرح اطلاق می‌شود.

طرح سیمرغ در سال ۱۳۹۵ توسط فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی جمهوری اسلامی ایران به تصویب رسید. بر اساس طرح سیمرغ کوهنوردی، افرادی که بر مبنای اهداف و شرایط لازم مطرح‌شده توسط فدراسیون در هر زمانی بتوانند به این مجموعه قلل صعود نمایند و مدارک و مستندات لازم را به فدراسیون ارائه نمایند مفتخر به دریافت نشان سیمرغ کوهنوردی هستند.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "پایان طرح سیمرغ کوه‌های ایران توسط کوهنورد آستارایی" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "پایان طرح سیمرغ کوه‌های ایران توسط کوهنورد آستارایی"، کلیک کنید.