بهره برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی فضا در یک قدمی واقعیت

بهره برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی فضا در یک قدمی واقعیت

به لطف توسعه یک آزمایش کلیدی، انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا ممکن است یک قدم به واقعیت نزدیک تر شده باشد.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری نکستونز به نقل از اسپیس، خلاف پنل های خورشیدی روی زمین، یک نیروگاه خورشیدی در فضا منبع تغذیه ثابت 24/7 را فراهم می کند و نخستین نمایش آزمایشگاهی در نوع خود، نشان می دهد که چگونه انتقال انرژی خورشیدی از فضا می تواند شکل واقعیت به خود بگیرد.

در این نمایش که توسط استارت آپ «اسپیس سولار» (Space Solar) مستقر در انگلیس انجام شد، دستگاه پرتوی ویژه ای آزمایش شد که می تواند به صورت بی سیم انرژی را 360 درجه به اطراف منتقل کند. این میزان از آنجایی برای نیروگاه فضایی مهم می شود که موقعیت آن نسبت به خورشید و زمین در طول هر روز به دلیل چرخش سیاره ما تغییر می کند.

مارتین سولتایو، مدیر این طرح، در جریان کنفرانسی که در 27 آوریل گذشته در لندن برگزار شد اعلام کرد که تمام فناوری های مورد نیاز برای ساخت و راه اندازی این نیروگاه فضایی که «CASSIOPeiA» نام گرفته، هم اکنون وجود دارد و چالش اصلی در این پروژه، تعیین انداز بزرگی آن است، اما در حال حاضر این چالش نیز برطرف شده و توسعه آن به واقعیت نزدیک شده است.

این شرکت پیش بینی می کند که نیروگاه فضایی مذکور می تواند ظرف یک دهه در فضا باشد و گیگاوات انرژی پاک را بسیار کارآمدتر از نیروگاه های خورشیدی روی زمین ارایه کند.

 سولتاو در بیانیه ای ایمیلی گفت: ما از اینکه می توانیم مرحله بعدی توسعه فناوری خود را به نمایش بگذاریم، هیجان زده هستیم و آزمایش موفقیت آمیز این پروژه (فناوری تابش انرژی 360 درجه)، لحظه ای مهم در ماموریت ما برای ایجاد انقلابی در انرژی خورشیدی مبتنی بر فضا است.

این نیروگاه خورشیدی درنهایت در مدار22000 مایلی بالای سیاره ما (36000 کیلومتری) قرار می گیرد و حرکت آن در این مدار نیز بگونه ای طراحی شده است که همواره رو به خورشید باشد؛ که در آن سرعت مداری یک ماهواره با سرعت چرخش زمین مطابقت دارد. در نتیجه، یک فضاپیما در این ارتفاع به نظر می رسد که در بالای یک منطقه ثابت روی زمین معلق است.

این آزمایش با استفاده از تکنولوژی های پیشرفته، توانست به صورت موفقیت آمیز انرژی خورشیدی را از فضا به زمین منتقل کند و نشان دهد که این فناوری قابلیت اجرا دارد.

این پیشرفت مهم می تواند راهی برای تولید انرژی پاک و پایدار در زمین باز کند و به کاهش وابستگی به منابع انرژی فسیلی کمک کند. توسعه این نیروگاه یک گام مهم در راه بهبود محیط زیست و کاهش گاز های گلخانه ای است و نشان می دهد که تکنولوژی فضایی می تواند نقش مهمی در تامین انرژی برق پایدار در آینده ایفا کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بهره برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی فضا در یک قدمی واقعیت" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بهره برداری از نخستین نیروگاه خورشیدی فضا در یک قدمی واقعیت"، کلیک کنید.