جایگاه رفیع خانواده در نظام تربیتی و دینی ایران

جایگاه رفیع خانواده در نظام تربیتی و دینی ایران

به گزارش خبرنگار نکستونز، نشست جنبش جهانی تعهد به خانواده: ارایه سند، تبیین راهبردها و گفتمان سازی نخبگانی عصر دوشنبه با حضور معاون امور زنان و خانواده رییس جمهور برگزار شد.

کریمی مدیر امور بین الملل معاونت زنان و خانواده در این نشست ضمن عرض تسلیت به مناسبت شهادت رییس جمهور و همراهان گفت: بنا داشتیم جلسه امروز را لغو کنیم. اما بنا بر تاکید رییس جمهور برای مغتنم شمردن فرصت خدمت، تصمیم به برگزاری آن گرفتیم.

وی افزود: جنبش جهانی تعهد به خانواده ابتکار عمل رییس جمهور شهید بود که با توجه به هجمه هایی که به کیان خانواده می شود، در مجمع عمومی سازمان ملل این موضوع را طرح کردند و مطالعه و مسیولیت جنبش به معاونت امور زنان سپرده شد.

کریمی ادامه داد: بنابراین از جنبه های مختلف به این بحث ورود شد و از ظرفیت صاحب نظران در جهت غنای محتوایی در حوزه زن و خانواده استفاده شد. فعالیت در این حوزه در دو بعد ملی و بین المللی آغاز شد در بعد ملی کمیته هایی تشکیل شد. در بعد بین المللی هم با صاحب نظران سمن ها و فعالانی که رویکرد مشابه با ما در حوزه خانواده اصیل و فطری داشتند ارتباط گرفتیم. همچنین همکاری هایی با دستگاه های داخلی و خارجی و فعالان این عرصه برقرار شد.

حمایت از خانواده و ساختارها و کارکردهای آن در نظم نوین جهانی

در ادامه این نشست جعفری کارشناس اداره بین الملل معاونت زنان ریاست جمهوری به تشریح محورهای سند جنبش جهانی تعهد به خانواده پرداخت.

وی در ابتدا معرفی کوتاهی از برنامه عملیاتی جنبش جهانی تعهد به خانواده ارایه کرد و علل تدوین برنامه و همچنین فرایندها و محورهای اصلی آن را مطرح کرد.

جعفری با اشاره به بیان مساله و ضرورت تدوین برنامه جنبش جهانی تعهد به خانواده تاکید کرد: نهاد خانواده در نظام تربیتی و دینی ایران جایگاه رفیعی دارد و خانواده بنیادی ترین نهاد اجتماعی است که فرد بایدها و نبایدها و ارزش های فرهنگ و جامعه را در این عرصه می آموزد. اما نهاد خانواده با چالش های مختلفی روبرو است و ساختار و نقش های خانوادگی با تهدید مواجه است.

وی افزود: حوزه خانواده به دلیل توسعه فناوری های زیستی و ارتباطی و همچنین توسعه ارتباط بین المللی با افراد و الگو پذیری از دیگر کشورها در حال شاخه شاخه شدن است. بنابراین ضرورت دارد که کشورها برای مقابله با تهدیدها و چالش ها به شکل منسجم و به صورت هم ا فزا، ذیل یک دستور کار جهانی چالش را به صورت مستقیم پایش و برای رفع آن عمل کنیم.

وی در ادامه اظهار داشت: رییس جمهور در اجلاس هفتاد و هشتم مجمع عمومی سازمان ملل در سال 1402 با حضور نمایندگان 193 کشور ایده طرح را تحت عنوان جنبش جهانی تعهد به خانواده مطرح کرد. این ایده در واقع دفاع عملی منسجم مبتنی بر حمایت از خانواده و ساختارها و کارکردهای آن در نظم نوین جهانی بود. از این رو برای اینکه این ایده عملی شود باید برنامه ها محدود شده و از ایده به عمل تبدیل شود.

جعفری همچنین با بیان اینکه پیشنهاد قبول مسیولیت تدوین سند در معاونت زنان، برای عملی ساختن جنبش بود بیان کرد: عملیاتی سازی هر ایده مستلزم داشتن برنامه عمل منسجم است که به تناسب آن دستگاه ها می توانند به صورت هماهنگ خروجی حداکثری داشته باشند. در این راستا مصوبه پیشنهادی که طبق آن معاونت امور زنان مرجع اصلی عملیاتی سازی این ایده بود مطرح شد. زیرا معاونت زنان رکن اصلی سیاست گذاری حوزه زنان در ایران است، پس مسیول تدوین این برنامه نیز می تواند باشد.

وی افزود: مصوبه پیشنهادی در کمیسیون فرهنگی-اجتماعی هیات دولت مورد نقد و بررسی قرار گرفته و تصویب شد. طبق این مصوبه معاونت باید ظرف دو ماه با همکاری 7 دستگاه متن برنامه جنبش جهانی تعهد به خانواده را تدوین کند.

جعفری همچنین گفت: با توجه به این مصوبه در فرایندی چهار مرحله ای مبادرت به عملیاتی سازی این برنامه می کند، دو کارگروه تخصصی تشکیل دادیم. کارگروه اول متشکل از کارشناسان و کارگروه دوم مرکب از اعضای اداره کل بین الملل معاونت امور زنان است. مطالعات متمرکز بر بررسی و تحلیل سیاست های اجتماعی و قوانین با تمرکز بر 5 منطقه جهانی انجام شده و سیاست ها و قوانین آنها در حوزه خانواده با رویکرد تطبیقی بررسی شد که ماحصل آن در قالب یک سند آماده شده است.

وی همچنین اظهار داشت: در ادامه کار نشست های هم اندیشی با دستگاه های همکار در دولت و دستگاه های اجرایی ذی ربط و همچنین جلسات با کنشگران فعال و تشکل های مردم نهاد در حوزه خانواده برگزار شد. در مرحله بعد استعلام مکتوب نظرات دستگاه های دولتی اتفاق افتاد که به موجب آن از آنها خواسته شد به تناسب شرح ماموریت های سازمان خود، پیش نویس اولیه ای در این زمینه را ارایه کنند.

جعفری در پایان افزود: هدف نهایی تدوین سندی مبتنی بر راهبردهای فعالیت های دستگاه های مسیول و دستگاه های همکار است. بنابراین برنامه اقدام عملیاتی جنبش در 5 مورد «راهبرد، برنامه عملیاتی، فعالیت دستگاه های اصلی و دستگاه های همکار» آماده شد. به طور کلی راهبردها در حوزه های مشارکت در هنجارسازی در حوزه خانواده در سطح بین الملل، شبکه سازی، گفتمان سازی و ادبیات سازی است. همچنین جریان سازی و تدوین ادبیات و مفاهیم خودمان در حوزه خانواده را در سطح عمومی جامعه خود دنبال می کنیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "جایگاه رفیع خانواده در نظام تربیتی و دینی ایران" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "جایگاه رفیع خانواده در نظام تربیتی و دینی ایران"، کلیک کنید.