اوقات فراغت؛ بزرگ ترین رویداد تربیتی در سراسر کشور

اوقات فراغت؛ بزرگ ترین رویداد تربیتی در سراسر کشور

نکستونز/سمنان مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان از مجموعه برنامه های اوقات فراغت به عنوان بزرگ ترین رویداد تربیتی در کشور نام برد و گفت: باید از ظرفیت این دوره ها بهره برداری حداکثری شود.

سیدجمال وزیری امروز (یکم خرداد ماه) در ستاد اجرایی غنی سازی اوقات فراغت آموزش و پرورش استان، خرداد را ماهی سرشار از رویدادهای ماندگار دانست که در دفتر تاریخ انقلاب ثبت شده است و اظهار کرد: در برابر تقدیر الهی چاره ای جز تسلیم نداریم.

وی با بیان اینکه بی تردید پاداش خدمت صادقانه، شهادت است ادامه داد: همان گونه که خون سردار سلیمانی، پایان داعش را در پی داشت، امید می رود که با خون رییسی، پایان اسراییل نیز رقم بخورد.

وی با اشاره به لزوم استفاده حداکثری از ظرفیت اوقات فراغت از معاون پرورشی و فرهنگی آموزش و پرورش استان خواست: تا ستاد اجرایی غنی سازی اوقات فراغت را با تعیین نهادهای متولی امر تشکیل دهد تا از موازی کاری، پرهیز و فعالیت ها، ضابطه مند اجرایی شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان، با تاکید بر این که تمامی کلاس ها دانش آموزمحور باشد، افزود: شهرداری ها بنرها را با عنوان ستاد اجرایی اوقات فراغت در سطح شهر نصب کنند و میزان ارایه خدمات از سوی دستگاه ها، ارزیابی و در پایان از دستگاه های برتر تجلیل شود.

وزیری تاکید کرد: از ظرفیت حوزه های علمیه و دانشگاه ها به ویژه پارک های علم و فناوری و شرکت های دانش بنیان، استفاده بهینه شده و تعرفه برگزاری کلاس ها تعیین و از سوی ستاد اجرایی تصویب شود.

مدیرکل آموزش و پرورش استان سمنان با بیان این که توجه به اولیای دانش آموزان مهم تر از خود دانش آموزان است، پیشنهاد داد تا کلاس ها و کارگاه های تابستانه ویژه والدین و فرزند برگزار شود.

وزیری، اوقات فراغت را آغاز بزرگ ترین رویداد تربیتی کشور برشمرد و گفت: یک روز از این رویداد مانند المپیادهای ورزشی و.. به افتتاحیه اختصاص داده شود.

وی همچنین با بیان این که تربیت، ساحت های متفاوتی دارد، به برنامه های امسال این اداره کل در تعطیلات تابستان پرداخت و افزود: تشکیل تیم های جهادی به منظور بهسازی مدارس، سپردن مدیریت برنامه های مساجد به دانش آموزان با مشارکت کانون بسیج مساجد، برگزاری اردوهای حماسی به صورت خانوادگی، برگزاری شب های فرهنگی در هر محله با هدف آشناسازی مخاطبان با آداب و رسوم و فرهنگ محله ، تشکیل گروه های نقالی، تعزیه خوانی و نمایش های خیابانی و اجرای نهایی در بازه زمانی مشخص در مکان های مناسب، گسترش ورزش زورخانه ای در راستای طرح شهید طوقانی، کارگاه معرفی مشاغل، ایجاد تشکل های مردم نهاد، اعزام دانشجو معلمان به روستاهای محروم و کم برخوردار در قالب اردوهای جهادی به منظور برگزاری کارگاه های فرهنگی و تربیتی، برگزاری کلاس های زیست عفیفانه ویژه معلمان و دانشجومعلمان و…از جمله برنامه های امسال در استان سمنان است.

وزیری خواستار برگزاری نمایشگاهی از دستاوردها و توانمندی های دانش آموزان شرکت کننده در طرح غنی سازی اوقات فراغت در هفته دولت شد و گفت: انتظار می رود که گزارش متعددی از این فعالیت ها تهیه و به اطلاع مردم برسد.

 محمد اسقایی رییس اداره ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات آموزش و پرورش استان سمنان نیز اظهار کرد: مسیولیت اصلی غنی سازی اوقات فراغت برای تمام گروه های سنی به 22 دستگاه با تولی گری اداره کل ورزش و جوانان محول شده و بنابراین موضوع جوانان فرابخشی است و یک دستگاه نمی تواند مشکلات این گروه را مرتفع سازد و در حال حاضر آموزش و پرورش نقش بیشتری را نسبت به سایر دستگاه ها  ایفا می کند، بنابراین نیازسنجی دقیق و مهارت آموزی به صورت ویژه در موضوع غنی سازی اوقات فراغت متناسب با زیست بوم هر منطقه انجام نمی شود و با این وصف، تدوین یک سند راهبردی در زمینه اوقات فراغت یک ضرورت است.

وی افزود: در حال حاضر دانش آموزان تغییر نگرش دادند و درگیر آسیب های اجتماعی نوپدید و مسایل جانبی هستند و بیشتر وقت شان صرف بازی های رایانه ای و شبکه های اجتماعی می شود که  مشارکت پلیس فتا می تواند در زمینه آگاه سازی اولیا و دانش آموزان برای تبیین آسیب های اجتماعی نقش به سزایی ایفا کند.

اسقایی یادآور شد: سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری با توجه به تکالیف قانونی و اعتبارات ویژه فرهنگی می تواند نقش موثری در پوشش دادن به برنامه های غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزی داشته باشد و همچنین راه اندازی مدارس کسب و کار با استفاده از ظرفیت سازمان فنی و حرفه ای و هنرستان های فنی و حرفه ای و کاردانش می تواند اتفاق های خوبی را در این زمینه رقم زند.

وی تاکید کرد: با توجه به تمایل دانش آموزان به خوابیدن بیش از ساعت معمول، پرداختن به بازی های رایانه ای و… نیاز است تا در زمینه تقویت اوقات فراغت در منزل نیز برنامه عملیاتی داشته باشیم.

اسقایی در پایان تصریح کرد: با توجه به سند تحول بنیادین و تربیت تمام ساحتی که مورد تاکید است دانش آموزان بایستی حداقل از میان رشته های ورزشی، هنری، ادبی، قرآنی و… سالانه یک یا دو مهارت جدید کسب کرده و در صورت نیاز، مهارت های قبلی را تقویت کنند.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اوقات فراغت؛ بزرگ ترین رویداد تربیتی در سراسر کشور" هستید؟ با کلیک بر روی استان ها، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اوقات فراغت؛ بزرگ ترین رویداد تربیتی در سراسر کشور"، کلیک کنید.