سازمان جهانی بهداشت: الکل یک عامل اصلی ابتلا به سرطان سینه است

سازمان جهانی بهداشت: الکل یک عامل اصلی ابتلا به سرطان سینه است

دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت هشدار داد مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان سینه را که شایع ترین سرطان در میان زنان اروپایی است افزایش می دهد با این حال آگاهی مردم در مورد این خطر بسیار کم است.

به گزارش نکستونز، «هانس کلوگه»، مدیر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت در اروپا گفت: زمان آن فرا رسیده است که همه بپذیرند که مصرف الکل حتی به مقدار کم، یک عامل خطر اصلی برای ابتلا به سرطان سینه است.

او همچنین بر ارتباط الکل نه فقط با سرطان سینه بلکه با همه انواع سرطان ها تاکید کرد.

تحقیقات نشان می دهد که هیچ مقدار «ایمنی» از نوشیدنی های الکلی وجود ندارد و حتی نوشیدن مقدار کمی الکل با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه در زنان مرتبط است.

یک مطالعه دیگر نیز نشان داد با وجود بیش از 600 هزار مورد ابتلا به سرطان سینه در سال 2022 میلادی در اروپا، تقریبا 80 درصد از زنان مورد بررسی در 14 کشور اروپایی از این خطر بی اطلاع بودند.

به گزارش یورونیوز، اروپا بالاترین میزان مصرف الکل در جهان را دارد.

بنا بر گزارش موسسه خیریه Breastcancer.org، خطر ابتلا به سرطان سینه در زنانی که در هفته سه نوشیدنی الکلی مصرف می کنند در مقایسه با زنانی که الکل استفاده نمی کنند 15 درصد بیشتر است.

پس از مصرف الکل، بدن اتانول را به ماده ای به نام استالدیید تجزیه می کند که می تواند به دی ان ای ما آسیب برساند. این کار حتی می تواند منجر به ایجاد جهش شود و گاه همین جهش ها عامل ابتلای فرد به سرطان هستند.

الکل همچنین می تواند در توانایی بدن برای تجزیه استروژن، هورمونی که می تواند رشد برخی از سرطان های سینه را تحریک کند، تداخل ایجاد کند.

بر اساس گزارش سازمان جهانی بهداشت، اگرچه کشورها متعهد به کاهش مرگ و میر ناشی از سرطان و عوامل موثر در ابتلا به آن از جمله مصرف الکل هستند، اما از سال 2010 میلادی هیچ تغییری در مصرف سرانه الکل در اتحادیه اروپا ایجاد نشده است و به همین دلیل اقدام فوری دولت ها در این زمینه ضروری است.

هانس کلوگه نیز گفت: سازمان جهانی بهداشت از کشورها می خواهد تا هشدارهای واضحی را در مورد خطرات مصرف الکل ارایه کنند همانطور که قبلا در مورد محصولات دخانی انجام داده اند.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "سازمان جهانی بهداشت: الکل یک عامل اصلی ابتلا به سرطان سینه است" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "سازمان جهانی بهداشت: الکل یک عامل اصلی ابتلا به سرطان سینه است"، کلیک کنید.