وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز

6 دوومیدانی کار ایران که شانس کسب سهمیه المپیک پاریس را داشتند روز به روز در رنکینگ سهمیه افت می کنند و حتی دو نفر از آنها از رنکینگ خارج شده اند؛ وضعیت نگران کننده ای که ممکن است منجر به از دست رفتن تعداد بیشتری از این سهمیه ها شود.

به گزارش نکستونز، بازیهای المپیک 2024 پاریس از پنجم مرداد ماه برگزار می شود و تیم ها و رشته های مختلف در حال کسب سهمیه این بازی ها یا آماده سازی خود برای رقابت در این میدان بزرگ هستند. در این میان دوومیدانی هم به دنبال کسب سهمیه المپیک است و تا دهم تیر ماه 1403 امکان کسب سهمیه از طریق ورودی و رنکینگ وجود دارد.

با توجه به شرایط دوومیدانی ایران و رکوردهای ورودی، امکان کسب سهمیه المپیک از طریق ثبت رکورد ورودی برای ایران وجود ندارد و تمام چشم امید فدراسیون به کسب سهمیه از طریق رنکینگ است.

تا چند ماه قبل، 6 دوومیدانی کار ایران در رنکینگ سهمیه حضور داشتند و می توانستند با شرکت در مسابقات مختلف امتیاز و رنکنیگ خود را ارتقاء بدهند تا سهمیه خود را تثبیت کنند اما هرچه زمان می گذرد جایگاه ورزشکاران ایران در رنکینگ سهمیه افت می کند و در حال حاضر دو ورزشکار هم از رنکینگ خارج شده اند، یک وزشکار در مرز قرار دارد و یک ورزشکار دیگر اگر افت داشه باشند از رنکینگ خارج خواهد شد.

وضعیت کلی ورزشکاران ایران به شرح زیر است:

رشته ورزشکار تعداد سهمیه های المپیک آخرین رنکینگ ورزشکار ایران در رنکینگ سهمیه 
دوی 100 متر زنان 

فرزانه فصیحی 

حمیده اسماعیل نژاد

56 نفر 

32 

50

دوی 100 متر مردان حسن تفتیان  56 نفر  33
دوی 400 متر مانع  مهدی پیرجهان  40 نفر  48
پرتاب وزنه  مهدی صابری  32 نفر  32
پرتاب دیسک  حسین رسولی  32 نفر  44

3 سهمیه تقریبا قطعی، یک سهمیه لب مرز

فرزنه فصیحی و حمیده اسماعلیل نژاد

وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز

در دوی 100 متر زنان 56 نفر وارد المپیک می شوند که در بخش زنان 25 نفر ورودی کسب کرده اند و 31 نفر هم از طریق رنکینگ سهمیه کسب می کنند. در حال حاضر فصیحی و اسماعیل نژاد از طریق رنکینگ سهمیه را دارند و جزو 56 نفر هستند اما اسماعیل نژاد در صورت هفت پله سقوط از رنکینگ خارج خواهد شد بنابراین با حضور در مسابقات بین المللی باید رنکینگ خود را حفظ کند.

حسن تفتیان

وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز

در 100 متر مردان 56 نفر وارد المپیک می شوند که 23 نفر ورودی کسب کرده اند و 33 نفر از طریق رنکینگ وارد می شوند. حسن تفتیان در حال حاضر با رتبه 33 جزو 56 نفر المپیکی قرار دارد.

مهدی پیرجهان

وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز

در 400 متر مانع 40 نفر سهمیه می گیرند که 33 نفر از طریق ورودی سهمیه را کسب کرده اند و 7 نفر از طریق رنکینگ سهمیه می گیرند، پیرجهان با قرار گرفتن در رتبه 48 بین 40 نفر قرار ندارد و به دلیل شرکت نکردن در مسابقات بین المللی از جمع المپیکی ها خارج شده است.

