زمان طلایی در درمان بیماری آنفولانزا

زمان طلایی در درمان بیماری آنفولانزا

آفتاب نیوز :

 بسیاری از ما شروع فصل سرما را با بروز بیماری های ویروسی برابر می دانیم. بعد از همه گیری کرونا و تزریق واکسن، ایرانی ها تمایل بیشتری به دریافت واکسن آنفلوآنزا نشان دادند و امسال از شهریورماه توزیع برند داخلی و خارجی این واکسن در داروخانه ها آغاز شد.
 
آشنایی بیشتر با آنفلوآنزا به ما کمک می کند که با این بیماری مقابله کنیم. حتی در صورت تزریق واکسن نیز از ابتلا به آنفلوآنزا مصون نیستیم و فقط جلوی شدت بیماری گرفته می شود.
 
در این راستا خبرنگار باشگاه خبرنگاران با مهرناز بانو اشرف گنجویی متخصص بیماری های عفونی انجام داده است که در ادامه مشروح آن را می خوانید.
 
آنفلوآنزا جزو دسته ویروس هایی است که علایمی مانند تب و سردرد دارد. خیلی از افراد تصور می کنند که سرماخوردگی و آنفلوآنزا یکی است درصورتی که دو مقوله کاملا متفاوت هستند.
 
سرماخوردگی ناشی از درگیر شدن سیستم تنفسی فوقانی بیمار با ویروس هایی است که در فصل سرما معمولا زیاد در جامعه دیده می شوند. مثل ویروس رینوویروس، ویروس های دسته کرونا، روتاویروس و غیره.
 
آنفلوآنزا هم یکی از ویروس هایی است که درگیری در سیستم تنفسی فوقانی انسان ایجاد می کند، اما تفاوت عمده ای که در آنفلوآنزا داریم شدت علایم و حدت بیماری خیلی بیشتر از یک سرماخوردگی است به طوری که بیمار حتی ساعت شروع علادیم را می تواند دقیق به ما بگوید. 
 
یعنی شروع علایمی مانند تب، لرز، بدن درد ناگهانی است و شدت علایم نیز بالا است.
 
علایمی مثل آبریزش بینی را معمولا در آنفلوآنزا نداریم، اما در عفونت های سرماخوردگی ما معمولا آبریزش بینی، عطسه، قرمزی چشم و سرفه داریم.
 
در آنفلوآنزا کل سیستم اسکلتی و عضلات بیمار دچار التهاب شدید می شود و فرد دچار بدن درد و سردرد فوق العاده شدید می شود.
 
چه افرادی در معرض مرگ و میر های ناشی از آنفلوآنزا هستند؟
 
آنچه در آنفلوآنزا برای ما مهم است اگر فرد بیماری زمینه ای یا سیستم ایمنی ضعیفی داشته باشد یا سطح آنتی بادی مناسب و مطلوبی علیه ویروس های آنفلوآنزا نداشته باشد می تواند با همین آنفلوآنزا دچار عفونت های باکتریایی تنفسی شود که
 
مهمترین و در راس آن عفونت های با میکروب استرپتوکوک است که یک پنومونی و ذات الریه خیلی وحشتناکی ایجاد می کند که مرگ و میر های مثلا صد سال پیش در اپیدمی های آنفلوآنزا به دلیل پنومونی بود.
 
این مرگ و میر ها مخصوصا در دو طرف طیف سنی زیر دو سال و افراد بالای 65 یا 70 بود که معمولا سیستم ایمنی خوب کار نمی کند.
 
آیا افراد بدون علامت، ناقل هستند؟ دوره کمون این بیماری چند روز است؟
 
معمولا دوره کمون یک الی 2 روز است که بیمار معمولا هیچ علامتی ندارد و ناقل است. بهترین راه پیشگیری همان راه های پیشگیری از کرونا است. استفاده از ماسک، شستشوی دست و استفاده از وسایل شخصی.
 
