از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

فودن چگونه بهترین بازیکن لیگ برتر انگلیس شد؟

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

فیل فودن، وینگر منچسترسیتی بی دلیل بهترین بازیکن کنونی لیگ برتر نشده؛ او با صبر و حوصله و در عین حال پشتکار مراحل ترقی را به درستی طی کرده و زیر نظر پپ گواردیولا تمرین کرده تا به مهره ارزشمند آبی ها تبدیل شود.

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، یکشنبه گذشته دربی شهر منچستر میان سیتی و یونایتد از هفته بیست و هفتم لیگ برتر انگلیس برگزارشد؛ جدالی تماشایی که با برتری 3 بر یک «آبی آسمانی ها» مقابل «شیاطین سرخ» خاتمه یافت.

در این نبرد هیجان انگیز، «فیل فودن» وینگر تکنیکی و ملی پوش سیتیزن ها نمایش خیره کننده ای داشت؛ بطوریکه بار ها ایجاد موقعیت کرد و حتی توانست گل اول و دوم تیمش را به شکل تحسین برانگیزی به ثمررساند.

بعد از ثبت این نتیجه بود که پپ گواردیولا در بخش زیادی از کنفرانس خبری بازی از ستاره اش بسیار تعریف کرد. سرمربی اسپانیایی قبلا هم همیشه از شاگرد گلزنش تعریف کرده بود. حتی سال 2019 و در کنفرانس خبری با خبرنگاران ژاپنی در توکیو گفت: «فیل بااستعدادترین بازیکنی است که تا به حال دیده ام.»

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

این تعریف در حالی بود که قبلا با بزرگانی همچون لیونل مسی، آندرس اینیستا و آرین روبن کار کرده بود. حتی فودن 19 سال بیشتر نداشت و تعداد بازی های کاملی که در لیگ برتر کرده بود، به 3 می رسید.

هرچند آن موقع رسانه های انگلیسی، اظهار نظر مربی را «غلوآمیز» تعبیرکردند، اما حالا که پنج سال از آن موقع گذشته و ملی پوش انگلیسی، با تجربه و قدرتمندتر هم شده، مشخص می شود آن ستایش، «مبالغه» نبوده است.

در همین دربی با یونایتدها، وینگر چپ پا، آنقدر با قدرت و صلابت کارکرد که نشریات معتبری مثل گاردین و سان او را برترین بازیکن کنونی جزیره معرفی کردند.

مربی تیم نیز این بار به شکلی دیگر فورواردش را ستود:

«با تمام احترامی که برای بازیکنان بزرگ قایلم، باید بگویم هیچ بازیکنی به اندازه او در فصل جاری برای ما حیاتی و سرنوشت ساز نبوده است.»

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

*شروع کار همراه با سانچو

برای این که درک کنیم ستاره جاه طلب سیتیزن ها چه راه سختی را طی کرده تا به حد تاثیرگذاری امروز رسیده، لازم است به گذشته اش نگاهی بیندازیم. منظورمان سال های 2015 تا 2017 است؛ همان موقعی است که همراه با «جیدون سانچو» در تیم جوانان باشگاه، مشغول بازی و یادگیری بودند. بعد از آنکه استعدادیاب های باشگاه سانچو رادر تیم نوجوانان واتفورد شناسایی کردند، در ازای رقمی حدود 700 هزار یورو کار انتقالش به آبی ها درست شد. این دو اعجوبه در کنار هم عالی کار می کردند. با آن دریبل های زیبا، توجه تماشاگران را به خود جلب می کردند و در پایان 15 گل نیز برای تیم به ثمر رساندند.

در سال 2016 خلدون مبارک، مدیر عامل سیتی، در مصاحبه ای از فودن، سانچو و براهیم دیاز (عضو کنونی ریال مادرید) کلی تعریف کرد و اظهارداشت در تیم سال های آینده بزرگسالان باشگاه خواهند بود.

آن موقع مبارک گفت:فیل، جیدون و براهیم بازیکنانی فوق العاده با استعدادی هستند که شانس خوبی برای بازی در تیم اول باشگاه دارند. اگر امروز از پپ بپرسید، حتما این موضوع را تایید خواهد کرد.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

*جیدون سانچو کم حوصله بود

مقام عالی باشگاه در مورد پدیده هایش درست می گفت. اما این نکته را هم باید اذعان داشت که در جمع استعداد های تیم آبی پوش، «سانچو» نسبت به فودن و دیاز، صبر و حوصله کمتری داشت. این حالت عجله و شتاب را در مذاکراتی که سال 2017 برای امضای قراردادش انجام گرفت، نشان داد. به عنوان نمونه خواستار گرفتن یکسری تضمین ها شد. از همه عجیب تر به سیتی اعلام کرد باید حتما در آینده در ترکیب اصلی تیم اول باشگاه باشد.

