بیش از سه چهارم ظرفیت اقتصاد ایران غیرفعال است

رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق ایران، گفت: طبق بررسی ها ظرفیت اقتصاد ایران 1000 میلیارد دلار است؛ اما به دلیل نبود بهره وری، حدود سه چهارم این ظرفیت غیرفعال است.

بیش از سه چهارم ظرفیت اقتصاد ایران غیرفعال است

آفتاب نیوز :

فرشید شکرخدایی، رییس کمیسیون سرمایه گذاری و تامین مالی اتاق ایران اظهار کرد: طبق برنامه های توسعه ای کشور -از دوره چهارم به بعد- بهره وری باید یک سوم رشد اقتصادی کشور را تامین کند. با این حال در طول ادوار گذشته به این شاخص دست نیافتیم حتی بهره بهره وری کل عوامل تولید نسبت به 50 سال گذشته کاهشی است.

وی با بیان اینکه به اندازه کافی از اعداد و ارقام بهره وری در سال های گذشته درس نیاموختیم، افزود: در برنامه هفتم توسعه نیز برای رشد اقتصادی 8 درصدی که یک سوم از آن ناشی از بهره وری باشد، بند و تبصره آمده است، اما نکته اینجاست که در تمام دوره های گذشته به این هدف دست نیافته ایم و حتی در برخی دوره ها نه تنها رشد بهره وری نداشتیم بلکه با کاهش هم مواجه بوده ایم.

شکرخدایی تصریح کرد: محاسبات مختلف نشان می دهد که حداقل ظرفیت اقتصادی کشور برای تولید ارزش افزوده یک هزار میلیارد دلار است در حالی که تولید ناخالص داخلی در خوش بینانه خوشبینانه ترین حالت 400 میلیارد دلار و در بدبینانه ترین حالت 250 میلیارد دلار است؛ بنابراین در شرایط فعلی به دلیل نبود بهره وری، حدود سه چهارم این ظرفیت غیرفعال است.

وی تاکید کرد: بنابراین سیاست گذار در تراز بالا، کسب و کار ها در تراز پایین تر و آموزش و پرورش و دانشگاه ها در تراز فردی نقش اساسی دارند که فرهنگ بهره وری را در کشور بیشتر توسعه دهند.

 

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بیش از سه چهارم ظرفیت اقتصاد ایران غیرفعال است" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بیش از سه چهارم ظرفیت اقتصاد ایران غیرفعال است"، کلیک کنید.