جزییات اقدامات سازمان بازرسی/جلوگیری از تعطیلی 548 واحد تولیدی

جزییات اقدامات سازمان بازرسی/جلوگیری از تعطیلی 548 واحد تولیدی

به گزارش خبرنگار نکستونز، ذبیح الله خداییان رییس سازمان بازرسی کل کشور در اولین نشست سراسری تبیین سیاست ها، راهبردها و برنامه های سازمان بازرسی با تبریک سال جدید و با اشاره به نامگذاری شعار سال از سوی مقام معظم رهبری به عنوان «جهش تولید با مشارکت مردم» بیان کرد: بیش از یک دهه است که شعار سال با موضوع اقتصادی تعیین می شود و با این نامگذاری رهبر معظم انقلاب به مسیولین گوشزد می کنند که یکی از مهمترین مسایل و مشکلات موجود مسایل اقتصادی و معیشت مردم است که باید به آن توجه ویژه شود.

خداییان در ادامه به بخشی از اقدامات سازمان بازرسی کل کشور برای تحقق شعار سال 1402 اشاره کرد و گفت: بعد از نام گذاری سال گذشته به عنوان «مهار تورم، رشد تولید»، بلافاصله کارگروه پیگیری تحقق شعار سال با حضور مسیولان در سازمان بازرسی و متناظر آن در استان ها تشکیل شد و کارگروه حمایت از شرکت های دانش بنیان که در سال 1401 تشکیل شده بود نیز همچنان به فعالیت خود در کنار این کارگروه ادامه داد.

وی ادامه داد: بعد از تشکیل کارگروه، نسبت به احصای تکالیف دستگاه های اجرایی در قوانین و مقررات مرتبط با تولید از جمله قانون رفع موانع تولید رقابت پذیر و ارتقای نظام مالی، قانون تسهیل مجوزهای کسب و کار، قانون بهبود فضای کسب و کار، قانون استفاده از توان تولید و خدماتی کشور و حمایت از کالای ایرانی، قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و قوانین دیگر اقدام شد و این امر در دستور کار سازمان قرار گرفت.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: این کارگروه نسبت به آسیب شناسی موانع تولید اقدام کرد و حدود 80 عنوان از آسیب ها و موانع تولید شناسایی، جمع آوری و تدوین و پیگیری شد.

خداییان با بیان اینکه جلسات متعددی با افراد صاحب نظر و اقتصاددان برگزار شد، گفت: جلساتی با سایر وزرا از جمله وزرای امور اقتصاد و دارایی، نفت، کار، جهاد کشاورزی، رییس کل بانک مرکزی، مدیران عامل بانک ها، معاون علمی و فناوری رییس جمهور و … در این خصوص در سازمان تشکیل گردید.

وی با اشاره به 1369 مورد بازدید میدانی از واحدهای تولیدی، شهرک های صنعتی و پارک های علم و فناوری از سوی مقامات سازمان بازرسی کل کشور در سال 1402 گفت: بخشی از سامانه «www.136.ir» به ثبت درخواست ها و شکایات مربوط به تولید اختصاص داده شد تا چنانچه کسی شکایت و خواسته ای در رابطه با تولید داشت، بلافاصله به صورت ویژه منعکس و در دستور کار، کارگروه در مرکز و استان ها قرار گیرد.

خداییان ادامه داد: در سال گذشته از طریق این سامانه حدود 925 مورد درخواست به سازمان و استان ها واصل شده که 780 مورد از این درخواست ها به میزان 80 درصد بررسی و نهایی شد و مابقی در دستور کار است.

وی افزود: مجموع شکایات و درخواست هایی که به صورت حضوری و سامانه ای به مرکز و استان ها واصل شد دو هزار و 891 مورد بود که دو هزار و 49 مورد آن بررسی و مختومه شده و مابقی در دست بررسی است همچنین یک هزار و 29 پرونده برای این درخواست ها و شکایات با موضوع حمایت از تولید در سازمان تشکیل شده است.

