سیمرغ‌داران فجر مهمان قم شدند

سیمرغ‌داران فجر مهمان قم شدند

نکستونز/قم مراسم اکران مجموعه فیلم‌های کوتاه «سیمرغ» شامل چهار فیلم «ارفاق»، «شریف»، «دآبر» و «برنو» با حضور عوامل این فیلم‌ها در شهر قم برگزار شد.

سیاوش چراغی‌پور بازیگر فیلم کوتاه «ارفاق»، سعید نجاتی کارگردان قمی فیلم کوتاه «دآبر»، محمد علیزاده‌فرد کارگردان فیلم کوتاه «شریف»، محمد ثریا کارگردان و حسن عسگری بازیگر فیلم کوتاه «برنو» در این مراسم حضور داشتند. همچنین سعید ایلانلو مدیر گروه سینمایی اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و رضا ابوذر رئیس انجمن سینمای جوانان قم از دیگر مهمانان این مراسم بودند.   

در ابتدا، مجموعه فیلم‌های کوتاه «سیمرغ» همراه تصاویر پشت صحنه آن‌ها به نمایش درآمد. سپس نشست نقد و بررسی آثار با اجرای سید حمیدرضا منتظری برگزار شد و فیلمسازان حاضر در نشست درباره آثار خود با مخاطبان گفت‌وگو کردند و پاسخگوی پرسش‌های آنها بودند.

جایگاه ویژه فیلم کوتاه در سینمای جهان

حمیدرضا منتظری، روزنامه‌نگار و منتقد سینما در ابتدای این نشست با بیان اینکه فیلم کوتاه در سینمای جهان جایگاه ویژه دارد، گفت: فیلم کوتاه در این سال‌ها از مهجوریت خارج شده است و قرار نیست دیگر فیلمی برای آرشیو ساخته شود یا صرفاً مشق فیلمسازی باشد.

وی افزود: نمایش فیلم‌های کوتاه در سالن سینما یکی از راه‌های ایجاد ارتباط میان فیلمسازان و مخاطبان است و هم گردش مالی برای فیلمسازان فیلم کوتاه را تقویت می‌کند و هم فرصت مغتنمی برای هنرجویان سینماست که از تجارب فیلمسازان فیلم کوتاه بهره‌مند شوند.

همکاری با فیلمسازان جوان را موهبت الهی می‌دانم

در ادامه، سیاوش چراغی‌پور، بازیگر سینما و تلویزیون که در فیلم «جهان با من برقص» بازی کرده است، گفت: بسیار خوشحالم که با مردم قم به تماشای این فیلم‌ها نشستم. به سعید نجاتی تبریک می‌گویم که چنین همشهریان پرشور و پر عشقی نسبت به سینما دارد.

وی بیان کرد: برای اکران این فیلم‌ها به چند استان و شهرستان سفر کردیم؛ اما این شور، هیجان و اشتیاق سینمادوستان قمی را در جای دیگری ندیدم. باعث غرور و افتخار من است که در کنار مردم قم هستم.

این بازیگر سینما ادامه داد: فیلم کوتاه یکی از معجزه‌های عرصه نمایش در جهان است. به شدت از دل و روح انسان‌ها می‌آید و مفهوم خود را در کمترین زمان ممکن به مخاطب منتقل می‌کند.

چراغی‌پور درباره اینکه عده‌ای فیلم کوتاه را منحصر در فیلمسازان جوان عاشق سینما می‌دانند، گفت: بسیاری از فیلمسازان بزرگ دنیا در اوج شهرت همچنان عاشق سینمای کوتاه هستند و فیلم‌های درخشان می‌سازند، فیلم کوتاه به‌عنوان یک مدیوم مستقل حرف برای گفتن دارد و عاشقان بسیاری دارد.

وی بیان کرد: بیشتر سینماگران فیلم کوتاه با دل و جان و عشق و اخلاص‌شان به سینما کار می‌کنند و اسیر بودجه و سرمایه و گیشه نیستند، آن‌ها بیشتر ریسک‌پذیرند و در ایده‌پردازی خلاق و حاضرند خط و مرزها را بشکنند.

این بازیگر سینما و تلویزیون افزود: برای بازیگری مثل من که همیشه خود را شاگرد و هنرجوی بازیگری می‌داند، بازی در آثار فیلم کوتاه را یک فرصت و موهبت الهی می‌دانم.

چراغی‌پور معتقد است: بازیگرانی که حاضر نیستند در فیلم کوتاه بازی کنند یا محافظه کارند یا اساساً سلیقه و سواد این کار را ندارند.

