صدور مجوز فعالیت 150 موسسه جذب دانشجوی خارجی طی یکسال گذشته

معاون وزیر علوم:

صدور مجوز فعالیت 150 موسسه جذب دانشجوی خارجی طی یکسال گذشته

رییس سازمان امور دانشجویان گفت: درصد بالایی از دانشجویان بین الملل از سوی موسسات جذب معرفی و کار انتقال شان صورت می گیرد و در این راستا به 150 موسسه در یکسال اخیر مجوز فعالیت دادیم.

به گزارش گروه آموزش و دانشگاه خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، هاشم داداش پور معاون وزیر علوم و رییس سازمان امور دانشجویان در جمع روسای دانشگاه های چهار استان گیلان، مازندران، گلستان و سمنان، جذب دانشجویان بین الملل را در تحقق مرجعیت علمی و گسترش زبان فارسی به عنوان زبان معیار بسیار با اهمیت توصیف کرد و دیپلماسی علمی را مهمترین مولفه در رشد و توسعه و قدرت نرم هر کشور برشمرد.

وی اظهار کرد: در عصر حاضر عوامل غیرمادی قدرت، نقش تعیین کننده ای در سیاست خارجی هر کشور ایفا می کنند و مفهوم قدرت، بیشتر به سوی قدرت هوشمند تغییر جهت داده است.

داداش پور افزود: تغییر شرایط به خصوص پس از پایان جنگ سرد، موجب شد تا علم و مولفه های علمی به عنوان ابزاری مهم در تامین منافع ملی و تحقق اهداف سیاست خارجی به کار گرفته شود که یکی از مهم ترین برنامه های دیپلماسی علمی در حوزه آموزش، توجه به موضوع جذب و تبادل دانشجویان بین الملل می باشد تا از این روش علاوه بر انتقال ارزش های خود به دانشگاهیان و دانشجویان بین الملل، قدرت نرم خود در سایر کشور های هدف را افزایش دهد.

رییس سازمان امور دانشجویان به اهمیت شناخت و ارزیابی تجربیات و عملکرد کشور های پیشرو در زمینه به کارگیری نظام آموزش عالی در دیپلماسی علمی با محوریت جذب دانشجویان بین الملل اشاره کرد و گفت: این درک و شناخت می تواند در ظرفیت سنجی و پیشبرد اهداف وزارت علوم در حوزه دیپلماسی علمی نقش آفرین باشد.

وی به تحولات سریع در حوزه های مختلف در دنیای امروز اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: امروزه برخی کشور ها اولویت در جذب دانشجویان بین الملل را از جذب انبوه به سمت استعداد های برتر تغییر مسیر داده و اگر شاهد رشد سریع در حوزه های فناوری و تقویت اقتصاد چین و آمریکا هستیم، در گرو این نگرش و جذب نخبگان از سراسر دنیا است و ما نیز پس از تثبیت جایگاه خود در موضوع جذب دانشجویان در جهان، به موازات کمیت، کیفیت جذب دانشجویان را در اولویت و سیاست سازمان امور دانشجویان قرار خواهیم داد.

معاون وزیر علوم گفت: داشتن برنامه راهبردی و اقدام به جذب دانشجویان بین الملل، تولید محتوای هنری و رسانه ای، ایجاد تارنمای 5 زبانه، تقویت مرکز آموزش زبان فارسی آزفا، بازاریابی و حضور در نمایشگاه های بین المللی از جمله محور های مورد نظر سازمان است که افزایش تخصیص اعتبار از این پس بر اساس امتیاز در این محور ها خواهد بود.

وی در ادامه به نقش رایزنان علمی اشاره کرد و گفت: در دوره های گذشته رایزنان نقش سرپرستی را داشتند که امروز به نقش جذب دانشجویان بین المللی تغییر سیاست داده و سازمان در تلاش است تا تعداد رایزنان را افزایش دهد و در کشور های آفریقایی و آمریکای لاتین و پاکستان این امر بزودی جامه عمل خواهد پوشید و انتظار میرود با حضور رایزنان علمی ضمن همکاری های علمی دانشگاهی، در جذب دانشجویان بین الملل و استعدادیابی نخبگان و هدایت آنها به موسسات آموزش عالی ایران و نیز تبادل دانشجو نقش موثری ایفا نمایند.

رییس سازمان امور دانشجویان با اشاره به کشور های موفق در جذب دانشجوی بین الملل که اغلب انگلیسی زبان بودند، تصریح کرد: اکثر کشور ها از جذب دانشجویان کشور های هم جوار شروع کرده اند و ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست، اما باید رویکرد ما به گونه ای باشد که با ایجاد تغییرات ساختاری و بازبینی در آیین نامه های جذب، در جهت گسترش این رویداد و تعامل با کشور های بیشتر در این مسیر گام برداریم و بتوانیم از ملیت های مختلف دنیا دانشجو جذب کنیم و اگر این اتفاق رخ دهد با تغییر سیاست چند کشور در موضوع دانشجویان دچار تغییرات گسترده و کاهش ناگهانی مواجه نخواهیم شد و این روند با تعادل و رو به رشد در حرکت خواهد بود.

داداش پور از موسسات جذب دانشجویان به عنوان شرکت های مهم در فرآیند جذب دانشجویان بین المللی نام برد و اظهار داشت: درصد بالایی از دانشجویان بین الملل از سوی موسسات جذب معرفی و کار انتقال شان صورت می گیرد و ما برای رسیدن به برنامه هفتم توسعه و جذب 320 هزار دانشجو، تابحال، به 150 موسسه در یکسال اخیر مجوز فعالیت دادیم تا بتوانند در ذیل سیاست های جذب دانشجویان بین المللی نقش آفرینی کنند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "صدور مجوز فعالیت 150 موسسه جذب دانشجوی خارجی طی یکسال گذشته" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "صدور مجوز فعالیت 150 موسسه جذب دانشجوی خارجی طی یکسال گذشته"، کلیک کنید.