رکورد انتشار کربن دی اکسید مرتبط با انرژی در 2023

بر اساس گزارش تازه آژانس بین المللی انرژی (IEA)، انتشار جهانی گاز کربن دی اکسید مرتبط با مصرف انرژی های فسیلی که در حدود 90 درصد از کربن دی اکسید انتشار یافته از سوی انسان را شامل می شود با 410 میلیون تن افزایش به میزان 37.4 میلیارد تن در سال 2023 میلادی رسیده است.

به گزارش نکستونز، این گزارش می افزاید که انتشار جهانی گاز کربن دی اکسید مرتبط با انرژی در سال 2023 در مجموع به میزان 1.1 درصد افزایش یافته و به بالاترین حد خود رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی در عین حال می افزاید که این روند در مقایسه با سال گذشته رشد کمتری داشته چرا که انتشار گازهای گلخانه ای در سال 2022 میلادی به میزان 490 میلیون تن افزایش پیدا کرده بود.

از جمله دلایل این افزایش این موضوع عنوان شده است که کشورهایی مانند چین، کانادا، مکزیک در پی بروز خشکسالی و به دلیل عدم وجود آب کافی برای تولید انرژی برق آبی، به شیوه های دیگر تولید انرژی از جمله استفاده از سوخت های فسیلی نفت یا زغال سنگ روی آورده اند.

چین در سال 2023 میلادی با افزودن 565 میلیون تن گاز کربن دی اکسید به تراز جهانی، رشد اقتصادی خود را که بر پایه انتشار گازهای گلخانه ای بنا شده است به پیش برد. این رویه، بر خلاف روندی است که اقتصادهای پیشرفته دنیا پیش گرفته اند و بر اساس آن، به رغم افزایش تولید ناخالص داخلی خود، انتشار گازهای گلخانه ای را کاهش داده اند.

بر اساس معاهدات کنونی، انتشار گازهای گلخانه ای باید تا سال 2030 در مقایسه با سال 2019 به میزان 43 درصد کاهش پیدا کند تا هدف افزایش دما تا سقف 1.5 درجه سانتیگراد که در توافق پاریس تعیین شده است، محقق شود.

بر اساس گزارش های آژانس بین المللی انرژی، حد فاصل سال های 2019 تا 2023 میلادی، انتشارگازهای گلخانه ای مرتبط با انرژی در حدود 900 میلیون تُن افزایش پیدا کرده است.

آژانس بین المللی انرژی در عین حال یادآور می شود که این میزان بدون استفاده از پنج منبع مهم انرژی یعنی انرژی خورشیدی، بادی، هسته ای، پمپ های حرارتی و خودروهای برقی سه برابر بیشتر می شد.

تجزیه و تحلیل آژانس بین المللی انرژی به طور کلی نشان می دهد که رونق دوباره اقتصاد چین پس از همه گیری کووید-19 و فعال شدن دوباره صنعت هوانوردی از جمله دلایل افزایش میزان انتشار کربن دی اکسید محسوب می شود.

به گفته دانشمندان برای دستیابی به هدف محدود کردن افزایش دما در جهان و جلوگیری از تغییرات نامطلوب اقلیمی، لازم است که در سال های آینده انتشار کربن دی اکسید حاصل از سوزاندن سوخت های فسیلی به شدت کاهش پیدا کند.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "رکورد انتشار کربن دی اکسید مرتبط با انرژی در 2023" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "رکورد انتشار کربن دی اکسید مرتبط با انرژی در 2023"، کلیک کنید.