«تشریفات ساده»، تلفیقی از تیاتر و سینما

نکستونز/اصفهان تماشاخانۀ ماه در عمارت تاریخی سعدی اصفهان، میزبان نمایشی بر پایه هویت، خودشناسی و شناخت حقیقتِ خویشتن است. نمایش «تشریفات ساده» ازاین رو اهمیت دارد که بر ضرورت خودشناسی به عنوان کلید گذر از جهل و ظلمت به سمت آگاهی و نور تاکید دارد.

سعید امیرسلیمانی، کارگردان نمایش «تشریفات ساده» در گفت وگو با نکستونز و ضمن اشاره به اینکه نمایش «تشریفات ساده» روایتی بر پایه هویت، خودشناسی و شناخت حقیقت خویشتن است، بیان کرد: داستان این نمایش در یک شب سرد بارانی در ناکجاآباد می گذرد و محور آن کشف رمز از پرونده قتلی معماگونه است. صورت مقتول کاملاً از بین رفته و قابل شناسایی نیست و تنها مظنون پرونده نیز نه برگۀ هویتی دارد و نه به یاد می آورد که در شبانه روز گذشته چه بر او گذشته است. متهم مدام ضدونقیض می گوید، دروغ می بافد و خود حقیقی اش را کتمان می کند. 

او در خصوص چگونگی شکل گیری ایده این نمایش افزود: من در سال 1385 زمانی که فیلم «تشریفات ساده» از «جوزپه تورناتوره» را در شبکه 4 دیدم، داستان فیلم به دغدغه اصلی من تبدیل شد و می خواستم با بیان این دغدغه ، یک نمایش هدفمند را به مخاطب ارایه دهم. سعی من بر این بود که در این نمایش برخلاف بسیاری از نمایش های دیگر، به جای تلاش برای خنداندن و سرگرم گردن مخاطب، به دنبال انتقال مفهوم، اندیشه و پیام باشم.

«تشریفات ساده»، تلفیقی از تیاتر و سینما

این کارگردان با تاکید دوباره مبنی بر اینکه «تشریفات ساده» یک نمایش دغدغه مند و هدفمند است و به دلیل تلفیق سینما و تیاتر، نسبت به کارهای دیگر متفاوت است، اضافه کرد: تم نمایش «تشریفات ساده» هویت و خودشناسی است. کلید گذر از جهل و ظلمت به سمت آگاهی و نور. این نمایش قبل از کرونا آماده اجرا بود ولی با شیوع کرونا اجرای آن چندین سال متوقف شد و بالاخره امسال فرصت اجرای آن را پیدا کردیم. 

او افزود: نمایش «تشریفات ساده» برای مخاطب بالای 12 سال مناسب است و علاوه بر مخاطب عام، می تواند برای علاقه مندان به حوزه های روانشناسی و ادبیات نیز جذاب و مفید باشد.

امیرسلیمانی خاطرنشان کرد: عدم حمایت مالی یکی از مشکلات اصلی هنرمندان تیاتر در اصفهان است که باعث شده بسیاری از هنرمندان نیز به دلیل شرایط اقتصادی تمایلی به فعالیت در حوزه تیاتر نداشته باشند. همچنین با توجه به افزایش هزینه ها و قیمت بلیت، هر ساله از تعداد مخاطبان تیاتر نیز کاسته می شود. علاوه بر این کمبود پلاتو تمرین و سالن اجرا در شهر اصفهان در مقایسه با تعداد هنرمندان، فارغ التحصیلان و علاقه مندان به تیاتر و نیز هزینه اجاره بها برخی از سالن های تیاتر سبب شده که هنرمندان به مرور زمان به دلیل عدم حمایت، کمبود امکانات، هزینه های بالا و مشکلات مالی از این فضا فاصله بگیرند. 

«تشریفات ساده»، تلفیقی از تیاتر و سینما

او اضافه کرد: در نمایش «تشریفات ساده»، فرشید ایل بیگ، سامیار سرافراز، مهدی معین، الهام سادات ایون، مهران کاشی و امیرعباس فصیحی به ایفای نقش پرداخته اند. همچنین مجید بدیع زاده به عنوان تهیه کننده و رضا کنگازیان به عنوان مدیر روابط عمومی در این نمایش حضور دارند. 

به گزارش نکستونز، نمایش «تشریفات ساده» تا 13 اردیبهشت ماه هر شب ساعت 19 در تماشاخانه ماه حوزۀ هنری استان اصفهان، واقع در خیابان استانداری به روی صحنه می رود و علاقه مندان می توانند برای تهیه بلیت این نمایش به سایت تیوال مراجعه کنند. 

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "«تشریفات ساده»، تلفیقی از تیاتر و سینما" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "«تشریفات ساده»، تلفیقی از تیاتر و سینما"، کلیک کنید.