به گفته رییس سازمان بازرسی در سال گذشته به منظور تحقق شعار سال 863 نامه هشداری از سوی این سازمان به مراجع ذیربط ارسال شد.

رییس سازمان بازرسی کل کشور گفت: 670 واحد تملک شده توسط بانک ها و موسسات اعتباری، تعداد 186 واحد تولیدی ورشکسته، تعداد 722 واحد تولیدی مشکل دار، 594 طرح نیمه کاره و 1121 شرکت دانش بنیان بوده تحت پایش و رصد همکاران در سراسر کشور بود که با اقدامات صورت گرفته تعداد 126 واحد با کمک همکاران در سراسر کشور احیا و راه اندازی شده؛ این واحدها مشکلاتی داشته اند که پیگیری شده و نسبت به رفع مشکلات و راه اندازی آن ها اقدام شده و نسبت به سال قبل یعنی سال 1401 رشد 168 درصدی داشته است.

جلوگیری از تعطیلی 548 واحد تولیدی

رییس سازمان بازرسی کل کشور تصریح کرد: در نتیجه اقدامات سازمان بازرسی از تعطیلی 548 واحد تولیدی جلوگیری به عمل آمد که نسبت به سال 1401 رشد 138 درصدی داشته است. همچنین با اقدامات همکاران در سازمان بازرسی در 516 واحد تولیدی با افزارش تولید مواجه شده ایم که نسبت به سال قبل 102 درصد رشد داشته است. تسریع در اخذ مجوز توسط افراد متقاضی ایجاد واحدهای تولیدی 713 مورد بوده که نسبت به سال قبل، 76 درصد رشد داشته و تسهیل در تامین مالی واحدهای تولیدی 1003 مورد بوده که نسبت به سال 1401، 54 درصد رشد داشته است.

وی خاطرنشان کرد: اقدامات بسیار مهمی در سال قبل نسبت به تحقق شعار سال با کمک سازمان بازرسی و همکاری خوب دولت و قوه قضاییه به عمل آمده است که امیدوارم برای تحقق شعار سال 1403 به همین شکل فعالیت ها ادامه داشته باشد و سازمان بازرسی کل کشور نیز بتواند در کنار دولت و سایر قوا نقش آفرینی کند.

خداییان با اشاره به اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در راستای مهار تورم و کمک به درآمدزایی دولت و پیشگیری از سو جریان گفت: با ورود مستقیم سازمان بازرسی و همکاری دستگاه های اجرایی نسبت به وصول و استرداد وجوه به مبلغ حدود 119 همت اقدام شده است. به عنوان مثال مطالبات معوق ناشی از قراردادهای حق السهم ایمیدرو به ارزش 25 همت وصول شده است. همچنین در خصوص حقوق دولتی معادن که سال ها پرداخت نمی شد و با ورود سازمان بازرسی حدود 13 همت از حقوق معادن به بیت المال واریز شد. از سوی دیگر با پیگیری سازمان بازرسی طلب مجتمع سنگ آهن سنگان در استان خراسان رضوی به ارزش 12 همت وصول شد.

سازمان بازرسی در وصول بیش از 65 همت تاثیر مستقیم داشته است

وی افزود: در راستای وصول، شناسایی و پیگیری مالیات معوق، در نتیجه همکاری سازمان امور مالیاتی، سازمان بازرسی کل کشور در وصول بیش از 65 همت تاثیر مستقیم داشته است. تسریع در انتقال و جابجایی وجوه به ارزش بیش از 47 همت با کمک همکاران سازمان بازرسی صورت گرفته که در بخشی از قراردادها با ورود همکاران سازمان چند همت به بیت المال برگشته است.

خداییان در خصوص اقدامات سازمان بازرسی کل کشور در حوزه اراضی ملی، گفت: در خصوص اراضی ملی با کمک همکاران سازمان بازرسی در سطح کشور پیگیری خلع ید و رفع تصرف اراضی ملی و دولتی به میزان بیش از 2 هزار هکتار را در دستور کار داشتیم. همچنین در پیگیری و جلوگیری از تخریب و تغییر کاربری اراضی ملی و منابع طبیعی به میزان بیش از هشت هزار هکتار اثربخشی صورت گرفته است.

