رونمایی از «MALDI-TOF MS » جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی کشور

حمزه لو خبر داد:

رونمایی از «MALDI-TOF MS » جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی کشور

دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، از رونمایی جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی در کشور خبر داد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، غلامرضا حمزه لو دبیر اجرایی بیست و یکمین کنگره کشوری و پانزدهمین کنگره بین المللی ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران با اشاره به برگزاری این رویداد در روز های 11 الی 14 اردیبهشت 1403 در مرکز همایش های برج میلاد تهران، گفت: امروزه پزشکی آزمایشگاهی جز جدایی ناپذیر بهداشت عمومی و ارایه مراقبت های بهداشتی است و بر پایه تکنیک های تحلیلی متعدد و ارایه داده های به موقع و عینی، به متخصصان مراقبت های بهداشتی برای هدایت پیشگیری، تشخیص، درمان و نظارت بر بیماری، نقش تعیین کننده ای دارد.

وی گفت: پیشرفت های تکنولوژیکی اخیر، پزشکی آزمایشگاهی مدرن را متحول کرده و ارزش و نگرش قابل توجهی به نقش آن در مراقبت های بهداشتی و تصمیم گیری بالینی افزوده است. پنج فناوری نوظهور برتر در فناوری آزمایشگاه های پزشکی که نظام مراقبت های بهداشتی را متحول می کنند شامل نوآوری های قابل توجه در اتوماسیون آزمایشگاهی، ژنومیک، طیف سنجی تشدید مغناطیسی هسته ای (NMR)، طیف سنجی جرمی (Mass Spectrometry)، فناوری آزمایشگاه روی یک تراشه (microfluidics) و ابزار های الکترونیکی، چهره تحقیقات omics را تغییر داده است.

حمزه لو ادامه داد: کاربرد روزافزون این فناوری ها، و همچنین ادغام آنها با میکروفناوری و آزمایش های (point-of-care testing) PoCT و استفاده از ابزار های جدیدی مانند هوش مصنوعی و داده کاوی برای استفاده از داده های بزرگ پزشکی که از این تکنیک های جدید به دست می آیند، به بهبود وضعیت بیمار و ارتباط هرچه بیشتر بالین و آزمایشگاه برای تسهیل رویکرد بیمار محور به مراقبت های بهداشتی کمک کرده است.

وی با تاکید بر نقش محوری و جایگاه آزمایشگاه های تشخیص پزشکی در نظام سلامت، افزود: آزمایشگاه ها برای ارایه خدمات مناسب و با کیفیت به طور مستقیم وابسته به تجهیزات، کیت و مواد مصرفی می باشند که بسیاری از این اقلام، اعم از تولید داخل یا وارداتی، ارتباط مستقیم با قیمت ارز داشته و بالطبع هزینه تمام شده خدمات مربوط به آنها با افزایش قیمت ارز افزایش می یابد.

دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران اظهار داشت: متاسفانه و به رغم نوسانات شدید قیمت ارز همواره در فاصله بین تصویب سالانه، تعرفه ها ثابت می ماند که در این حالت تامین هزینه تجهیزات، کیت و مواد مصرفی؛ کاری بس دشوار و در مواردی ناممکن شده و منجر به توقف ارایه آن خدمت می شود.

حمزه لو گفت: مهم ترین مشکلی که هم اینک آزمایشگاه ها در شرایط ناپایدار اقتصادی کنونی و نیز تحریم های تحمیلی و محدودیت های ارزی به وجود آمده در چند سال اخیر و به خصوص در سال جاری، با آن مواجه هستند، افزایش سرسام آور قیمت قطعات تجهیزات و ملزومات مصرفی آزمایشگاهی است که مشمول حمایت با نرخ ارز دولتی نمی باشند.

وی یادآور شد: در بسیاری از تست های تخصصی و سیستم های پیشرفته آزمایشگاهی، سیستم به صورت بسته بوده و لزوماً باید از مواد مصرفی و کیت های مختص به این سیستم ها استفاده نمود و چنانچه امکان تخصیص ارز، واردات و همچنین اصلاح سیاست توزیع و تامین آنها در آینده فراهم نگردد ارایه خدمت وجود نخواهد داشت و این سیستم ها ناگزیر از چرخه ارایه خدمات خارج خواهند شد.

دبیر انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی تشخیص طبی ایران، از رونمایی جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی در ایران خبر داد و گفت: در نمایشگاه کنگره بیست و یکم رونمایی از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا که با نام MALDI-TOF MS به بازار معرفی شده است را خواهیم داشت، این دستگاه که بر اساس یونیزاسیون لیزری و طیف سنجی جرمی طراحی شده می تواند در بخش میکروب شناسی آزمایشگاه های پزشکی تحول بسیار عمده و تاثیر گذاری را در شناسایی سریع انواع باکتری ها، ویروس ها و قارچ ها و انواع سویه های باکتریایی مقاوم به دارو ایجاد نماید.

وی افزود: کنگره امسال به صورت بین المللی و با حضور سخنرانان برجسته داخلی و خارجی در 25 نشست علمی و 40 برنامه آموزشی کارگاهی در کنار بزرگ ترین نمایشگاه جانبی کیت های تشخیصی و تجهیزات آزمایشگاه های پزشکی و حضور بیش از 3500 شرکت کننده در برج میلاد تهران برگزار می شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رونمایی از «MALDI-TOF MS » جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی کشور" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رونمایی از «MALDI-TOF MS » جدیدترین تکنولوژی آزمایشگاهی کشور"، کلیک کنید.