آیا افرادی که واکسن تزریق کرده اند می توانند ناقل بیماری باشند؟
 
تزریق واکسن خیلی مهم است و می تواند به پیشگیری از شدت بیماری کمک کند. در واقع با واکسن جلوی ابتلا به بیماری گرفته نمی شود، اما از شدت بیماری پیشگیری می شود.
 
افرادی که واکسن دریافت می کنند بر اساس ویروس هایی که در واکسن وجود دارد و آنتی بادی علیه آن ها ساخته می شود، ناقل نمی شوند، زیرا تا بدن بخواهد مبتلا شود آنتی بادی دارد و آن را خیلی سریع دفع می کند. اما می تواند نسبت به سایر تایپ های ویروس های آنفلوآنزا ناقل باشد.
 
لطفا علایم خطری که بیمار باید حتما به مراکز درمانی مراجعه کند را بفرمایید
 
افرادی که دچار افت کاهش سطح هوشیاری هستند یا بی اشتهایی کامل دارند، بیماری که دستگاه گوارش او، غذا یا دارو را تحمل نمی کند و دچار استفراغ های کنترل نشده می شود و افرادی که تب های بالا و کنترل نشده دارند که با تب بُر هم پایین نمی آید باید حتما به پزشک و مراکز درمانی مراجعه کنند. 
 
آیا آنتی بیوتیک در درمان آنفلوآنزا تاثیر دارد؟
 
خیر. آنتی بیوتیک ها هیچ جایگاهی در درمان آنفلوآنزا ندارند. فقط دارویی داریم به نام اوسلتامیویر 75 میلی گرم با نام تجاری تامی فلو که این دارو موجود است. همچنین یک داروی استنشاقی که در حال حاضر در کشور خیلی در دسترس نیست. این دارو ها آنتی وایرال هستند که برای آنفلوآنزا استفاده می شوند.
 
نکته مهم در مورد دارو های آنفلوآنزا این است که این دارو ها جلوی تکثیر ویروس را می گیرند. یعنی در سیکل تکثیر ویروس عملکرد دارند؛ بنابراین تجویز این دارو ها فقط و فقط زمانی تاثیر گذار است که در 48 ساعت اول ابتلا شروع شود و دارو در این مدت شروع شود. بعد از آن دیگر مصرف این دارو ها خیلی تاثیری ندارد.
 
لطفا درمان های خانگی آنفلوآنزا را بفرمایید
 
مصرف مایعات گرم و آبمیوه های حاوی ویتامین ث، همچنین پرهیز از غذا های تحریک کننده سیستم تنفسی فوقانی مثل غذا های سرخ شده، پرادویه و پرسُس بسیار کمک کننده است.
گاهی استفاده از بخور ها می تواند در کم کردن التهاب راه تنفسی به ما کمک کند. 
 
چه دارو هایی برای درمان آنفلوآنزا استفاده می شود؟
 
کپسول اوسلتامیویر 75 که توسط پزشک تجویز می شود. به تعداد فقط 10 عدد هر 12 ساعت یک عدد، اما همانطور که قبلا هم ذکر شد در 48 ساعت شروع علایم، دارو شروع شود.
 
ضمن این که برای پیشگیری از بیماری سایر افرادی که در کنار بیمار هستند توصیه می کنیم این افراد روزی یک عدد از این کپسول تا 5 روز استفاده کنند. یعنی این دارو برای پیشگیری نیز خیلی موثر است.
 
داروی دیگر مورد استفاده در آنفلوآنزا، اسپری بینی کلدا ماریس است که دو فرم دارد. یک فرم آن (پرو) برای پیشگیری و فرم فلو برای درمان و بالا بردن سطح ایمنی در سیستم تنفسی فوقانی بیمار موثر است.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "زمان طلایی در درمان بیماری آنفولانزا" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "زمان طلایی در درمان بیماری آنفولانزا"، کلیک کنید.