طرح مشترک مرکز تحقیقات مسکن برای تدوین مقررات فرونشست/ تهیه نقشه پهنه گسل در 6 کلانشهر

طرح مشترک مرکز تحقیقات مسکن برای تدوین مقررات فرونشست/ تهیه نقشه پهنه گسل در 6 کلانشهر

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با تاکید بر اینکه پدیده فرونشست زمین در همه کشور اتفاق افتاده و تحت شرایط خاصی می توان اقدام به ساخت و ساز کرد، از اجرای طرح مشترک برای تدوین مقررات فرونشست زمین خبر داد.

دکتر محمدمهدی حیدری در گفت وگو با نکستونز، در خصوص ضوابط ساخت و ساز در حریم گسل ها، گفت: ما در موضوع تطبیق حرایم گسل ها، بند ض ماده 14 قانون مدیریت بحران را در اختیار داریم، از این رو مطالعات تطبیق حرایم گسل های 6 کلانشهر «تهران»، «زنجان»، «مشهد»، «کرج»، «کرمان» و «تبریز» را در دستور کار قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه در این مطالعات، حرایم گسل های این 6 کلانشهر انجام شده است، اظهار کرد: نقشه پهنه حرایم گسل های این کلانشهرها در شورای عالی شهرسازی مصوب شد و این نقشه ها مبنای طرح تفصیلی شهر قرار گرفته است.

حیدری اضافه کرد: از سوی دیگر دستورالعمل نحوه ساخت و ساز نیز ابلاغ شده است.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی خاطر نشان کرد: تاکید ما در ساخت و ساز در حرایم گسل ها بر این نیست که در پهنه گسلی ساخت و ساز صورت نگیرد، بلکه باید ساخت و سازها بر اساس اصول و چارچوب های خاصی انجام شود.

حیدری با تاکید بر اینکه نباید ساخت و ساز ساختمان های مهم روی گسل ها صورت گیرد، یادآور شد: ممنوعیت برای ساخت و ساز ساختمان های مهم وجود دارد، ولی برای سایر سازه ها می توان بر اساس یکسری ضوابط ساخت و ساز، محقق کرد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی اضافه کرد: در این 6 کلانشهر مطالعات تطبیق حرایم انجام شده است و برای سایر شهرهای هدف ما که شامل 9 و 23 شهر می شود، مطالعات آنها آغاز شده است.

حیدری این شهرها را شامل شهرهایی چون «شیراز»، «بم» و «سی سخت» دانست که مطالعات آنها به پایان رسیده است، گفت: مطالعات حرایم گسل های آنها به پایان رسیده و در مراحل نهایی ابلاغ قرار دارد و برای سایر شهرها نیز در مراحل مختلف مطالعه قرار دارد.

وی افزود: قبل از این مطالعات، ساخت وساز در این شهرها اتفاق افتاده است، ولی مساله اصلی این است که در این ارزیابی هایی که در دستور کار قرار دارد، بتوانیم سازه هایی که روی گسل ساخته شده اند و ناایمن هستند، بر ایمن سازی و مقاوم سازی این سازه ها متمرکز شویم تا بار دیگر نهضت مقاوم سازی در کشور شکل گیرد.

حیدری، همچنین با اشاره به میزان مشارکت این مرکز تحقیقات در زمینه نهضت ملی مسکن، اظهار کرد: میزان الحاق اراضی به این طرح ملی، در مقایسه با مسکن نکستونز قابل توجه است. در طرح مسکن نکستونز کل اراضی که به ساخت و ساز اختصاص داده شد، حدود 8.5 هزار هکتار بوده است و در طرح ملی نهضت مسکن تنها در یک استان 8.5 هزار هکتار به متقاضیان واگذار شد.

وی با بیان اینکه ما در این مرکز بر کیفیت ساخت و سازها متمرکز شدیم، ادامه داد: وقتی زمینی به نهضت ملی ساخت و ساز الحاق می شود، ما این اراضی را از نظر مخاطرات زمین شناسی به ویژه در زمینه فرونشست مورد ارزیابی قرار می دهیم.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، ادامه داد: در اراضی که لازم باشد، الزامات ساخت تعریف می کنیم، به این صورت که اگر قرار باشد در پهنه فرونشست ساخت وسازی صورت گیرد، با چه ضوابط ساخت وسازی می توان ساختمانی را ساخت.

حیدری با تاکید بر اینکه تاکنون بسیاری از اراضی که به این طرح ملی واگذار شده، مشکلی از نظر فرونشست نداشته اند، یادآور شد: در اراضی که فرونشست مشاهده شده، نرخ فرونشست پایین و همگن بوده است.

وی با بیان اینکه تاکنون حدود 3 سایت فرونشست در آنها گزارش شده است، گفت: ما این ملاحظات را اعلام کردیم و شورای عالی شهرسازی این ملاحظات را پذیرفته است.

به گفته این محقق، در صورتی که در اراضی، فرونشست همگن و یکسان اتفاق بیفتد، مشکلی از نظر ساخت و ساز وجود ندارد، ولی در صورتی که فرونشست ناهمگن باشد، ساخت و ساز مشکل ساز خواهد شد.

حیدری، فرونشست زمین را حاصل برداشت آب های زیر سطحی دانست و گفت: این پدیده در همه کشور وجود دارد و می توان با ملاحظاتی چون سبک سازی و کاهش بار و نحوه پی ریزی ها و فوندانسیون ها، ساخت و ساز را مدیریت کرد.

وی افزود: ما در این زمینه طرح مشترکی را با سازمان ملی زمین و مسکن در دستور کار داریم که در آن مقررات ملی فرونشست را آغاز کردیم. از ابتدای سال آینده کمیته های تخصصی این طرح تشکیل خواهند شد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، آغاز اجرای این طرح مشترک را در سال 1403 اعلام کرد و گفت: مقررات ملی فرونشست با همکاری سازمان ملی زمین و مسکن و با حضور اساتید دانشگاهی تدوین خواهد شد.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "طرح مشترک مرکز تحقیقات مسکن برای تدوین مقررات فرونشست/ تهیه نقشه پهنه گسل در 6 کلانشهر" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "طرح مشترک مرکز تحقیقات مسکن برای تدوین مقررات فرونشست/ تهیه نقشه پهنه گسل در 6 کلانشهر"، کلیک کنید.