اما باشگاه مقابل چنین خواسته ایی مقاومت کرد. آن موقع گواردیولا کاملا در جریان گفتگو ها بود و خواسته بازیکن کم نشانی مثل سانچو، را غیرمنطقی و زیاده خواهی می دانست. پس او را همراه با سایرین به تور تدارکاتی آمریکا نبرد، بلکه فودن را راهی سفرکرد.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

سانچو از این حرکت عصبانی شد و تصمیم به ترک باشگاه گرفت. بعد نیز با بروسیادورتموند به توافق رسید و قرارداد بست. گواردیولا هم بعد از رفتن مهاجم انگلیسی به تیم آلمانی گفت:همه تلاش مان را برای کمک به او کردیم. اما می خواست در تیم اصلی باشد که چنین ضمانتی نمی تواند وجودداشته باشد. چون من حتی نمی توانم به بهترین بازیکنانی که در اختیارداریم، مثل سرخیو آگویرو و دیگران، اطمینان دهم حتما بازی خواهند کرد. من به هیچ بازیکنی چنین اجازه ایی را نمی دهم و نخواهم گفت که حتما در تمام بازی های فصل در ترکیب باشد. اگر به بازیکن چنین حرفی بزنم که فقط قراردادش را ببندد، آنوقت یک آدم دروغگو خواهم بود که چنین چیزی درست نیست.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

*واکنش صحیح پپ برای پیشرفت فودن

پپ جلوی «زیاده خواهی های» پدیده ایی همانند سانچو ایستاد و نشان داد بی دلیل بهترین مربی جهان نشده است. هرچند باید این موضوع را بیان کرد سانچو با انتقال به جمع زردپوشان دورتموندی، سریع تر از فودن در «من سیتی» پیشرفت کرد. جیدون در تیم بوندس لیگایی عملکرد درخشانی داشت که به یکی از هیجان انگیزترین بازیکنان تهاجمی اروپا تبدیل شد. حتی از طریق همین تیم ژرمنی، در سال 2018 به تیم ملی انگلیس راه یافت.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

اما فودن، صبوری بیشتری به خرج داد و تمرین و تمرین کرد. شاید باورکردنی نباشد حتی در اولین روز های که با بزرگسالان باشگاه تمرین می کرد، قادر نبود در همه لحظات و کار های خواسته شده، همپای ستاره ها باشد. اما پپ که استعدادش را کشف کرده بود، تلاش و از خودگذشتگی شاگردش را دید و کم کم به بازیکنش میدان داد تا جایی که در همان فصل در 10 بازی لیگ برتر حضور یافت که 3 مورد آن، از ابتدا در ترکیب بود.

پس از آن اهمیت ستاره جوان در تیم با هر فصل، افزایش یافت تا جایی که حالا در آستانه 24 سالگی، بازیکن با تجربه ایی شده و توانسته 250 مرتبه برای منچستر بازی کند.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

*راهی که فیل صحیح پیمود

فودن که در استوکپورت، شهرکی 140 هزار نفری در حومه شهر منچستر به دنیا آمد و کوچه های آن با هم سن و سال هایش فوتبال بازی کرد، از همان روز های اول حضورش در باشگاه، این نکته را خوب یادگرفت که باید برای دست یابی به جایگاهی والا، بیش از پیش تلاش کند.

او از همان سنین کم کاملا درک کرد به جای مطرح کردن خواسته های نامعقولی به مثل «تضمین حضور در ترکیب اصلی» باید آنقدر عالی و درخشان شود که خودش را به تیم تحمیل کند تا مربی مجبورباشد از او در ترکیب استفاده کند.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

در عین حال با مشاوره های خوبی که گرفت، متوجه شد بهترین جا برای رشد و ترقی، همین سیتی و زیر نظر نابغه ایی مثل گواردیولاست.

به همین خاطر در دسامبر گذشته به سایت باشگاه گفت:راستش را بخواهید، خودم را فقط بازیکن منچسترسیتی می بینم. همیشه با خودم فکر می کنم و به این نتیجه می رسم که باید به اندازه کافی سخت کارکنم و توانایی هایم را به درستی نشان دهم. پس می توانم با عملکرد خوب به تیم فشار بیاورم. می بینید که باگذشت زمان، دقایق بیشتری رابرای بازی کردن به دست می آورم.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

*حمایت هم تیمی ها

حالا در تیم قهرمان فصل قبل لیگ برتر و اروپا، هم تیمی هایش از این که فودن نگرشی صحیحی در فوتبال حرفه ای دارد، خوشحال هستند.کایل واکر، مدافع راست و با تجربه درباره اش می گوید:فیل واقعا عالی است، چه از نظر بازی و چه به خاطر نگرشی که از فوتبال دارد. از همان سن کم، او صبوربود و وقتش را بیهوده تلف نکرد. خیلی زود فهمید بازیکن باید مثل کشاورز عمل کند؛ یعنی این که با تلاش خودش، محصولش را درو کند.

از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا

کاپیتان سیتی افزود:در سال های اخیر در کنار فوروارد های درجه یک زیادی مثال لروی سانه، رحیم استرلینگ، برناردو سیلوا و ریاض محرز بازی کرده ام. فکر می کنم فیل، حتی بهتر از آنها بازی می کند. بزودی 24 ساله می شود و به اندازه یک سال دیگر به پختگی اش اضافه می شود. در چنین سن و سالی که خیلی ها موفق به انجام وظایف خود نمی شوند، او به طور دقیق و کامل وظایفش را در زمین انجام می دهد. به نظر من خود همین مورد، نشان می دهد چرا او حالا بهترین بازیکن لیگ برتر است.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "از بازی در استوکپورت 140 هزارنفره تا شاگردی نابغه ایی به نام گواردیولا"، کلیک کنید.