تست اوتیسم در خانه

با توجه به گسترش اختلال طیف اوتیسم در سال های اخیر، والدین معمولاً به دنبال انجام تست اوتیسم هستند تا بتوانند نسبت به سلامت روان فرزند خود اطمینان پیدا کنند.روانشناسان با در نظر گرفتن عوامل مختلفی نظیر رفتار کودک شما، وجود مشکلات و بیماری هایی نظیر ناشنوایی یا اختلالات مغزی، در رابطه با ابتلای کودکتان به اوتیسم یا سلامت وی نظر می دهند.در ادامه به سوالاتی اشاره شده که با پاسخ گویی به آن ها می توانید وجود یا عدم وجود اوتیسم در کودکتان را مورد سنجش قرار دهید.

تست اوتیسم : 23 پرسش و پاسخ برای تشخیص اوتیسم در کودکان

تست تشخیص اوتیسم کودکان

برای پاسخگویی به سوالات زیر، رفتارهای کودکتان به طور معمول را در نظر بگیرید و به هر یک از سوالات با دو پاسخ (بله یا خیر) جواب دهید.توجه داشته باشید که حتماً به رفتارهای معمول و غالب کودکتان نمره دهید. اگر رفتاری را صرفاً یک یا دو بار در او دیده اید نباید آن ها را برای پاسخگویی در نظر بگیرید. لباس بچگانه السا رو بپوشید و در جشن ها و مهمونی ها حسابی خوش بگذرونید.

 1. آیا کودک شما، از بازی هایی مثل پریدن، دویدن یا هر رفتار دیگری که نیاز به جنب و جوش داشته باشد لذت می برد؟
 2. آیا کودک شما، به سایر کودکان یا اطرافیان خود توجهی نشان می دهد؟
 3. آیا کودک شما دوست دارد از جاهایی مثل پله بالا برود یا بپرد؟
 4. آیا کودکتان از بازی هایی مثل قایم موشک، گرگم به هوا یا سایر بازی های که احتیاج به هیجان و دویدن دارند لذت می برد؟
 5. آیا کودک شما از بازی های تخیلی که در آن برخی موقعیت ها تصور می شوند مثل بازی با عروسک ها و تصور زنده بودن آن ها، لذت می برد؟
 6. آیا کودکتان برای متوجه کردن شما از اینکه چه چیزی را می خواهد از انگشت سبابه خود استفاده می کند؟
 7. آیا کودکتان برای اشاره کردن به وسایل مختلف از انگشت سبابه اش استفاده می کند؟
 8. آیا کودکتان با اسباب بازی های ریز به شکل مناسبی بازی می کند یا آن ها را صرفاً پرت می کند و یا یک رفتار مشخص را با اسباب بازی هایش تکرار می کند؟
 9. آیا پیش آمده که کودکتان اشیا و عکس هایی را برای نشان دادن به شما همراه خود بیاورد؟
 10. آیا برایتان پیش آمده است که کودک با چشم هایش شما را دنبال کند و ارتباط چشمی اش را با شما حفظ کند؟
 11. آیا تا به حال متوجه شده اید که کودکتان حساسیت بسیاری به صدا یا نور شدید دارد؟
 12. آیا اغلب اوقات پیش می آید که کودکتان در پاسخ به نگاه و توجه شما لبخند بزند و توجه متقابل نشان دهد؟
 13. آیا کودکتان رفتارهای شما یا سایر اطرافیانش را تقلید می کند؟
 14. آیا کودکتان زمانی که او را صدا می زنید واکنش نشان می دهد؟
 15. آیا زمانی که یک شی خاص را به کودکتان نشان می دهید به آن توجه می کند؟
 16. آیا کودک شما می تواند راه برود؟
 17. آیا اگر شما به چیزی نگاه کنید کودکتان نیز به آن نگاه خواهد کرد؟
 18. آیا تا به حال متوجه این موضوع شده اید که کودکتان با انگشت خود نزدیک صورتش حرکات کلیشه ای را تکرار کند؟
 19. آیا کودکتان برای جلب توجه شما تلاش می کند؟
 20. آیا تا به حال برایتان پیش آمده است که تصور کنید کودکتان ناشنواست زیرا به صدای شما هیچ واکنشی نشان نمی دهد؟
 21. آیا کودکتان حرف های دیگران را درک می کند؟
 22. تا به حال برایتان پیش آمده است که ببینید کودکتان به جای نامشخص خیره شده یا بدون هدف کارهایی را انجام می دهد؟
 23. آیا برایتان پیش آمده که احساس کنید کودکتان به شکل ناآشنا یا غریبه به شما نگاه می کند؟

تفسیر نمرات تست اوتیسم

به پاسخ های خود نگاه کنید، برای سوالاتی که به آن ها با (بله) پاسخ داده اید نمره (1) و برای سوالاتی که به آن ها با (خیر) پاسخ داده اید نمره (2) را در نظر بگیرید. سپس نمرات خود را با یکدیگر جمع بزنید. شما در این آزمون حداقل 23 و حداکثر 46 نمره کسب خواهید کرد.

نمرات بین 23 تا 25 در تست تشخیص اوتیسم

کودک شما مبتلا به اختلال اوتیسم نیست. با این حال اگر نشانه هایی را در وی می بینید که احساس می کنید چندان منطقی به نظر نمی رسند بهتر است با یک مشاور کودک در این زمینه صحبت کنید. از پرطرفدارترین لباس شخصیتهای کارتونی  دختر کفشدوزکی است.

