مهمترین چالش های نشر کودک و نوجوان/جریان نقد ادبی کتاب های کودک محدود است!

بهار کتابخوانی| محمد حمزه زاده در گفت وگو با آنامطرح کرد؛

مهمترین چالش های نشر کودک و نوجوان جریان نقد ادبی کتاب های کودک محدود است!

محمد حمزه زاده نویسنده و مدیر مسیول انتشارات هزار برگ از نگرانی ها و دغدغه های خود در عرصه نشر کودک و نوجوان می گوید.

محمد حمزه زاده نویسنده و مدیر مسیول انتشارات هزار برگ که این روز ها در نمایشگاه بین المللی کتاب تهران حضور دارد، در حاشیه حضور در غرفه خود در گفتگو با خبرنگار فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری نکستونز گفت: پس از اینکه فعالیت های اجرایی را کنار گذاشتم در عرصه نشر فعالیت بیشتری کردم، سال گذشته مجموعه پنج جلدی «دلستان و گلستان» را داشتیم، چهارده چاپ از آن کتاب فروش رفت.

وی در ادامه افزود: امسال هم دو مجموعه جدید پنج جلدی تصمیم های شیرین و قصه های خواندنی و ماندنی کوتاه و بلند را جدید ارایه کردیم، در مجموع امسال 15 عنوان کتاب داریم که 10 تای آنها جدید است. قصه های ما هم عمدتاً درباره سبک زندگی، حوزه اخلاق و هویت برای نوجوانان بالای 9 سال به بالا و خانواده ها است.

حمزه زاده با اشاره به اینکه کار نشر برای بچه ها باید ترکیبی از محتوای مناسب، جلد و تصویرسازی جذاب، کاغذ خوب با توجه به نیاز بچه ها باشد، گفت: چالش های عرصه نشر کودک و نوجوان خیلی زیاد است یک بخشی از آنها عمومی و به طور کلی مثل کاغذ و حوزه مطالعه و میزان متوسط مطالعه و رقابت کتاب با عرصه های دیگر است.

حمزه زاده اظهار داشت: اما عرصه کودک و نوجوان با رقبای خارجی هم مواجه است، کتاب هایی که با هزینه های کمتر می توانند وارداتی و ترجمه وارد عرصه نشر شوند و گوی رقابت را بربایند. الان محصولات غذایی یک گمرک و وزارت بهداشتی دارند که نظارت شوند، اما بخش نشر نظارت حداقلی دارد.

مهمترین چالش های نشر کودک و نوجوان/جریان نقد ادبی کتب کودک محدود است!

وی با تاکید برآنچه در حوزه فرهنگ و کتاب وارد کشور می شود و مغایرتی که با عرصه تمدنی دارد، توضیح داد: این کتب با آنچه بچه های ما لازم دارند مثل ماجرا های ترسناک پلیسی و محتوا های کره ای و… خیلی مغایر است، این کتب فضا را برای محتوا هایی که بچه های ما باید بخوانند تنگ می کند. من نمی گویم که رقبا باید حذف شوند، اما در یک شرایط برابر باید با محتوای داخلی باشند. وقتی یک محتوای خارجی به بازار می آید و برای عمده ناشران می صرفد که به لحاظ مالی آن را منتشر کنند، دیگر محتوای داخلی با هزینه زیاد به خرید نمی رسد.

حمزه زاده چالش بعدی را نویسندگی به شمار آورد و گفت: وقتی به آثار کودک و نوجوان منتشر شده برمیگردیم، می بینیم که چند سالی است ما در عرصه نویسندگی و محتوای رکود داریم و پرورش نویسنده کم داریم، جریان نقد ادبی کودک خیلی کم شده و همین باعث می شود که رفته رفته آثاری که منتشر شوند، قابل دفاع نباشند.

لازم به یادآوری است سی و پنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران از نوزدهم تا بیست و نهم اردیبهشت ماه 1403 در مصلی امام خمینی (ره) در حال برگزاری است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "مهمترین چالش های نشر کودک و نوجوان/جریان نقد ادبی کتاب های کودک محدود است!" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "مهمترین چالش های نشر کودک و نوجوان/جریان نقد ادبی کتاب های کودک محدود است!"، کلیک کنید.