تاکسیدرمی اخلاقی چیست؟

تاکسیدرمی اخلاقی چیست؟

به گزارش نکستونز ،یکی از عوامل و مشوق های اصلی شکارچیان برای کشتار حیات وحش، تاکسیدرمی کردن کل یا بخشی از بدن حیوانات و استفاده از آن به عنوان دکور است. وقتی حیوانی برای استفاده از گوشت شکار می شود، پس از استفاده از بین می رود و شکارچیانی که شکار را هنر و افتخار خود می دانند، هیچ راهی برای ثبت جنایت خود ندارند اما تاکسیدرمی روشی است که تا ابد خاطره آن شکار را زنده نگه می دارد. استفاده از حیوان تاکسیدرمی شده به عنوان دکور یکی از دلایل اصلی شکار در همه جای جهان است. تقریبا تمام حیواناتی که گوشت آنها ارزش خوراکی ندارد، برای تاکسیدرمی شدن کشته می شوند، از گربه سانان بزرگ تا پرندگان، خزندگان و حتی ماهی ها.

شرق در خبری نوشت:شکار تروفه، یعنی شکاری که شکارچی برای به دست آوردن افتخار و جایزه حیوان را می کشد، یکی از دلایل و توجیهات کشتار حیوانات است. در این شکار، حیواناتی که عمر زیادی دارند، شاخ یا عاج بزرگ و به طور کلی ویژگی ممتازی در مقایسه با دیگر هم نوعان خود دارند، قربانی می شوند و کل یا بخشی از بدن حیوان پس از تاکسیدرمی شدن به عنوان سند افتخار شکارچی باقی می ماند. با وجود توجیهات دروغین شکارچیان متاسفانه این شکار یکی از دلایل اصلی آسیب جدی به جمعیت برخی گونه های شاخص بوده است.

در ماده سوم اعلامیه جهانی حقوق حیوانات که در سال 1978 با تلاش یونسکو منتشر شده، آمده است: «حیوانات نباید در معرض برخوردهای بد و اعمال بی رحمانه قرار گیرند. اگر نیاز به کشتن حیوانی باشد، این عمل باید آنی، بدون درد و بدون درک حیوان انجام شود. با جسد یک حیوان با شایستگی باید برخورد شود».

از این نظر تاکسیدرمی می تواند برخلاف توصیه های این اعلامیه باشد. همان طور که در شرایط عادی هیچ کس دوست ندارد جسد مومیایی شده عزیزانش را به عنوان دکور در منزل نگهداری کند، استفاده از تاکسیدرمی حیوانات نیز توجیه ندارد. ضمن اینکه تاکسیدرمی کردن حیوانات یکی از شکل های کالایی کردن حیوانات است.

در اینجا بدن مرده حیوان به کالایی برای تجارت تبدیل می شود. کالایی که برخلاف حیوان زنده، نگهداری و جابه جایی آن آسان تر است و می توان آن را مدت زمان بیشتری نگهداری کرد. تاکسیدرمی وسیله ای برای تجاری سازی حیوانات شکارشده است. تاکسیدرمیست ها (افراد تاکسیدرمی کننده) همواره یکی از مظنونان اصلی همکاری با شکارچیان و قاچاقیان حیات وحش در سراسر جهان هستند. گسترش شبکه های اجتماعی و سایت های فروش آنلاین باعث رونق کار این افراد شده است.

ممکن است گفته شود تاکسیدرمی جنبه آموزشی دارد و حفظ جسد یک حیوان می تواند برای افراد زیادی جنبه آموزشی داشته باشد. در پاسخ باید گفت این توجیه شاید در روزگاری پذیرفتنی بود اما در عصر حاضر با وجود انواع دستگاه های شبیه ساز، نرم افزار و ویدیو، نگهداری جسد حیوانات قابل دفاع نیست. بنیاد مردمی رعایت اصول اخلاقی در برابر جانوران (PETA)، از تاکسیدرمی به عنوان «آزاردهنده ترین دکوراسیون» نام برده است و عنوان می کند شکار حیوانات تاکسیدرمی شده از عوامل اصلی نابودی گونه ها و اکوسیستم است.

به تازگی در برخی نوشته ها صحبت از تاکسیدرمی اخلاقی می شود و براساس این حیواناتی که جسد آنها پیدا شده یا به هر دلیلی مرده اند، تاکسیدرمی می شوند. طرفداران تاکسیدرمی اخلاقی معتقدند چون آنها نقشی در مرگ حیوان نداشته اند، این کار توجیه پذیر است. از دیدگاه حقوق حیوانات می توان گفت در این روش عملا کالاانگاری حیوان، تشویق برای تجارت حیوانات و بی احترامی به جسد حیوانات ادامه دارد.

ضمن اینکه این مسیله می تواند زمینه سوءاستفاده و استفاده از حیوانات شکارشده را نیز فراهم آورد.استفاده از بدن حیوانات تحت عنوان هنرهای تجسمی برای خلق آثار به اصطلاح هنری گاهی همراه با تاکسیدرمی است. این عمل علاوه بر غیراخلاقی بودن عموما منجر به خلق صحنه های چندش آور و ناراحت کننده می شود و با واکنش مخاطبان همراه است.

47217

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "تاکسیدرمی اخلاقی چیست؟" هستید؟ با کلیک بر روی اجتماعی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "تاکسیدرمی اخلاقی چیست؟"، کلیک کنید.