سلامت دهان و دندان در بیماران کلیوی

یک کارشناس سلامت دهان و دندان تشریح کرد؛

سلامت دهان و دندان در بیماران کلیوی

کارشناس سلامت دهان و دندان معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بر اهمیت نقش پیشگیری و مراقبت و بهداشت دهان و دندان در بیماران مبتلا به مشکلات کلیوی تاکید کرد.

به گزارش گروه سلامت خبرگزاری علم و فناوری نکستونز؛ بهناز ولی زاده با اشاره به اینکه درمان های مربوط به بیماری های دهان و دندان با توجه به شدت درگیری و نارسایی کلیه ها در بیماران متفاوت است به بیان توصیه هایی برای سلامت دهان ودندان در بیماران کلیوی پرداخت.

وی خشکی دهان را از مشکلات شایع در بیماران کلیوی عنوان کرد که به دلیل محدودیت دریافت مایعات و عوارض جانبی برخی دارو ها ایجاد می شود.

به گفته این کارشناس خشکی دهان زمینه ساز بروز التهاب غدد بزاقی، عفونت های قارچی، بیماری لثه و مشکلاتی در پروتز های دندانی می شود، بنابراین این بیماران باید حتما با دندانپزشک مشاوره کنند.

ولی زاده از دست دادن استخوان فکی، لق شدن و افتادن دندان ها را از دیگر مشکلات بیماران کلیوی برشمرد که به دلیل اختلال در جذب کلسیم رخ می دهد و بر توجه بیشتر به بهداشت دهان و دندان تاکید کرد.

وی بوی بد دهان و احساس طعم فلزی در دهان را از دیگر شکایات این بیماران عنوان کرد که می تواند ناشی از ناتوانی کلیه های این بیماران در حذف کامل اوره از خون باشد.

این کارشناس سلامت دهان و دندان، افزایش حجم لثه (هایپرپلازی لثه) را یک عارضه نسبتا شایع در افراد دریافت کننده پیوند کلیه ذکر کرد که یکی از پیامد های مصرف دارو های سرکوب کننده سیستم ایمنی است که به منظور جلوگیری از رد پیوند کلیه تجویز می شود.

وی با تاکید بر اهمیت پیشگیری از عفونت های دهان و دندان در مبتلایان به نارسایی کلیه خاطرنشان کرد: بیماران پیوند کلیه یا تحت درمان با دیالیز به دلیل نوع دارو های مصرفی و محدودیت در مصرف دارو های کنترل کننده عفونت باید بهداشت دهان و دندان را با دقت بیشتری رعایت کنند تا مشکلات ساده دهان و دندان در آنان به عفونت های جدی تبدیل نشود.

توصیه های مهم برای سلامت دهان و دندان در بیماران کلیوی

ولی زاده به مبتلایان بیماری های کلیوی توصیه کرد که سالیانه حداقل دو بار برای معاینه دهان و دندان به دندانپزشک مراجعه کنند و با توجه به تاثیر بیماری کلیوی بر تعداد سلول های خونی، هنگام مراجعه به دندانپزشک نتیجه آخرین آزمایش خون را نیز به همراه داشته باشند.

به گفته وی این بیماران بعد از هر وعده غذایی باید مسواک بزنند و حداقل یک بار در روز از نخ دندان استفاده کنند.

این کارشناس سلامت دهان و دندان از این بیماران خواست قبل از شروع درمان فهرستی از دارو های مصرفی و مقدار و زمان مصرف را به دندانپزشک خود اطلاع دهند.

ولی زاده تاکید کرد: این مسیله به ویژه برای بیماران پیوندی که از دارو های سرکوب کننده ایمنی استفاده می کنند، بسیار مهم است، چون بعضی دارو ها ممکن است نارسایی کلیه را شدیدتر کند.

این کارشناس از افرادی که دیالیز می شوند، خواست حتما وضعیت بیماری خود را به دندانپزشک اطلاع دهند و قرار های ملاقات با دندانپزشک را برای روز های غیردیالیز برنامه ریزی کنند.

وی با اشاره به استفاده از دارو های رقیق کننده خون در طول دیالیز گفت: بعضی دارو های مورد استفاده در دندانپزشکی ممکن است تا دیالیز بعدی در بدن بیمار تجمع کنند بنابراین لازم است با همکاری دندانپزشک بهترین زمان برای درمان انتخاب شود.

ولی زاده به بیماران کلیوی دارای «شنت» نیز توصیه کرد حتما دندانپزشک خود را مطلع کنند، چون این افراد درمعرض خطر بیشتری برای عفونت قرار دارند و ممکن است قبل از درمان دندانپزشکی نیاز به مصرف آنتی بیوتیک داشته باشند.

به گفته وی معاینه دهان و دندان به عنوان بخشی از فرایند ارزیابی بیمار قبل از پیوند کلیه محسوب می شود بنابراین قبل از عمل پیوند باید مشکلات دهان و دندان درمان شود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سلامت دهان و دندان در بیماران کلیوی" هستید؟ با کلیک بر روی ورزشی، به دنبال مطالب مرتبط با این موضوع هستید؟ با کلیک بر روی دسته بندی های مرتبط، محتواهای دیگری را کشف کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سلامت دهان و دندان در بیماران کلیوی"، کلیک کنید.