60 درصد ریزگردها در سرخس منشاء داخلی دارد

به گزارش خبرگزاری نکستونز، قاسم حقانی اظهار کرد: این طرح که شامل اقداماتی مانند نهال کاری، مالچ پاشی، اجرای بادشکن های غیرزنده و تلفیقی از این فعالیت های در وسعت نزدیک به 210 هزار هکتار در شهرستان سرخس انجام خواهد گرفت.

وی افزود: مطابق مطالعات انجام یافته بیش از 620 هزار هکتار در شهرستان سرخس کانون گردو غبار هستند که شامل 4 کانون اصلی و مناطقی در پیرامون آنها می باشد و ما در قدم اول 210 هزار هکتار از این منطقه را جهت انجام پروژه و برای کاهش اثرات جدی و آنی این پدیده در نظر گرفتیم.

حقانی تاکید کرد: بررسی ها و مطالعات ما نشان می دهد که حدود 90 درصد از ماسه های روان در این منطقه منشا داخلی دارند و نزدیک به 10 در آنها منشا خارجی دارند.

کارشناس طرح مطالعات جامع مدیریت مناطق بیابانی سرخس با اشاره به اینکه نزدیک به 35 میلیون هکتار اراضی بیابانی کشور ترکمنستان در عرض های بالایی شهرستان سرخس قرار دارند، تصریح کرد: مطالعات ما نشان می دهد که نزدیک به 40 درصد از ریزگردها در این منطقه منشا خارجی دارد.

وی بیان کرد: در این زمینه برنامه ریزی مدونی توسط وزارت امور خارجه در حال انجام است که در محدوده آسیا و اقیانوسیه دیپلماسی مدیریت گردوغبار با همکاری کشورهای منطقه انجام شود.

حقانی ادامه داد: در مرحله نخست در این منطقه حدود هزار و 100 هکتار نهال کاری، 3 هزار و 300 هکتار مالچ پاشی غیرنفتی و حدود 120 کیلومتر بادشکن انجام خواهد گرفت.

کارشناس طرح مطالعات جامع مدیریت مناطق بیابانی سرخس اضافه کرد: عمده این اقدامات در عرصه های طبیعی که تحت مدیریت آستان قدس رضوی است، انجام می گیرد و این مجموعه تاکنون همکاری بسیار خوبی با این طرح داشته است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "60 درصد ریزگردها در سرخس منشاء داخلی دارد" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "60 درصد ریزگردها در سرخس منشاء داخلی دارد"، کلیک کنید.