یک روایت کمتر شنیده شده از سوگلی «محمد مصدق»

یک روایت کمتر شنیده شده از سوگلی «محمد مصدق»

نام دکتر محمد مصدق با دو تاریخ گوناگون گره خورده؛ 29 اسفند که سالروز ملی شدن صنعت نفت است و 28 مرداد که سالروز کودتای 28 مرداد است. با همین نگاه، آثار نمایشی گوناگونی درباره این سیاستمدار و اتفاقاتی که در زندگی پر فراز و نشیبش از سر گذرانده، ساخته شده است اما در این بین کمتر هنرمندی به سرنوشت اطرافیان او توجه کرده؛ کسانی که کوران حوادث و وقایع سیاسی و اجتماعی، سرگذشتشان را دگرگون کرده است و خدیجه مصدق یکی از آن نام هاست. 

همزمان با سالروز ملی شدن صنعت نفت که بار دیگر نام دکتر مصدق را برایمان یادآوری می کند، نگاهی داریم به سرنوشت کوچکترین دخترش؛ خدیجه مصدق. 

به گزارش نکستونز، خدیجه مصدق، کوچکترین دختر محمد مصدق که پدرش او را خدوج می نامید و سوگلی خود می دانست، سرنوشتی آنچنان شگفت انگیز و اندوهناک دارد که نویسنده ای مانند نغمه ثمینی نتوانسته از کنار آن بی اعتنا گذر کند و همین سرنوشت، دستمایه نگارش نمایشنامه «دیو جغرافی و دست های دکتر زمل وایس» شده است.

این نمایشنامه یکی از تازه ترین آثاری است که امسال از نغمه ثمینی منتشر شده است.

ثمینی که پیش از این با نگارش نمایشنامه های «خواب در فنجان خالی» و «شکلک»، علاقه مندی خود را به تاریخ و به ویژه تاریخ دوره قاجار نشان داده و به اتفاقاتی مانند مشروطه توجه داشته است، این بار هم گوشه چشمی به تاریخ داشته اما توجه او معطوف اتفاقاتی مانند ملی شدن صنعت نفت یا کودتای 28 مرداد نبوده بلکه او به زندگی کسی پرداخته که نقشی در این تحولات نداشته اما به سبب واقعه ای مانند کودتای 28 مرداد و حصر پدرش، در پی آن، تمام زندگی خود را باخته است.

ثمینی در مقدمه این نمایشنامه نوشته است: «بیرون کشیدن آدم ها از دل تاریخ و زندگی دوباره بخشیدن به آنان در کالبد نمایش، جادوی غریبی دارد. انگار اسرافیل تیاتر در صورش می دمد و مردگان از خاک سرد برمی خیزند. انگار صحرای محشر نمایش به جایگاه رستخیز رفتگان بدل می شود. در این بازی در صور دمیدن من همواره در پی مردگانی بوده ام که زنده بودن شان در حاشیه نشینی و انزوا و فراموشی، گذشته است.

آنها که هم در تاریخ بوده اند و هم نبوده اند . آنها که از تاریخ جا مانده اند و ردی کم جان از خود به جای گذاشته اند. آنها که می توانستند جایی در مرکز روایت های تاریخی داشته باشند، اگر سخت جان تر بودند یا دروغگوتر. اگر قاعده بازی را بهتر می دانستند  یا در شرایط بهتری می زیستند. شخصیت های جامانده به ما امکان غنی تری برای دوباره ساختن و دوباره زنده کردن شان می دهند. از آنها اطلاعات چندانی وجود ندارد که دست و پا گیر شود، آن قدر در میان عام و خاص متولی ندارند که نشود درباره شان خیال پردازی کرد و از همه مهم تر نوشتن درباره آنها نوعی قیام است در برابر تاریخی که فاتحان نوشته اند…»

او در بخش دیگری از این مقدمه، درباره خدیجه مصدق چنین نوشته است: «من خواندم که خدوج (کوچک ترین دختر محمد مصدق)، باهوش و درس خوان و ورزشکار بوده و هزار رویای طلایی برای آینده اش در سر داشته . او دختر محبوب پدرش بوده و می دانسته هر چه طلب کند، در اختیار خواهد داشت اما در سال 1319 مراحل تبعید پدرش بر ذهنش اثر می گذارد و سلامت روانی خود را از دست می دهد. خدوج را برای درمان به بیمارستانی در سوییس می فرستند و آن جا مغزش را جراحی می کنند ـ درمانی که بعدها به کل مردود شمرده می شود و در سیاهه جنایت های تاریخ. خدوج، مجنون تر می شود و تا آخر عمر طولانی اش در آسایشگاهی روانی در سوییس باقی می ماند. می شود حدس زد که با آن همه آشوب و نامرادی که خانواده مصدق درگیرش بودند، همه ترجیح می دادند خدوج همان جا در سوییس بماند. خدوج در حالی می میرد که دیگر موفق به دیدن پدرش نمی شود…

خدوج هرگز نمی تواند صدایش را از پس دیوارهای قطور آسایشگاه روانی بیرون بفرستد و بگوید یکی از هزاران دختری است که قربانی سیاست های مردمحور سرزمینش می شود …»

این نمایشنامه امسال از سوی نشر «نی» منتشر شده است.

قرار بود این اثر نمایشی پاییز سال گذشته با کارگردانی شیوا مسعودی و بازی لیلی رشیدی در نقش خدیجه مصدق روی صحنه برود ولی بعدا اجرای نمایش در آن مقطع منتفی شد.

حالا اما نسخه چاپ شده آن در قفسه کتابفروشی ها میزبان علاقه مندان به تاریخ و تیاتر است.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "یک روایت کمتر شنیده شده از سوگلی «محمد مصدق»" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "یک روایت کمتر شنیده شده از سوگلی «محمد مصدق»"، کلیک کنید.