عصر ناو هواپیمابر به پایان رسیده!

غزال زیاری: ادامه سرمایه گذاری آمریکا در ساخت و بهره گیری از ناوهای هواپیمابر از دید بسیاری از کارشناسان یک اشتباه است؛ منتقدان بر این باور هستند که این ناوهای هواپیمابر، شبیه جنگ ناوهای منسوخ گذشته اند و در برابر فناوری های موشکی مدرن آسیب پذیر خواهند بود. کشورهای مختلف دنیا حالا موشک های ضدکشتی مقرون به صرفه ای تولید کرده اند که می توانند برتری نیروی دریایی آمریکا را به چالش بکشند.

تعدادی از این منتقدان معتقدند که آمریکا باید محور استراتژیک نظامی خود را به سمت ساخت زیردریایی ها و کشتی های سطحی چابک تر و سرمایه گذاری در تسلیحات مافوق صوت و فضایی پیش برده تا اثربخشی ارتش آمریکا در برابر تهدیدات افزایش بیابد.

از سلطه تا آسیب پذیری؛ افول ناوهای هواپیمابر آمریکا

بیشتر کشورها تمایل دارند که در فکر جنگ های قبلی، آماده جنگ شوند؛ این واقعیت را می توان در تعهد وسواس گونه آمریکا در ساخت ناوهای هواپیمابر گران قیمت مشاهده کرد. اما حقیقت این است که ناوهای هواپیمابر، متعلق به دوران گذشته اند و بیشتر شبیه جنگنده های قدیمی به نظر می رسند.

ناوهواپیمابر3.jpg

از نظر آمریکایی ها، نیروی دریایی آمریکا تنها به این دلیل برای شکست دادن ژاپنی ها در جنگ جهانی دوم و در اقیانوس آرام، به سراغ این ناوهای هواپیمابر رفت که چاره دیگری نداشت.

سیستمی قدیمی که ارزش هزینه کردن ندارد

در جنگ جهانی دوم، نیروی دریایی آمریکا مجبور بود تا به سرعت به حمله ژاپنی ها پاسخ دهد؛ از همین رو آنها مجبور شدند تا ناوهای هواپیمابر را در مرکز استراتژیک شان قرار داده تا ژاپن را شکست دهند و این تاکتیک تا حدودی موفقیت آمیز هم بود.

اقیانوس آرام، اثربخشی بهره گیری از پرتابگرهای جنگی متحرک در دریا را مشاهده کرد. عصر رزم ناوها در آغاز جنگ جهانی دوم، با مرگی غیررسمی، جان باخت و پس از جنگ، آمریکا به اعتبار و قدرتی که ناوهای هواپیمابرش به نمایش گذاشت، پی برد. در نتیجه، دوره بهره گیری از این ناوهای هواپیمابر، برای دهه ها بعد از جنگ جهانی دوم تمدید شد.

هزینه سرسام آور ساخت ناوهواپیما بر

در حال حاضر هزینه میانگین برای ساخت یک ناوهواپیمابر با سوخت هسته ای، مثل کلاس جدید جرالد آر فورد آمریکایی بیش از 13.3 میلیارد دلار است و هزینه نگهداری آن صدها میلیون دلار دیگر را طلب می کند. مدل های قبلی فقط کمی ارزان تر هستند. دولت آمریکا حالا 11 ناو هواپیمابر دارد و این کشتی های جنگی بزرگترین ناوهای جهان هستند و فضای عرشه آنها برای برخاستن و فرود آمدن هواپیما، دوبرابر فضای هر ناو دیگری در دنیاست.

با این وجود، پیچیدگی و هزینه گزاف ساخت ناوهای هواپیمابر، آنها را به اهداف وسوسه انگیزی برای رقبا تبدیل می کند و از سوی دیگر در صورت آسیب دیدگی در جنگ یا نابودی، یک دارایی بزرگ به ارزش میلیاردها دلار به هدر رفته و توانایی نیروی دریایی آمریکا کاهش چشمگیری خواهد یافت.

ناو-هواپیمابر.2.jpg

منسوخ شده

هیچ تردیدی نیست که این ناوهای هواپیمابر محصول دوران گذشته هستند؛ زمانی که جنگ جهانی دوم در جریان بود. اما امروز زرادخانه های عظیم موشک های دوربرد و میان برد، می توانند به راحتی بر پدافند ناوهای هواپیمابر و دیگر کشتی های جنگی نیروی دریایی آمریکا غلبه کنند. چین حالا در این زمینه به حدی استاد شده که بسیاری از متخصصان جنگ های دریایی می ترسند که اگر روزی جنگ آمریکا و چین برسر تایوان شروع شود، ناکارآمدی ناوهای هواپیمابر، برای آمریکایی ها گران تمام شود.

حالا قدرت های بزرگ در حال ظهور مثل چین، زرادخانه های عظیمی از موشک های ارزان قیمت (درمقایسه با قیمت ناوهای هواپیمابر آمریکا) تولید کرده اند که می تواند به صورت کامل سیاست دفاعی آمریکا در اقیانوس های هند و آرام را بهم بریزد.

تردیدهای آمریکا برای استقرار تجهیزات گران قیمت دریایی اش برای متوقف کردن حملات در دریاهای آزاد، این سیگنال را به کشورها فرستاد که دیگر نباید از ناوهواپیمابر ترسناک آمریکا بترسند.

ناو-هواپیمابر.jpg

منبع: nationalinterest

5858

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "عصر ناو هواپیمابر به پایان رسیده!" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "عصر ناو هواپیمابر به پایان رسیده!"، کلیک کنید.