آزمایش جدیدی که سرطان پروستات را بدون نمونه برداری تشخیص می دهد

آزمایش جدیدی که سرطان پروستات را بدون نمونه برداری تشخیص می دهد

به گزارش نکستونز و به نقل از مجله نکستونز، پژوهشگران دانشگاه میشیگان، تست ادرار جدیدی را به نام MyProstateScore2.0 یا MPS2 توسعه داده اند که 18 ژن مختلف و مرتبط با سرطان پروستات درجه بالا را شناسایی می کند. MPS2 توانسته است سرطان های با نمره گلیسون 7=4+3 یا گرید 2، یا درجه بالا را در آزمایش ها با موفقیت شناسایی کند. احتمال رشد و گسترش این سرطان ها از سرطان های گلیسون 6 یا گرید 1 بیشتر است.

بیش از یک سوم سرطان های پروستات درجه پایین دارند؛ اما تست های استاندارد نمی توانند سرطان های جدی را از انواع کم خطر تشخیص دهند. پزشکان سال ها است به دنبال راهی هستند که سرطان های جدی را شناسایی کنند، زیرا سرطان های کم سرعت را می توان راحت تر درمان کرد.

تست MPS2 نسخه جدیدی از MPS است که 10 سال قبل توسعه پیدا کرد و با استفاده از نشانگرهای آنتی ژن ویژه پروستات (PSA)، PCA3 و ترکیب ژن TMPRSS2::ERG این سرطان را تشخیص می دهد؛ اما MPS به تنهایی نمی توانست درجه سرطان را مشخص کند.

شناساگرهای ژنتیکی سرطان پروستات درجه بالا

پژوهشگران از توالی یابی RNA بیش از 58٬000 ژن استفاده کردند و سپس به 54 گزینه رسیدند که در سرطان های درجه بالا، بیانی بیش ازحد معمول دارند. آن ها سپس داده های 700 نفر را با سطح بالای PSA از سال 2008 تا 2020 بررسی کردند. درنهایت، 18 نشانگر مشخص شد که ارتباطی مداوم با بیماری درجه بالا دارند. تست ادرار MPS2 از این نشانگرها برای تشخیص سرطان پروستات استفاده می کند. این تست نشانگرهای اصلی MPS و 16 نشانگر زیستی اضافی نیز به عنوان مکمل دارد.

در آزمایش MPS2 روی بیش از 800 نمونه ادرار، این تست توانست عملکردی قابل قبول در شناسایی سرطان های درجه بالا ارایه دهد. مهم تر آنکه در شناسایی سرطان پروستات با درجه پایین یا گرید 1، موفقیت تقریباً 100 درصدی داشت. این یعنی اگر تست منفی شود، تقریباً قطعی است که بیمار سرطان پروستات تهاجمی ندارد.

MPS2 در شناسایی بیمارانی که نیازی به نمونه برداری از بافت ندارند موفق تر از نمونه قبلی خود است. نشانگر PSA می تواند تنها از 11 درصد از نمونه برداری های غیرضروری جلوگیری کند. درحالی که این عدد در تست MPS2 به 41 درصد می رسد. این یعنی چهار مورد از 10 موردی که به نمونه برداری نیاز ندارد، نمره MPS2 پایینی خواهند داشت و می توانند با خیال راحت از نمونه برداری های غیرضروری رها شوند. اگر یک مرد پیش تر طبق تست MPS نمونه برداری انجام داده باشد، نتیجه MPS2 دقیق تر نیز خواهد شد.

برای مثال، یک بیمار ممکن است به علت افزایش PSA تحت نمونه برداری پروستات قرار بگیرد، اما سرطان در او شناسایی نشود. این بیمار در طول زمان تحت نظر قرار می گیرد و اگر PSA او دوباره بالا برود، باید نمونه برداری انجام دهد؛ اما تست MPS2 می تواند در 50 درصد موارد تشخیص دهد که بالا رفتن PSA نیازی به نمونه برداری ندارد.

5454

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "آزمایش جدیدی که سرطان پروستات را بدون نمونه برداری تشخیص می دهد" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "آزمایش جدیدی که سرطان پروستات را بدون نمونه برداری تشخیص می دهد"، کلیک کنید.