راهی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز

راهی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز

احساس رخوت یا استرس دارید؟ شاید جویدن آدامس کمک کند تا روی کارتان متمرکز شوید.

به گزارش نکستونز، اخیرا یک شرکت تولیدکننده مواد غذایی برای آدامس جدیدی بازاریابی می کند که مدعی است تمرکز را افزایش می دهد و حاوی موادی است که ظاهرا سلامت مغز را بهبود می بخشد.

متخصصان در آمریکا می گویند: اینکه آدامس به سلامت روان کمک می کند، حرف جدیدی نیست اما فکر تولید «آدامس تقویت کننده تمرکز» پس از گفت وگو با پرستاری پیدا شد که طی همه گیری کووید در شیفت های استرس زا برای کسب آرامش آدامس می جوید.

آیا تاثیر آدامس بر بهبود سلامت روان و افزایش تمرکز پایه و اساس علمی دارد؟

تحقیقات متعدد نشان می دهد که جویدن آدامس برای سلامت روان مفید است و به تمرکز بیشتر و کاهش استرس کمک می کند.

کارشناسان در سال 2018 طی پژوهشی به این نتیجه رسیدند که جویدن آدامس و افزایش عملکرد یادگیری به هم مرتبط هستند. پژوهش سال 2015 هم به ارتباط جویدن آدامس و بهره وری و هوشیاری بیشتر اشاره کرد. همچنین پژوهشی در سال 2009 نشان داد که جویدن آدامس بر خلق وخوی افراد تاثیر مثبت می گذارد و سطح اضطراب و استرس را کاهش می دهد.

«صنم حافظ»، عصب روان شناس ساکن نیویورک به یاهولایف گفت: جویدن آدامس با افزایش جریان خون در مغز، عملکرد شناختی و هوشیاری را افزایش می دهد و به توانایی تمرکز کمک می کند.

طبق گفته او، جویدن آدامس فعالیت عصبی را تحریک می کند و هنگام انجام دادن کارهایی که نیازمند فعالیت ذهنی است تمرکز و دامنه توجه را افزایش می دهد.

زیاده روی در جویدن آدامس

آدامس ممکن است برای سلامت روان فوایدی داشته باشد، اما زیاده روی در مصرف آن مشکلات سلامت را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش سایت تخصصی کلینیک کلیولند، جویدن بیش از حد آدامس برای فک مضر است زیرا بر عضلات فک و مفصل گیجگاهی ـ فکی (TMJ) که فک پایینی را به جمجمه متصل می کند، پیوسته فشار وارد می کند.

این حرکت مداوم دهان، فک و عضلاتش را خسته و در طول زمان آن را دچار مشکل می کند.

به گزارش ایندیپندنت، آدامس بر گوارش هم تاثیر می گذارد و باعث بلعیدن هوا و به دنبال آن تولید نفخ و گاز می شود.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "راهی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "راهی برای کاهش استرس و افزایش تمرکز"، کلیک کنید.