وی اظهار کرد: بهترین نقش‌های زندگی‌ام را در فیلم کوتاه تجربه کردم و شجاعانه‌ترین فرصت رویارویی با نقش‌هایم را در فیلم کوتاه تجربه کردم و به همین دلیل باید خیلی کم‌هوش باشم که نخواهم از این فرصت‌ها استفاده کنم.

این بازیگر سینما و تلویزیون بیان کرد: من همواره طالب همکاری با بچه‌های فیلم کوتاه بودم تا هم بتوانم از جسارت و جرأت‌شان بهره‌مند شوم و هم نقش‌هایی که شاید هیچ‌گاه در فیلم بلند به من پیشنهاد نشود، فرصت و تجربه بازی کردن‌شان را در سینمای کوتاه به‌دست آورم.

چراغی‌پور تأکید کرد: بازی در فیلم کوتاه سینماگران جوان از نشانه‌های عشق خداوند به من است و خدا خیلی من را دوست داشت که سینماگران جوان را سر راه من قرار داد که به رشد خودم کمک کنم و بیشتر یاد بگیرم، هیچ‌گاه منت نمی‌گذارم و همیشه منت‌دار سینماگران جوان هستم که به من محبت دارند و پیشنهاد می‌دهند. از مخاطبان سینما هم تقاضا دارم همیشه حامی فیلم‌های مستقل و هنر و تجربه باشند.

فیلمسازان قمی می‌توانند سیمرغ بگیرند

سعید نجاتی، کارگردان قمی فیلم‌ کوتاه «دآبر» که سیمرغ بلورین بهترین فیلم‌ کوتاه را از سی‌وهشتمین جشنواره فیلم فجر کسب کرده است، با گرامیداشت یاد و خاطره مرحوم امیر الوندی، تهیه‌کننده فقید این فیلم، اظهار کرد: همیشه خودم را مدیون قم و حضرت معصومه (س) می‌دانم و خیلی خوشحالم و لحظه شماری می‌کردم که به اکران بسته «سیمرغ» در قم برسیم و دوستان و همشهریانم را ملاقات کنم.

وی گفت: بیشتر عوامل فیلم «دآبر» از قم بودند و این فیلم‌ را در سال ۱۳۹۷ در دو لوکیشن کاشان و اطراف ساوه ساختیم، در شرایطی که به لحاظ مالی از حمایتی برخوردار نبودیم و غیر از دستیاران به هیچ کسی دستمزد ندادیم و بیشتر عوامل این فیلم به خاطر رفاقت سر پروژه حاضر شدند.

این فیلمساز با بیان اینکه «دآبر» درباره چگونگی برخورد والدین با بلوغ فرزندشان است، ادامه داد: این موضوع در ایران و بسیاری از کشورهای دنیا یک تابو است. این پدیده، تجربه‌ای طبیعی است که حداقل نیمی از مردم دنیا آن را تجربه می‌کنند و باید درک درستی از این موضوع داشته باشیم.

نجاتی افزود: فیلم من درباره دختربچه نیست، درباره یک پدر سنتی ایرانی است که هم می‌تواند عصبانی باشد و هم لطیف و مهربان. ما تصور نمی‌کردیم این فیلم حتی اکران شود، چه برسد به اینکه سیمرغ جشنواره فجر را کسب کند، اما به لطف خدا، دو جایزه ویژه از جشنواره رشد و جایزه ویژه هیئت داوران جشنواره فیلم‌ کوتاه تهران را دریافت کرد.

این فیلمساز قمی بیان کرد: قطعاً این انگیزه و استعداد در فیلمسازان قم وجود دارد که بار دیگر افتخار دریافت سیمرغ جشنواره فجر تکرار شود. در جشنواره فجر سال گذشته نیز سینماگران قمی حضور پررنگی داشتند.

بیشتر فیلم‌های کوتاه با رفاقت ساخته می‌شود

در ادامه، محمد ثریا، کارگردان فیلم کوتاه «برنو» که سیمرغ بهترین فیلم را از جشنواره فیلم فجر چهل‌ویکم دریافت کرده است، گفت: هشت سال پیش، از جشنواره نماز و نیایش در قم جایزه گرفتم و امروز هم به دومین خاطره خوب من از این شهر و مردم آن بدل شد.

وی درباره فیلم «برنو» که یکی از رسوم قوم بختیاری را نقد می‌کند و به چالش می‌کشد، بیان کرد: من بختیاری نیستم، اما به واسطه سال‌ها کار با اقوام بختیاری با یکسری رسوم‌شان آشنا شدم. مردم بسیار مهمان‌نوازی هستند، اما برای من دغدغه شد که یک باور غلط را نقد کنم.