مهدی صابری

وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز

در پرتاب وزنه 32 نفر سهمیه می گیرند که 14 نفر ورودی مستقیم گرفته اند و 18 نفر هم از طریق رنکینگ المپیکی می شوند. مهدی صابری دقیقا در رتبه 32 قرار دارد و اگر یک پله هم سقوط کند از رنکینگ المپیک خارج می شود و سهمیه را از دست می دهد.

حسین رسولی

وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز

در پرتاب دیسک 32 نفر المپیکی می شوند که 21 نفر ورودی کسب کرده اند و 11 نفر هم از طریق رنکینگ سهمیه می گیرند. حسین رسولی با قرار گرفتن در رتبه 44 بین 32 نفر المپیکی قرار ندارد. 

نقش وزارت ورزش در بی ثباتی دوومیدانی 

برای خروج و افت جایگاه ورزشکاران ایران در رنکینگ سهمیه دلایل مختلفی را می توان ذکر کرد که از جمله مهمترین موضوعات، تغییرات مدیریتی در این فدراسیون است. از زمان استعفای هاشم صیامی در فدراسیون دوومیدانی در 17 اردیبهشت 1402، دوومیدانی سه سرپرست به خود دیده است. افشین داوری، مهدی مبینی و اکنون حسین مطیعی سه سرپرستی هستند که توسط وزارت ورزش تعیین شده اند و هنوز انتخابات برگزار نشده است. این تغییرات باعث می شود مدیرانی که دوره کوتاهی در فدراسیون حضور دارند نتوانند برنامه های بلندمدت را پیگیری کنند در نتیجه برنامه ها و وضعیت ورزشکاران هم دچار چالش می شود.  

سپهرزاد، مربی تیم ملی و کارشناس این رشته در مورد اینکه تغییر سرپرستی و عدم ثبات مدیریتی در افت جایگاه ورزشکاران در رنکینگ سهمیه تاثیرگذار بوده است، به نکستونز گفت: “اگر مدیر یک کمپانی را هم در سال چهار بار عوض کنید، آن سیستم بی ثبات می شود. تغییر مدیریت ها در دوومیدانی وقفه ایجاد می کند و این وقفه ها باعث می شود برای رشته ای رکوردی مثل دوومیدانی که با صدم ثانیه ها سروکار دارد، مشکلاتی پیش بیاید. “

معتمدی، سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی هم در این مورد به نکستونز گفت: “بی ثباتی در هر سیستم اداری باعث تنزل می شود اما تمام تلاشمان را می کنیم. نمی توانیم در دوره سرپرستی زمانبندی طولانی مدت داشته باشیم اما تلاش می کنیم در بحث کسب سهمیه ها و برگزاری مجمع سلامت رو سفید باشیم.

او ادامه داد: از منظر اجرایی هم یکسری کارها انجام می شود. تا پیش از این چیزی تحت عنوان قرارداد برای کسب سهیمه المپیک نداشتیم. ورزشکاران در مسابقات مختلف شرکت می کردند اما هیچکدام هیچ ثبات فکری از بابت اعزام ها و مسابقاتشان نداشتند اما ما با همه ورزشکارانی که در رنکینگ هستند، جلسه گذاشتیم و لیست تمام مسابقات ثبت شده فدراسیون جهانی را استخراج کردیم.”

مسابقاتی که شروع نشدند

مسابقات فضای باز در رده سنی بزرگسالان هنوز شروع نشده اند که ورزشکاران المپیکی بتوانند در آن شرکت کنند و خود را محک بزنند تا با آمادگی حداقلی به مسابقات برون مرزی اعزام شوند.

سپهرزاد در این مورد گفت: “اولین مسابقه فصل را خرداد ماه شرکت کردیم که به مسابقه ای برون مرزی اعزام شدیم، در حالی که پیش بینی می شد حداقل در دو مسابقه داخل کشور شرکت کنیم تا با آمادگی بیشتری به مسابقات برون مرزی برویم.

