قیمت بنزین 30 هزار تومان می شود؟

آفتاب نیوز :

 مالک شریعتی در حاشیه نمایشگاه نفت در جمع خبرنگاران در پاسخ به ایلنا درباره اینکه آیا در مجلس در خصوص تخصیص بنزین به کارت ملی اجماع وجود دارد، اظهار داشت: یک آمار را رسانه ملی اعلام کرد که بیش از 100 نفر از منتخبین به این سوال پاسخ دادند، که طبق پاسخ آن ها همه معتقد بودند که بنزین باید به کد ملی اختصاص پیدا کند و تنها هشت نفر از منتخبین نظر دیگری داشتند، زمانی که نظام عادلانه باشد اکثر نمایندگان همراهی می کنند، اما این موضوع نیازمند مصوبه مجلس نیست و در اختیار دولت قرار دارد.

وی افزود: بحث توزیع عادلانه حامل های انرژی در ماده 31 لایحه دولت قرار داشت که نیازمند یک تایید از مجلس بود، حساسیت وجود داشت روی این موضوع به همین دلیل بنده پیشنهاد حذف را اعلام کردم چراکه دولت اختیار دارد و نیازمند مصوبه جدید نیست، این سیستم توزیع یک کار اجرایی است و نیاز به قانونگذار ندارد و جز یکی از گزینه های جدی دولت همین موضوع است.

عضو کمیسیون انرژی مجلس در خصوص برنامه مجلس برای حل ناترازی بنزین و تغییر و تحول در سهمیه قیمت این فراورده نفتی، گفت: مجلس نیازمند هیچ قانون جدیدی نیست، دولت برای ساماندهی مصرف بنزین، چه در بخش نفت و چه در حوزه وزارت صمت تکالیف و اختیارات قانونی دارد و نیازمند قوانین جدید از سمت مجلس نیست، البته اگر دولت لایحه ای بیاورد، مجلس همکاری خواهد کرد.

وی افزود: آنچه روی آن تاکید داریم این است که وضعیت مصرف بنزین در کشور مشکلاتی را ایجاد خواهی کرد و تمام صحبت هایی که در حوزه توسعه کشور انجام می شود اگر مدیریت در حوزه مصرف بنزین و گازوییل صورت نگیرد با چالش های جدی مواجه خواهیم شد.

شریعتی با اشاره به سیستم ناعادلانه توزیع بنزین در کشور، گفت: این مساله موجب افزایش قاچاق در کشور شده است یعنی بنزین 30 تا 40 هزار تومانی را وارد می کنیم و با قیمت 1500 و 3000 هزار تومان عرضه می کنیم که در مرز های شرقی کشور قاچاق می شود که کمترین آمار رسمی که توسط دستگاه های ناظر اعلام شده بیانگر قاچاق روزانه پنج میلیون لیتر بنزین و 10 میلیون لیتر گازوییل است.

وی با بیان اینکه این مساله ظلم به کشور است و باید توجه کرد که این موضوع بحث یارانه پنهان نیست و یارانه آشکار است چراکه بنزین وارداتی در مرز ها قاچاق می کنیم، باید این موضوع ساماندهی شود، اظهار داشت: بحث ما افزایش قیمت نیست بلکه می بایست توزیع عادلانه صورت بگیرد، زمانی که توزیع عادلانه انجام شود شبیه نظام افزایش پلکانی در برق و گاز یک سهمیه مشخص یارانه ای با قیمت فعلی و بدون افزایش قیمت به ازای کد ملی در اختیار همه ملت قرار بگیرد و بعد از آن اگر کسی نیاز داشت بیش از این میزان مصرف کند، هزینه افزایش مصرف را خودش پرداخت کند و از جیب مردم نباشد، این موضوع روی تورم تاثیر نخواهد داشت چراکه بنزین یارانه ای نیاز بالغ بر 80 درصد مصرف کنندگان را تامین می کند.

این نماینده مجلس با بیان اینکه در صنعت برق 75 درصد جامعه برق یارانه ای استفاده می کنند و اگر کسی مصرف بیشتری دارد باید هزینه بیشتر را پرداخت کند، گفت: همه این اختیارات در دست دولت است و نیاز به قانون جدیدی نیست، قانون هدفمندی همه این موضوعات را پیش بینی کرده است. 

عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی گفت: امسال حدود پنج میلیارد دلار برای واردات بنزین و گازوییل پیش بینی شده که بخش زیادی از درآمد های کشور را از بودجه عمومی کشور به خود اختصاص می دهد و این مبلغ از جیب همه مردم می رود و این درحالی است که نزدیک 50 درصد خانوار های کشور حتی یک دستگاه خودرو هم ندارند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "قیمت بنزین 30 هزار تومان می شود؟" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "قیمت بنزین 30 هزار تومان می شود؟"، کلیک کنید.