بیش از 12 هزار اقدام اثربخش در جهت اصلاح فرآیندها و ساختارها

وی ادامه داد: در سال گذشته 12 هزار و 657 اقدام اثربخش در جهت اصلاح فرایندها و ساختارها، تشکیلات، بهبود و تسهیل در امور و افزایش بهره وری در دستگاه های اجرایی با کمک همکاران ما در سازمان بازرسی صورت گرفته است. به عنوان مثال پیگیری و اصلاح فرآیند مقاوم سازی ساختمان ها برای شهرداری های سراسر کشور، پیگیری صدور بخشنامه کشوری توسط بانک ملت در خصوص پرداخت مابه تفاوت نرخ سود به سپرده های سرمایه گذاری مشتریان، پیگیری اصلاح بخشنامه پرداخت تسهیلات تکلیفی ازدواج و فرزندآوری توسط بانک ملت و ابلاغ به کلیه شعب از مصادیق اقدامات سازمان بازرسی در سال گذشته است.

ارسال 38 نامه هشداری در مورد اجرای قانون جوانی جمعیت به دستگاه های اجرایی

خداییان مطرح کرد: یکی از قوانینی که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده و ریاست محترم قوه قضاییه دستور داده اند تا سازمان بازرسی با جدیت آن را پیگیری کند، قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت بود. بعد از تصویب این قانون بلافاصله در سازمان نسبت به تشکیل قرارگاه مرکزی پیگیری اجرای قانون حمایت از جوانی جمعیت اقدام شد. تکالیفی که در این قانون برای دستگاه های اجرایی تعیین شده بود، احصاء و به این دستگاه ها ابلاغ گردید و در ابتدا نسبت به خود اظهاری دستگاه ها اقدام کردیم و بعد از وصول، گزارش دستگاه ها مورد راستی آزمایی قرار گرفت.

وی افزود: در نتیجه اقدامات سازمان بازرسی در حوزه نظارت بر اجرای قانون مذکور از 59 مدیر اخذ توضیح و از 94 مدیر اخذ دفاع صورت گرفته و تعدادی از مسیولین دستگاه های اجرایی به هیات های رسیدگی به تخلفات اداری و یا مراجع قضایی معرفی شده اند. همچنین در این راستا 38 نامه هشداری به دستگاه های اجرایی ارسال شده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور با بیان اینکه با همکاری خوب دولت و قوه قضاییه با سرعت در اجرای قانون حمایت از خانواده و جوانی جمعیت در سال 1402 مواجه بودیم، ادامه داد: یکی از تکالیفی که در این قانون برای دستگاه های اجرایی به خصوص وزارت راه و شهرسازی پیش بینی شده، واگذاری زمین است. با اقدامات خوبی که در سال 1402 صورت گرفت، هم تعداد ثبت نام کنندگان افزایش پیدا کرد و رشد 5 برابری داشت و هم تعداد واگذاری ها رشد 26 برابری داشت.

وی افزود: تعداد ثبت نام شدگان در سال 1401، 67 هزار و 408 نفر بودند که در سال 1402 به 421 هزار و 657 نفر افزایش پیدا کرد. تعداد واگذاری سال 1401 دو هزار و 590 مورد بود که در این رقم در سال 1402 به بیش از 70 هزار مورد افزایش یافت که البته تعداد افراد در صف انتظار زیاد است و باید این امر نیز تسریع شود.

بانک ها بیش از 200 هزار میلیارد تومان تسهیلات وام فرزندآوری پرداخت کرده اند

خداییان با اشاره به اقدامات دستگاه ها در خصوص وام فرزندآوری افزود: بانک ها بیش از 200 هزار میلیارد تومان در این حوزه تسهیلات پرداخت کرده اند و اکثر بانک ها به تکالیفی که در قانون برای آن ها پیش بینی شده عمل نموده اند؛ به طوری که مبلغ اعطا شده به متقاضیان در سال 1402 نسبت به سال 1401، 37 درصد رشد داشته و متقاضیان در صف انتظار وام فرزندآوری در سال 1402 نسبت به سال قبل، 25 درصد کاهش پیدا کرده است.

