معمای پاندای قهوه ای حل شد

معمای پاندای قهوه ای حل شد

آفتاب نیوز :

زندگی همیشه کاملاً سیاه و سفید نیست؛ پاندا های غول پیکر هم همینطور. تعداد اندکی از پاندا ها به جای سیاه و سفید، قهوه ای و سفید هستند.

سال هاست که دانشمندان و مردم چین در صدد حل معمای کیزای هستند؛ تنها پاندای قهوه ای و سفید دنیا که در اسارت نگهداری می شود. کیزای که در طبیعت رها شده بود، اکنون در مرکز پرورش و حفاظت از حیوانات وحشی لوگانتای در شی آن چین زندگی می کند. تاکنون فقط هفت پاندای قهوه ای و سفید در دنیا به ثبت رسیده است که همگی آن ها در رشته کوه چین لینگ در جنوب استان شانشی در چین دیده شده اند.

اکنون، تیمی از محققان دریافته اند که چرا این پاندای نر 14 ساله همرنگ بقیه نیست و این یافته ها احتمالاً در مورد پاندا های قهوه ای وحشی نیز صدق می کند. مطالعه ای که در مجموعه مقالات آکادمی ملی علوم ایالات متحده آمریکا منتشر شده است، می گوید این پاندا های قهوه ای توالی کوتاهی از دی ان ای را در ژن Bace2 که با رنگدانه مرتبط است، از دست داده اند.

متخصص ژنتیک حفاظتی در موسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین در پکن و یکی از نویسندگان مقاله، پاندا های رشته کوه چین لینگ با پاندا های استان سیچوآن، محل زندگی بیشتر پاندا های غول پیکر (Ailuropoda melanoleuca)، «بسیار متفاوت» هستند. هو به نیچر گفت: «مطالعات قبلی نشان می دهد که پاندا های چین لینگ احتمالاً در زمانی حدود 300 هزار سال پیش از پاندا های سیچوآن جدا شده اند.»

پاندا های رشته کوه چین لینگ با پاندا های استان سیچوآن، محل زندگی بیشتر پاندا های غول پیکر، «بسیار متفاوت» هستند.

هو و همکارانش اطلاعات ژنومی سه خانواده ی سه نفره از پاندا ها (پدر، مادر و توله ی پاندا) را که با دو پاندای قهوه ای مرتبط بودند، به همراه ژنوم 29 پاندای سیاه و سفید مورد مطالعه قرار دادند. کیزای و والدینش نیز در این خانواده های سه نفره بودند: کیزای، جفتش و توله ی آن ها، دان دان (اولین پاندای قهوه ای که تقریباً چهار دهه پیش در چین مشاهده شد)، جفت او و توله ی آن ها. در این میان فقط کیزای و دان دان که اکنون از دنیا رفته اند، قهوه ای و سفید هستند.

محققان بر این باورند که پاندا های قهوه ای در نسخه ی خاصی از ژن Bace2، ارگانیسم جورتخم هستند، یعنی کپی های یکسانی از این ژن دارند. توالی یابی ژنتیکی تایید کرد که در هر دو نسخه از ژن Bace2 در این خرس های قهوه ای، 25 جفت باز یکسان (واحد اصلی یک مولکول دی ان ای یا آران ای) مفقود بود. هو توضیح می دهد: «توالی کدکننده ی پروتیین مختل و به اختلال در عملکرد پروتیین منجر می شود.»

توالی ژنتیکی 192 پاندای سیاه و سفید در اسارت، نشان داد که هیچ کدام برای این نسخه از ژن Bace2، ارگانیسم جورتخم نیستند. در سنجش آزمایشگاهی، موش هایی که از نظر ژنتیکی اصلاح شده بودند تا این جهش را نشان بدهند، پوشش های روشن داشتند.

همچنین، محققان دریافتند که در مقایسه با مو های پاندا های سیاه، به نظر می رسد که مو های پاندا های قهوه ای دارای ملانوزوم های کمتر و کوچک تری است. ملانوزوم مسیول تولید رنگدانه های مو و پوست در بدن است.

شی پنگ، متخصص ژنتیک تکاملی در موسسه جانورشناسی آکادمی علوم چین می گوید: «مطالعه نشان می دهد که فقدان یک ژن یا بخش ژنتیکی نیز می تواند به تغییر رنگ منجر شود. از دیدگاه علم ژنتیک، این کشف کاملاً جدید است.»

اکنون، هو و همکارانش قصد دارند بررسی کنند که چگونه حذف 25 جفت باز به تغییر در اندازه و تعداد ملانوزوم ها در پاندا های قهوه ای منجر می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "معمای پاندای قهوه ای حل شد" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "معمای پاندای قهوه ای حل شد"، کلیک کنید.