گسترش روابط اقتصادی، تجاری و علمی با قاره آفریقا/ ایران میزبان 220 مقام دولتی و خصوصی بود

گسترش روابط اقتصادی، تجاری و علمی با قاره آفریقا ایران میزبان 220 مقام دولتی و خصوصی بود

مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران با بیان اینکه ایران میزبان بیش از 220 مقام دولتی و هییت تجاری از بخش خصوصی قاره آفریقایی بود گفت: رایزنان بازرگانی جمهوری اسلامی ایران به همراه مراکز تجاری فعال در آفریقا، نقش بسیار ارزشمندی در ارتباط گیری موثر تجار ایفا کردند.

به گزارش خبرگزاری علم و فناوری نکستونز از سازمان توسعه تجارت ایران، لیلا باغبان با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب در تقویت ارتباط با قاره آفریقا و آمریکای لاتین، افزود: نخستین اقدام برای تقویت و توسعه روابط تجاری با کشور های آفریقایی، در زمستان 1401 با اجلاس همکاری های ایران و غرب آفریقا رقم خورد. در این اجلاس که از سوی سازمان توسعه تجارت ایران برگزار شد، مقامات دولتی و تجار بخش خصوصی از کشور های غرب آفریقا شرکت کردند.

این مقام مسیول ادامه داد: فراهم کردن زمینه های تقویت روابط تجاری ایران با قاره آفریقا، در سال جاری با برگزاری اجلاس همکاری های اقتصادی ایران و آفریقا پی گرفته شد.

وی با اشاره به استقبال مقامات آفریقایی از این اجلاس، ادامه داد: ایران میزبان بیش از 220 مقام دولتی و هییت تجاری از بخش خصوصی قاره آفریقا بود. مقامات دولتی آفریقایی از جمله اعضای اتحادیه آفریقا، نخست وزیر بورکینافاسو و جمعی از وزیران و معاونان وزاری حوزه صنعت، معدن و تجارت کشور های آفریقایی در این اجلاس حضور به عمل رساندند.

به گفته مدیرکل دفتر آفریقای سازمان توسعه تجارت ایران، این مقامات ضمن شرکت در برنامه های اجلاس، جلسات بسیاری با همتایان خود برگزار کردند که در این میان علی آبادی وزیر صمت در محل سازمان توسعه تجارت ایران جلسات بسیار موثری با طرف های آفریقایی داشت.

باغبان، دستاورد های ارزشمند این جلسات را در راستای توسعه تعاملات تجاری در حوزه های مختلف به ویژه صنعت و معدن دانست و افزود: اتاق بازرگانی ایران، ملاقات های بسیار مهمی با همتایان خود برگزار کرد؛ در این میان تجار آفریقایی نیز در حوزه های مورد تقاضا از کارخانجات تولیدی ایرانی بازدید کردند.

وی در ادامه با بر شمردن اهداف اجلاس همکاری های اقتصادی ایران و قاره آفریقا، گفت: ایجاد ارتباط و توسعه همه جانبه روابط اقتصادی، تجاری و علمی با کشور های قاره آفریقا، گسترش هماهنگی های بین المللی در سطح دوجانبه و چند جانبه و همچنین در صحنه های مشترک بین المللی در راستای توسعه و ثبات جهانی، ارتباط بدون واسطه میان فعالان بخش های اقتصادی دولتی و خصوصی ایران و آفریقا، شناخت و بررسی بازار های هدف مشترک بین ایران و آفریقا، و معرفی امکانات و توانمندی ها و ظرفیت های صنعتی، معدنی، انرژی، علمی و فنی ایران و قاره آفریقا، از جمله مهم ترین اهداف این اجلاس بود.

این مسیول بیان داشت: در این اجلاس 12 کمیته تخصصی و محتوایی تشکیل شد که مهم ترین آنها عبارتند از کمیته فناوری های نوین و دانش بنیان، کمیته بهداشت و درمان، کمیته کشاورزی و صنایع غذایی، کمیته فناوری اطلاعات IT & ICT، کمیته علمی و آموزشی، کمیته بانکی و سرمایه گذاری، کمیته عمران و ساختمان، کمیته معدن و صنایع معدنی و کمیته نفت گاز و پتروشیمی.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "گسترش روابط اقتصادی، تجاری و علمی با قاره آفریقا/ ایران میزبان 220 مقام دولتی و خصوصی بود" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "گسترش روابط اقتصادی، تجاری و علمی با قاره آفریقا/ ایران میزبان 220 مقام دولتی و خصوصی بود"، کلیک کنید.