خوشوقت شدیم «موسیو کمال»

«بعد از انقلاب تونس در سال 2014، با جست وجو در اینترنت نام کمال را در فهرست شهدای دفاع مقدس ایران دیدم. با فهمیدن این خبر تا 15روز فقط گریه می کردم و چیزی نمی خوردم».

به گزارش نکستونز، به نقل از خراسان،  از تنها شهید اروپایی دفاع مقدس چه می دانید؟ ژروم ایمانویل، متولد 9آوریل سال 1964 در فرانسه؛ پدرِ تونسی و مادرِ فرانسوی اش وقتی ژروم دوساله بود، از هم جدا شدند و پدر به کشور خود، تونس برگشت.

ژروم در سفری به تونس با دین اسلام آشنا و مسلمان شد و نامش را به «کمال» تغییر داد. او بعد از بازگشت به فرانسه، در جریان انقلاب اسلامی ایران با امام خمینی(ره) و اطلاعیه های او آشنا شد و در سال 1981 به ایران آمد و در یکی از مدارس علمیه قم به تحصیل پرداخت و مدتی بعد مذهب شیعه را انتخاب کرد.

کمال با شروع جنگ تحمیلی، آمادگی اش را برای اعزام به جبهه اعلام کرد، اما به دلیل تابعیت فرانسوی اش از حضور در جبهه منع شد. تا این که با اصرار فراوان، کمال، بالاخره مجوز حضور در جبهه را دریافت کرد و همراه با «سپاه بدر» در سال 1363 به جبهه رفت. کمال سرانجام در آخرین روزهای جنگ تحمیلی در سال 1367  و در جریان عملیات مرصاد به درجه رفیع شهادت نایل شد.

یکی از تراژدی های زندگی کمال این است که مادرش بعد از مهاجرت او به ایران به علت بیماری از دنیا می رود و پدرش که در تونس زندگی جدیدی تشکیل داده بود، تا 30سال بعد از شهادت کمال از او خبر نداشته است.

محمد مردادی، پدر کمال کورسل که در سال 96 برای زیارت مزار پسر شهیدش به ایران آمده بود، گفت: «بعد از انقلاب تونس در سال 2014، با جست وجو در اینترنت نام کمال را در فهرست شهدای دفاع مقدس ایران دیدم. با فهمیدن این خبر تا 15روز فقط گریه می کردم و چیزی نمی خوردم».

بهزاد دانشگر، نویسنده و مستندساز کشورمان که پیش از این کتاب های «ادواردو» و «دختران آفتاب» را به چاپ رسانده بود، داستان پرفراز و نشیب زندگی کمال کورسل را در کتابی به نام «موسیو کمال» به رشته تحریر درآورده است. این کتاب امروز در غرفه انتشارات «حماسه یاران» در سی وپنجمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران رونمایی می شود. در ادامه گفت وگوی ما را با بهزاد دانشگر می خوانید.

شما پیش از «موسیو کمال»، کتاب «ادواردو» را نوشتید که جهان آدم هایی بیرون از دنیای اسلام و آشنایی آن ها با این دین را روایت می کند و به داستان زندگی شهید کورسل شبیه است.

خوشوقت شدیم «موسیو کمال»

بله. اصولاً جهان آدم هایی که از فضایی بیرون از جهان اسلام و معارف اسلام به آن پا گذاشته اند، همیشه برایم جذاب بوده است. برای همین «ادواردو» را که نام یک شخصیت ایتالیایی است، نوشتم و چند مستند هم در همین حال وهوا تولید کردم.

چگونه با «موسیو کمال» آشنا شدید؟

 بعد از «ادواردو»، یکی از شخصیت هایی که خیلی خلاصه با او آشنا شدم، ژروم کورسل بود. بعدها چون مطمین نبودم که بتوانم درباره اش تحقیق کنم و بنویسم، از طرف انتشارات حماسه یاران به من گفتند یک پرونده پژوهشی درباره این شهید دارند و اگر می توانید درباره اش رمان بنویسید. من هم چون شخصیتش را دوست داشتم و دیدم پرونده پژوهشی دارد و درباره اش مصاحبه شده، پذیرفتم. اگرچه بعد از شروع کار متوجه شدم مصاحبه ها ناقص است و باید آن ها را تکمیل کنم و دوباره کار پژوهشی انجام بدهم. ولی بالاخره مسبب نگارش کتاب، همین ارتباطی بود که با انتشارات برقرار شد و درباره کتاب گفت وگو کردیم و بسم ا… را گفتیم. بعد هم خود شهید به روند کار کمک کرد.

پرونده پژوهشی درباره شهید چطور ایجاد شده بود؟

سال های پیش گروهی تصمیم می گیرند درباره شهید کورسل فیلم و سریال تولید کنند و با اطرافیان شهید در ایران مصاحبه می کنند که آن ها روایت های خودشان را از شهید داشتند و ما دستمایه قرار دادیم. بعدها من برادر شهید را در ایران پیدا کردم و بسیاری از آن مصاحبه ها و مطالب، راستی آزمایی و تکمیل شد و به متن خوبی دست پیدا کردیم.

نوشتن کتاب چقدر زمان برد؟

تقریباً طولانی شد. زمانی که من درگیر نوشتن رمان شدم، مدتی بعد ویروس کرونا همه گیر شد و من برادرم را از دست دادم. به همین دلیل مدت زیادی طول کشید تا بتوانم به روال قبل برگردم و نوشتن کتاب دو، سه سال زمان برد.

پیش بینی تان از بازخورد مخاطبان چیست؟

فکر می کنم خوششان بیاید. این گونه شخصیت هایی که برای باور و عقیده شان زحمت می کشند، مهاجرت می کنند و در راهش جانشان را از دست می دهند، برای مخاطب جذاب خواهد بود. به نظر من این شهید هرآن چه یک قهرمان لازم است داشته باشد، دارد.

به عنوان نویسنده از کدام بخش زندگی شهید کورسل تحت تاثیر قرار گرفتید؟

بخش های زیادی از زندگی این شهید من را متاثر می کرد اما اگر بگویم ممکن است برای مخاطبی که کتاب را نخوانده، پیش زمینه ذهنی ایجاد کند. هر بخشی که من با آن تحت تاثیر قرار گرفتم، متعلق به من است و بهتر است مخاطب بدون پیش زمینه کتاب را بخواند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "خوشوقت شدیم «موسیو کمال»" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "خوشوقت شدیم «موسیو کمال»"، کلیک کنید.