او ادامه داد: بچه های سرعتی و ورزشکار پرتاب وزنه ما میدان آسیایی را پشت سر گذاشتند و علی رغم اینکه در یکی، دو رشته عدد خوبی به جا نگذاشتند اما امتیاز خوبی گرفتند و همین به جایگاهشان در رنکینگ کمک کرد اما ورزشکار پرتاب دیسک و 400 مترمانع در زمستان هیچ مسابقه ای نداشتند. بنابراین در بهار و تابستان باید در مسابقاتی شرکت کنند که امتیاز خوبی داشته باشند اما هنوز در یک مسابقه برنزی شرکت کرده اند که با وجود قهرمانی، امتیاز زیادی دریافت نکردند. “

اروپا ویزا نمی دهد!

سرپرست دبیری فدراسیون دوومیدانی بارها از عدم صدور ویزا توسط اروپا برای اعزام ورزشکاران ایران به مسابقاتی خبر داده که امتیاز بالایی دارند و این را یکی از دلایلی می داند که باعث شده دوومیدانی کاران امتیاز کمتری کسب کنند و در رنکینگ افت کنند. البته بحث عدم صدور ویزا از واقعیت تا حدودی دور است چرا که در سایر رشته های ورزشی برای ورزشکاران ویزای اروپا صادر می شود. شاید این کار سخت باشد اما غیرممکن نیست که از خیر آن گذشت.

معتمدی در این مورد گفت: ” ما با همه ورزشکارانی که در رنکینگ هستند، جلسه گذاشتیم و لیست تمام مسابقات ثبت شده فدراسیون جهانی را استخراج کردیم.

او با بیان اینکه بر اساس امتیاز مسابقات برای اعزام ها تصمیم گیری کردیم، تاکید کرد: مسابقات سطح A دعوتی هستند که ورزشکاران را نمی توانیم پیشنهاد بدهیم. ورزشکاران ما عمدتا در سطح B و  C شرکت می کنند. از طرفی برای حضور در مسابقات اروپایی هم از نظر ویزا مشکلاتی داشتیم. بنابراین تمام مسابقاتی که امکان اخذ ویزا داشتیم را استخراج و جمع بندی کردیم. در نهایت همه موارد مکتوب شد و بر اساس تهعداتمان عمل می کنیم. هر ورزشکار هم تا پایان زمان کسب سهمیه، حداقل در پنج مسابقه شرکت می کند. “

وزارت و کمیته حمایت کنند

حدود یک ماه دیگر یعنی دهم تیرماه فدراسیون جهانی رنکینگ نهایی خود را اعلام می کند و تکلیف سهمیه های پاریس مشخص می شود. تا آن زمان ورزشکاران می توانند به مسابقات مختلف اعزام شوند و رنکینگ خود را ارتقاء بدهند. پس حدود یک ماهی زمان باقی مانده است. در این یک ماه انتظار بر این است که وزارت ورزش و کمیته ملی المپیک دوومیدانی را تنها نگذارند تا اگر شانسی برای حفظ و یا کسب سهمیه المپیک دارد، این شانس را از دست ندهد.  

معتمدی در این مورد گفت: “دو جلسه تا الان با کمیته ملی المپیک داشته ایم و قرار است مبلغی را در قالب برگزاری اردوها و اعزام ها به فدراسیون تزریق کنند اما ما بخاطر اینکه ورزشکارانمان دچار چالش نشوند از بودجه فدراسون پرداخت ها را انجام داده ایم. فرقی نمی کند این پرداخت ها با بودجه وزارت ورزش باشد یا کمیته ملی المپیک، هدف فقط افتخارآفرینی ورزشکاران است. “

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "وضعیت 6 دوومیدانی کار ایران برای المپیک؛ 2 نفر خارج از رنکینگ، یک نفر لب مرز"، کلیک کنید.