«سلامتی»؛ حق و مسیولیتی همگانی / تحقق «سلامت خانواده» با مردمی سازی

«سلامتی»؛ حق و مسیولیتی همگانی / تحقق «سلامت خانواده» با مردمی سازی

وزیر بهداشت گفت: سلامت به عنوان یک حق فردی و همگانی در مقام بیان ساده و در مقام عمل موضوعی پیچیده و چندوجهی است که نیازمند مشارکت دغدغه مند و آگاهانه آحاد جامعه و تمام دستگاه ها و ذینفعان است.

به گزارش نکستونز، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پیام خود به مناسبت روز جهانی بهداشت، سلامتی را یک حق و مسیولیت همگانی برشمرد و گفت: در جهان 140 کشور سلامتی را به عنوان حق در قانون اساسی و قوانین بالادستی خود مورد اشاره قرار داده اند.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، در متن پیام دکتر بهرام عین اللهی آمده است:« 19 فروردین ماه امسال مصادف با روز جهانی بهداشت، تمام کشور های جهان به بزرگداشت و تبیین مفهوم سلامت به عنوان یک حق می پردازند و با شعار «سلامتی من، حق من» به محروم ماندن برخی افراد و جمعیت ها در گوشه و کنار دنیا  از این حق طبیعی انسان اشاره می کنند. این شعار امسال در حالی انتخاب شده است که دنیا در شش ماهه گذشته شاهد قتل عام هزاران زن و کودک بی گناه فلسطینی و بی سرپرست شدن و رنج ده ها هزار شهروند در غزه بود و این حجم از آسیب های روانی، جسمانی و ظلم و محرومیت از سلامت تا کنون در جهان سابقه نداشته است. بر این باوریم که سلامتی، یک حق و یک مسوولیت همگانی است و خانواده به عنوان اولین سرپناه کودکان و واحد اجتماعی حق همگانی بر سلامت است و وقتی از همگان سخن می گوییم، بدین معناست که این حق به هیچ گروه سنی، فرهنگ و ملیت محدود نمی شود.

در جهان 140 کشور سلامتی را به عنوان حق در قانون اساسی و قوانین بالادستی خود مورد اشاره قرار داده اند و شعار امسال بطور خاص آن دسته از کشورها را خطاب قرار می دهد که هنوز سلامتی را به عنوان یکی از حقوق فردی و جمعی انسان در قوانین و مقررات خود به رسمیت نشناخته اند.

در جمهوری اسلامی ایران پس از انقلاب شکوهمند اسلامی در تمام قوانین و اسناد بالادستی به ویژه در سیاست های کلی سلامت ابلاغی مقام معظم رهبری مدظله العالی، بر موضوع سلامتی و ابعاد گوناگون جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی آن و ضرورت برقراری عدالت و دسترسی همگان به خدمات و تسهیلات سلامت تاکید شده است.

تمام آحاد جامعه از کودکی تا کهنسالی حق دارند به خدمات باکیفیت سلامت مورد نیاز خود بدون دغدغه مالی دسترسی داشته باشند و تامین سلامت آب، خاک و هوای سالم و بهره مندی از غذای سالم کافی، یک حق و مسوولیت همگانی است. از این رو  تمام تصمیم سازان و تصمیم گیران کشور وظیفه دارند با فراهم آوردن شرایط مناسب برای مشارکت مردم در ایجاد و حفظ سلامتی، از خانه تا اجتماع و محیط زیست تلاش کنند و برنامه سلامت خانواده و نظام ارجاع در جمهوری اسلامی ایران به یکی از پیشرفته ترین برنامه های سلامت در جهان با هدف برقراری عدالت در دسترسی به خدمات و ارتقای سلامت و دستیابی به اهداف عالی رفاه، از سال گذشته در کشور اجرا شد تا بتوان با عزمی ملی و مشارکتی همگانی با شتاب هرچه بیشتر به سمت جامعه ای سالم،  پویا و سرزنده حرکت کرد و مردمی سازی سلامت را از خانه تا تمام سطوح اجتماعی تحقق بخشید.

سلامت به عنوان یک حق فردی و همگانی در مقام بیان ساده و در مقام عمل موضوعی پیچیده و چندوجهی است که نیازمند مشارکت دغدغه مند و آگاهانه آحاد جامعه و تمام دستگاه ها و ذینفعان است و لذا شعار هفته ملی سلامت که امسال در هفته اول اردیبهشت ماه برگزار می شود و اولویت های سلامت تا سال آینده را مشخص می کند، بر اساس برنامه ها و اولویت های کشوری، «سلامت خانواده با مردمی سازی» تعیین شده است تا ضمن اشاره به حق و مسوولیت همگانی بر تبیین مفاهیم اساسی و وظایف جمعی، در دستیابی به پوشش همگانی سلامت تاکید ورزد.

امید است تا سال دیگر بتوانیم در هفته سلامت، اهداف دست یافته و گام های بلند برداشته شده در مسیر جهش تولید سلامت محور با مشارکت مردم را به محضر ملت شریف کشورمان اعلام نماییم.»

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«سلامتی»؛ حق و مسیولیتی همگانی / تحقق «سلامت خانواده» با مردمی سازی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«سلامتی»؛ حق و مسیولیتی همگانی / تحقق «سلامت خانواده» با مردمی سازی"، کلیک کنید.