رییس سازمان بازرسی کل کشور خاطرنشان کرد: همچنین در پرداخت تسهیلات ازدواج در سال 1402 نسبت به سال گذشته رشد 27 درصدی را شاهد بودیم و افراد در صف انتظار کاهش 57 درصدی را داشته اند به نحوی که در سال 1401، 345 هزار و 930 نفر را در صف انتظار دریافت وام ازدواج داشتیم که در سال 1402 به 146 هزار نفر کاهش پیدا کرد.

دکتر خداییان ابراز امیدواری کرد در سال جاری با دستوری که رییس جمهور صادر کرده اند بانک ها بتوانند هر چه سریع تر نسبت به پرداخت وام های فرزندآوری و ازدواج کسانی که در صف انتظار هستند، اقدام کنند.

13 دستگاه به درگاه ملی مجوزها متصل نشده اند

وی تصریح کرد: قانون دیگری که حسب دستور رییس قوه قضاییه در سال گذشته در دستور کار سازمان قرار گرفت، قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار بود که نقش مهمی در تحقق شعار سال داشت و در این زمینه اقدام بسیار خوبی هم از ناحیه وزارت امور اقتصادی و دارایی و هم از ناحیه سازمان بازرسی صورت گرفت.

رییس سازمان بازرسی کل کشور افزود: در وضعیت فعلی تعداد چهار هزار و 679 عنوان مجوز توسط هیات مقررات زدایی و بهبود محیط کسب و کار تعریف و در درگاه ملی مجوزها بارگذاری شده است. از این تعداد، یک هزار و 528 مورد تایید محور هستند و سه هزار و 151 مورد ثبت محور هستند. تا 20 فروردین امسال حدود سه میلیون و 268 هزار و 410 مورد درخواست از سوی متقاضیان در درگاه ثبت شده که یک میلیون و 763 هزار و 171 مورد تایید محور بوده و از این تعداد، 46 درصد یعنی 809 هزار و 798 مورد مجوز توسط دستگاه های ذیربط صادر شده و بقیه موارد انصراف، رد یا ابطال شده اند و یا در دستور کار بررسی است.

وی خاطرنشان کرد: از تعداد کل تقاضای ثبت شده، تعداد یک میلیون و 505 هزار و 239 مورد ثبت محور بودند که از این تعداد یک میلیون و 81 هزار و 291 درخواست یعنی 72 درصد از درخواست های ثبت محور منجر به صدور مجوز شده اند و 390 هزار و 178 درخواست رد، ابطال یا منصرف شده اند و 9 هزار و 782 مورد در مراجع ذیربط در دستور کار هستند که امیدوارم هر چه سریع تر به این تعداد نیز پاسخ متقضی داده شود.

خداییان افزود: تعدادی از دستگاه ها در ارتباط با برخی عناوین مجوزها هنوز به در گاه ملی مجوزها متصل نشده اند. برای تعداد 238 عنوان مجوز 24 مرجع صدور یا دستگاه اجرایی را داریم که تاکنون 13 وزارتخانه، سازمان و سایر مراجع در خصوص برخی از عناوین مجوزها به درگاه ملی مجوزها متصل نشده اند که انشاالله با پیگیری سازمان این مراجع نیز به درگاه ملی مجوزها متصل شوند تا افراد کارآفرین و تولیدکنندگان هر چه سریع تر بتوانند به نتیجه ای که می خواهند برسند و دستگاه های اجرایی کمک کنند این مجوزها در سریع ترین زمان ممکن صادر شوند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جزییات اقدامات سازمان بازرسی/جلوگیری از تعطیلی 548 واحد تولیدی" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جزییات اقدامات سازمان بازرسی/جلوگیری از تعطیلی 548 واحد تولیدی"، کلیک کنید.