ایران ادعای اتحادیه عرب درباره جزایر سه گانه خلیج فارس را محکوم کرد

ایران ادعای اتحادیه عرب درباره جزایر سه گانه خلیج فارس را محکوم کرد

نماینده ایران در سازمان ملل در نامه‌ای به شورای امنیت، ادعای اتحادیه عرب در خصوص مالکیت جزایر سه‌گانه خلیج‌فارس را محکوم و رد کرد.

به گزارش گروه سیاسی خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، سفیر و نماینده دائم جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل امیرسعید ایروانی روز گذشته (شنبه)، در نامه‌ای به شورای امنیت سازمان ملل، بیانیه «دروغ و بی‌اساس» اتحادیه عرب در خصوص جزایر سه‌گانه ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس را رد کرد و آن را مداخله آشکار این اتحادیه در امور داخلی ایران توصیف کرد.

وی تصریح کرد: تهران به شدت ادعای غیرموجه و بی‌اساس علیه حاکمیت و تمامیت ارضی خود در بند ۱۱ بیانیه اتحادیه عرب را که تکرار ادعای مالکیت امارات متحده عرب بر جزایر سه‌گانه عرب است، محکوم و به طور قطعی رد می‌کند.

ایروانی در ادامه افزود که جمهوری اسلامی، این بیانیه را که از سوی نماینده دائم بحرین در سازمان ملل جمال الروایی در تاریخ ۲۰ می (۳۱ اردیبهشت) به دبیرکل سازمان ملل آنتونیوگوترش و رئیس دوره‌ای شورای امنیت سازمان ملل پدرو کومیساریو آفونسو ابلاغ شده، مداخله غیرموجه و آشکار در امور داخلی خود تلقی می‌کند.

نماینده ایران تصریح کرد: «این اقدام مستقیماً با روح حسن همجواری در تضاد است و نقض آشکار اصول اساسی حقوق بین‌الملل و منشور سازمان ملل به ویژه اصول تثبیت شده برابری حاکمیت و عدم مداخله در امور داخلی است».

وی ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران بر حاکمیت خود بر جزایر ایرانی ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک در خلیج فارس تاکید می‌کند».

ایروانی همچنین تاکید کرد که ایران استفاده از نام ساختگی برای خلیج فارس در بند‌های ۱۱ و ۱۶ بیانیه اتحادیه عرب را رد و محکوم می‌کند.

به گزارش نکستونز، جزایر ابوموسی، تنب بزرگ و تنب کوچک خلیج فارس در طول تاریخ، بخشی از ایران بوده که اسناد و مدارک تاریخی، حقوقی و جغرافیایی بی‌شماری در ایران و سایر نقاط جهان می‌توان این موضوع را اثبات کند، اما با این حال، امارات متحده عربی بار‌ها ادعای مالکیت این جزایر را مطرح کرده است. این جزایر در سال ۱۹۲۱ تحت کنترل بریتانیا درآمد، اما در ۳۰ نوامبر ۱۹۷۱، یک روز پس از خروج نیرو‌های انگلیسی از این منطقه و تنها دو روز قبل از تبدیل شدن امارات به فدراسیون رسمی، حاکمیت ایران بر جزایر مذکور احیا شد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایران ادعای اتحادیه عرب درباره جزایر سه گانه خلیج فارس را محکوم کرد" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایران ادعای اتحادیه عرب درباره جزایر سه گانه خلیج فارس را محکوم کرد"، کلیک کنید.