این کارگردان ادامه داد: برنو قصه واقعی زن و شوهری تحصیلکرده است که اتفاقاً من در ماجرای عروسی‌شان بودم و برای دوست خوبم که نویسنده مشترک کار بود نیز این اتفاق افتاد. این زن و شوهر که از دو طایفه مختلف هستند، با وجود داشتن تحصیلات، شب عروسی‌شان متوجه این رسم شدند، تضادی میان‌شان شکل گرفت و چالش برای‌شان به‌وجود آمد.

ثریا اظهار کرد: در این فیلم کوتاه تلاش کردیم، فولکلورها را به تصویر درآوریم و در مقابل آن فولکلور غلط، استفاده از اسلحه در مراسم‌ را نشان دهیم که هیچ عقبه دینی و مذهبی و فکری ندارد و بارها در مراسم عزا و عروسی موجب کشته‌ شدن افرادی شده است.

وی درباره اینکه تجربه همزمان تهیه‌کنندگی، نویسندگی و کارگردانی این فیلم را برعهده داشته است، گفت: بسیار تجربه سختی بود، انجمن سینمای جوان سه بار این فیلمنامه را رد کرد و فیلم را با همراهی عوامل با کمترین هزینه ساختیم و حمایت پس از تولید گرفتیم که بسیار کم بود.

این فیلمساز جوان با بیان اینکه من هنرجوی انجمن سینمای جوانان بودم، ادامه داد: انجمن هیچ‌گاه حمایت کاملی از تولید آثار ندارد، شاید معادل ۲۰ درصد هزینه‌های تولید یک فیلم کوتاه را تقبل کند و فیلمسازان جوان باید خلاقیت به خرج دهند و تلاش کنند که با کمترین هزینه و رفاقت کار را جلو ببرند.

همچنین حسن عسگری، بازیگر نقش قباد در فیلم «برنو» گفت: از سال ۱۳۸۵ در تئاتر کار می‌کردم؛ اما تعطیلی نمایش‌ها در دوران کرونا باعث شد وارد عرصه تصویر شوم و اولین کار حرفه‌ای من حضور در فیلم کوتاه «برنو» بود. امیدوارم توانسته باشم نقش «قباد» را باورپذیر بازی کرده باشم.

برای ساخت فیلم «شریف» طلای همسرم را فروختم

محمد علیزاده فرد، کارگردان فیلم کوتاه «شریف» که سال گذشته در چهل‌ودومین جشنواره فیلم فجر موفق به کسب سیمرغ بلورین بهترین فیلم شد، گفت: ایده این فیلم محصول دورهمی جمعی با دوستان فیلمساز بود، مهم‌ترین چالش ما لوکیشن بود که در نهایت بعد از سفرهای متعدد به یک روستای متروک در میان خرم‌آباد و دورود رسیدیم.

وی که تجربه ساخت دو فیلم بلند «تروا» و «راحیل» را در کارنامه دارد، درباره تفاوت شرایط ساخت فیلم کوتاه و بلند، بیان کرد: در سینمای بلند، فضای حرفه‌ای‌تری به‌لحاظ مالی و قراردادی وجود دارد؛ اما در سینمای کوتاه، افراد با جان و دل و بعضاً بدون دستمزد کار می‌کنند.

این فیلمساز جوان اظهار کرد: خلوصی که در فیلم کوتاه وجود دارد در کمتر مدیوم هنری مشاهده می‌شود، من برای فیلم بلند انگیزه مالی دارم، اما برای ساخت فیلم «شریف» طلای همسرم را فروختم و خودم و خیلی از عوامل دستمزد نگرفتیم.

علیزاده فرد ادامه داد: اگر کسی دنبال کسب درآمد باشد، فیلم کوتاه جای کسب درآمد نیست و صرفاً عشق و علاقه فیلمساز است. من هنوز سینمای کوتاه را دوست دارم و فیلمنامه خوبی به دستم برسد، باز هم فیلم خواهم ساخت.

وی همچنین از حمایت‌های انجمن سینمای جوانان قدردانی کرد و افزود: تنها جایی که از ابتدای فیلم کنار من بود، انجمن سینمای جوانان بود و دخل و تصرفی هم در فیلم نداشتند.

در پایان این مراسم، از سعید نجاتی، فیلمساز قمی به پاس کسب افتخارهای مختلف و تلاش برای رشد و ارتقای سینمای استان قم توسط اداره‌ کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم تجلیل شد. همچنین هدایایی به رسم یادبود به سیاوش چراغی‌پور، حسن عسگری، محمد ثریا و محمد علیزاده‌ فرد اهدا شد.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سیمرغ‌داران فجر مهمان قم شدند" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سیمرغ‌داران فجر مهمان قم شدند"، کلیک کنید.