نگاهی به رمان «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» اثر محمود دولت آبادی 

نگاهی به رمان «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» اثر محمود دولت آبادی 

محمود دولت آبادی همزمان با هشتاد سالگی اش در سال 1399 کتاب “اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر” را منتشر کرد.

برخی منتقدان این کتاب را نوعی خود زندگی نامه می دانند و برخی دیگر اعتقاد دارند که تنها چند شخصیت جدید خلق شده است که به سبب خلق و خوی عرفانی یادآور روحیات خود نویسنده است.

در این کتاب سه شخصیت محور اصلی داستان هستند: کریما، مردی، ملک پروان. اینها مشترکاتی دارند که همان ها از ابتدای داستان آنها را به هم پیوند می دهد. بی هویتی و سرگشتگی و سردرگمی وجه مشترکی این افراد است. نداشتن آینده و ابهام در گذشته در جای جای این رمان صد و سی صفحه ای به چشم می خورد.

برخی از منتقدان می گویند که دولت آبادی در این رمان در نظر داشت اشاره ای به نسل جدید و سردرگمی هایش کند؛ اما داستان زمان و مکان خاصی را نشان نمی دهد. هر چند به صورت مبهم و کمرنگ جایی از تاریخ را متصور می شود.

روایت چنان کشش و جذبه ای دارد و تو را دنبال خود می کشاند که قادر نیستی کتاب را زمین بگذاری. باید بخوانی تا تمام شود. نه آنکه بخوانی تا بدانی انتهایش با تمام فراز و نشیب هایش به کجا می رسد، از آن جهت که باید تک تک کلمات را خواند و صبور بود و با جان احساس کرد. تک تک جمله ها به هم پیوسته است و عمق درد را نشان می دهد.

رمان عباراتی دارد که مخصوص خود دولت آبادی ست. نوعی بر هم زدن عادت. جمله هایی که شاید بارها و بارها به زبان ساده شنیده ایم، اما با قلم دولت آبادی مطلب را تا اعماق وجودت راهی می کند. مثل آنجا که می گوید: “…آدمیزاد عادت می کند به جای نشست و برخاستش در وضعی که درازمدت ناچارش می شود…” ص 46

دولت آبادی می داند که رمان هایش کشش لازم را دارند، از این رو سیر رمان نیز یکدست و بی وقفه و با کمترین نقطه و با جملات طولانی همراه است. اینها از ویژگی های رمان است که گرچه ممکن است به مذاق هر خواننده ای خوش نیاید، اما نشان از زبان رقصان نویسنده دارد.

پریشانی و تنهایی و بی کسی به وسعت در این رمان نمایان است و خواننده را با احساس بی هویتی و بلاتکلیفی رها می کند.

اگرچه داستان در هاله ای از ابهام شروع شده و چندان گرهی هم از آن گشوده نمی شود و پایان داستان، پایان خوشی نیست؛ اما خواننده همان پایان بندی را می پسندد. گویی انتظاری غیر از این ندارد و پایان دیگری نمی تواند برای آن متصور شود؛ از این جهت راضی به نظر می رسد.

در متن پشت جلد کتاب چنین آمده است:

“ملک پروان، اگر نتوانم خط و خبری از ثَری براش ببرم می میرد؛ و اگر ملک بمیرد، اگر دق کند نمی دانم من سروکارم به چه روزگاری بیفتد! کمِ کمش این است که گور و گم می شوم از این عالم، اگر تو لجن جوی نفله نشوم. پس اگر راهی به گمانت می رسد کاری بکن. من خیالت را از بابت ذوالقدر راحت کردم. آن یکی دیگرم پیداش می کنم، پیداش می کنیم. گفتی اسمش چی بود؟» کریما گفت که مهم نیست؛ «نشد هم نشد!» و چندی گذشت تا بگوید «این هم زنده بودیِ ماست. به یکدیگر می رسیم و از کنار هم می گذریم. یادی ـ چیزی از خودمان در دیگری باقی می گذاریم یا باقی نمی گذاریم ؛ و هر کدام به محض گذر از کنار شانهٔ هم در پاشنهٔ پای دیگری گم می شویم ؛ چه اهمیتی دارد! مرحب جنم خوبی بود، خیلی فکری اش می شوم. نگرانم حیف شده باشد با آن بی باکی ای که داشت.”

5757

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "نگاهی به رمان «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» اثر محمود دولت آبادی " هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "نگاهی به رمان «اسب ها اسب ها از کنار یکدیگر» اثر محمود دولت آبادی "، کلیک کنید.