شفافیت یا خطر اسراییل هسته ای؛ انتخاب اعراب کدام است؟

یک حقوقدان بین الملل و کارشناس سیاسی در توییتی به دو موضوع مهم در خصوص عادی سازی روابط میان رژیم صهیونیستی با کشورهای عربی اشاره کرد و نوشت:آیا عربستان سعودی حاضر است دست کم «شفافیت برنامه هسته ای اسراییل» را به پیش شرط های فعلی خود برای «عادی سازی» اضافه کند و اعلام نماید بدون رسیدگی به موضوع تن به مذاکرات عادی سازی نخواهد داد؟

به گزارش نکستونز، رضا نصری، حقوقدان و کارشناس سیاسی در توییتی نوشت:

به نظرم تاکید بر دو موضوع – چه در رسانه ها و چه در حوزه دیپلماسی – در رابطه با مسیله «عادی سازی» میان کشورهای عربی و اسراییل حایز اهمیت است:

1- اول اینکه باید به کشورهای عربی – به ویژه عربستان سعودی – یادآوری کرد که امروز میان آن ها و اسراییل یک «نسل کشی» نشسته و نباید به موضوع «عادی سازی» همانطور بنگرند که در 6 اکتبر به آن نگاه می کردند!

به عبارت دیگر، نمی توانند بدون لحاظ کردن مسیله «نسل کشی»، با همان فرمان و پیش شرط هایی موضوع «عادی سازی» را دنبال کنند که پیش از آن دنبال می کردند!

دست کم عربستان سعودی – که پیش شرط «تشکیل دولت فلسطین» را به عنوان شرط لازم برای ادامه مذاکرات عادی سازی مطرح کرده – باید بداند این پیش شرط کافی نیست و نمی تواند حداقل بدون درخواست تعقیب عاملان این نسل کشی به مسیر خود -ولو پس از تشکیل دولت فلسطین – ادامه دهد. به ویژه اینکه دولت عربستان سعودی با حمایت از شکایت آفریقای جنوبی از اسراییل در دیوان بین المللی دادگستری عملاً وقوع نسل کشی را پذیرفته است.

2- دوم اینکه نباید کشورهای عربی بدون در نظر گرفتن موضوع «زرادخانه هسته ای اسراییل» مجدداً به فرایند عادی سازی تن دهند!

امروز، پس از اشارات و تهدیدات هسته ای مقامات اسراییلی در جریان جنگ غزه، بحث «شفافیت برنامه هسته ای» آن به رسانه های اصلی آمریکا هم راه یافته و کشورهای عربی دیگر بهانه ای برای عدم توجه به این موضوع ندارند!

روز گذشته، ویلیام بور (تحلیلگر ارشد در آرشیو امنیت ملی در دانشگاه جورج واشنگتن)، ریچارد لاولس (افسر سابق سیا و دستیار سابق وزیر دفاع آمریکا) و هنری سوکولسکی (مدیر اجرایی مرکز آموزش سیاست عدم اشاعه) مقاله بسیار مهمی در روزنامه «واشنگتن پُست» منتشر کردند که در آن استدلال می کنند «سکوت اجباری دولت آمریکا در قبال زرادخانه هسته ای اسراییل باید پایان یابد». 

آن ها در پاراگراف پایانی مقاله می نویسند: «اسراییل دیگر درباره برنامه هسته ای خود سکوت نمی کند. سکوت اجباری دولت ما نیز باید پایان یابد»! 

حال، جا دارد در رسانه ها و مجامع دیپلماتیک کشور این پرسش مطرح شود که آیا کشورهای عربی نیز حاضر هستند رسما از چنین موضعی – که احتمالا به یک مطالبه جدی در افکار عمومی جهان و حتی آمریکا بدل خواهد شد – حمایت کنند؟

آیا عربستان سعودی حاضر است دست کم «شفافیت برنامه هسته ای اسراییل» را به پیش شرط های فعلی خود برای «عادی سازی» اضافه کند و اعلام نماید بدون رسیدگی به موضوع تن به مذاکرات عادی سازی نخواهد داد؟ یا اینکه آن ها حاضرند نسل کنونی و نسل آینده مردم منطقه را در معرض خطر یک اسراییل دست به ماشه و مجهز به سلاح هسته ای قرار دهند؟

شفافیت یا خطر اسراییل هسته ای؛ انتخاب اعراب کدام است؟

شفافیت یا خطر اسراییل هسته ای؛ انتخاب اعراب کدام است؟

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "شفافیت یا خطر اسراییل هسته ای؛ انتخاب اعراب کدام است؟" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "شفافیت یا خطر اسراییل هسته ای؛ انتخاب اعراب کدام است؟"، کلیک کنید.