ممکن است کودک شما نشانه های ظریفی از این اختلال را داشته باشد که تشخیص آن ها به صورت بالینی امکان پذیرتر خواهد بود و یا ممکن است رفتارهای نگران کننده ای که در او می بینید نشان دهنده مشکل دیگری باشد.

اما اگر مشکل خاصی را در کودک خود مشاهده نکرده اید و اکنون نیز نمره تست شما کمتر از 25 شده است می توانید از سلامت روان کودک خود اطمینان پیدا کنید.

نمرات 26 یا بیشتر در تست تشخیص اوتیسم

با توجه به نمره پرسشنامه کودک شما، احتمال ابتلای وی به اختلال اوتیسم وجود دارد. بهتر است هرچه سریعتر راجع به این مسیله با یک متخصص صحبت کنید. ممکن است شما در پاسخگویی به تست اغراق کرده باشید و کودک شما واقعا مبتلا به اوتیسم نباشد یا نشانه ها، بیانگر بیماری دیگری باشد.

علاوه بر این ممکن است واقعا کودک شما به اختلال اوتیسم مبتلا باشد. با این حال توجه داشته باشید که تشخیص قطعی ابتلا یا عدم ابتلا به بیماری بر عهده مشاور متخصص و مشاور کودک می باشد.

توجه :

این سوالات نوعی ارزیابی کلی هستند و به طور قطع وضعیت اوتسیم کودک شما را نشان نمی دهند. در این شرایط لازم است از یک روانشناس برای دریافت ارزیابی های دقیق تر و حرفه ای تر کمک بگیرید.

کودک اوتیسمی چه تفاوتی با سایرکودکان دارد

برای تعریف اوتیسم معمولا مشکلاتی در ارتباطات اجتماعی وتاخیر در رشد  اشاره می شود. تظاهرات بالینی در حرکات، بی نظمی در گفتار توجه و… را نبابد از یاد برد. این افراد هیچ واکنشی نسبت به حالت صورت وحرف ها نداند و همین طور علاقه ای به تماس بدنی ندارند.

در نگاه اول ممکن هست حرکات تکراری این افراد  نگاه شما را جذب خودش کند به طوری که دستان خود را مداوم تکان دهند و درحال بازی سرگرم یک چیز تکراری بشوند، خانواده های این افراد که فقط  کودکشان به عوامل محدودی عکسالعمل نشان میدهند نگرانی بسیاری دارند.

تست اوتیسم و تشخیص آن در کودکان

اوتیسم با شدت های مختلف، افراد زیادی را درگیر خودش کرده است، برای تشخیص و تست اوتیسم در خانه به غیر از آزمایش های پزشکی  باید رفتار کودک را هم در نظر بگیرید.

اصولا متخصصین از خانواده ها سوال هایی را درباره ی تغیر رفتار و مهارت های ارتباطی میپرسند وهمچنین در جلسه های مشاوره متخصصین، تست اوتیسم را برای ارزیابی دقیق تر، زبانی، گفتاری، شنوایی، مشکلات رفتاری وسطح رشد انجام میدهند.

بهتر است قبل ازهرعملی خانواده های این کودکان تست اوتیسم را در خانه شروع کنند تا درک بهتری از این موضوع داشته باشند و در بعضی از موارد ممکن است آزمایش های ژنتیکی توصیه کنند تا بهتر بتوانند اختلال ژنتیکی، سندروم رت، سندروم ایکس شکننده را تشخیص دهند.  لباس زورو پسرانه روزهای زیادی شما را سرگرم بازی محبوبتان خواهد کرد

آینده کودکان اوتیسمی چطوراست

این نوع کودکان معمولا به یک صورت نیستند. عده ای میتوانند برای یادگیری در اجتماعات حضور داشته باشند، خانواده ها برای آینده کودکانشان و حضور در اجتماع، تحصیل و.. میتوانند با یک پزشک مشورت و برنامه ریزی کنند تا بتواند آینده خوبی را برای خود رقم بزنند، باید این را درک کرد مبطلع شدن به اوتیسم مشکلاتی را به وجود می آورد که به جز زندگی شخصی محدودیت در اجتماع را به وجود می آورد.

چگونه میتوان در خانه بر روی یک کودک تست اوتیسم انجام داد ؟

برای درک بهتر تجربه یکی از والدین را در اختیارتان میگذارم: دختر هفت ساله ام امسال باید به مدرسه برود اما به خاطر رفتارخاصش با اطرافیان نگران هستم آیا میتواند ارتباط برقرارکند یا نه؟

دخترم در خانه علاقه ای ندارد با کسی ارتباط چشمی یا با اطرافیان حرف بزند به طوری که شخصیت او را عجب غریب می دانند، گوشه گیری یکی از رفتارهای هرروزش است  و حاضرهست ساعت ها با یک وسیله خاصی بازی کند وهمینطور در جمع خانوادگی حضور ندارد. با این رفتارها میتوانید تست اوتیسم را درخانه تشخیص دهید.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تست اوتیسم در خانه" هستید؟ با کلیک بر روی عمومی, کسب و کار ایرانی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تست اوتیسم در خانه"، کلیک کنید.

زهرا رضی

زهرا هستم، نویسنده ای که با جسارت به واکاوی مسائل پرداخته و از پرسیدن سوالات سخت نمی‌ترسم. در این سایت، با نگاهی موشکافانه به مسائل اجتماعی و اقتصادی، به دنبال یافتن پاسخ‌های واقعی و ارائه راه حل‌های خلاقانه هستم.