بلاتکلیفی سبد معیشت خانوار کارگری

بلاتکلیفی سبد معیشت خانوار کارگری

آفتاب نیوز :

به گفته نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار با وجود برگزاری دو جلسه کمیته مزد در روز سه شنبه جاری، هنوز سبد معیشت خانوار کارگری تعیین نشده است.

جوانی نماینده کارفرمایان در شورای عالی کار در گفتگو با خبرنگاران در مورد تعیین سبد معیشت خانوار کارگری، اظهار داست: با وجود برگزاری حدود 9 جلسه کمیته تخصصی مزد ذیل شورای عالی کار، هنوز سبد معیشت خانوار کارگری تعیین نشده است.

براساس ماده 41 قانون کار، حداقل مزد کارگران بر اساس دو معیار سبد معیشت خانوار کارگری و تناسب داشتن با تورم در یک فرآیند مذاکره سه جانبه بین کارگران، کارفرمایان و دولت تعیین می شود. تعداد کارگر بیمه شده در کشور حدود 16 میلیون نفر است که با خانواده های شان بیش از 50 میلیون نفر را شامل می شوند.

جوانی در مورد سبد معیشت خانوار کارگری، گفت: این سبد برای خانوار دهک 4 درآمدی است که 38 درصد هزینه آن مواد خوراکی و 62 درصد شامل هزینه مسکن، بهداشت و درمان، حمل و نقل، آموزش و تفریح خانوار است که عمده این موارد باید از سوی دولت تامین شود، اما دولت ها در گذشته در زمینه تامین مسکن، درمان و آموزش دارای عقب ماندگی هایی هستند، لذا این هزینه به کارفرما منتقل می شود و سرانه هزینه آن بر کارگر و کارفرما تحمیل می شود.

به گفته جوانی، چون امروز هم سبد معیشت خانوار کارگر تعیین نشد، ادامه مذاکره در نشست فردا چهارشنبه 23 اسفند خواهد بود.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "بلاتکلیفی سبد معیشت خانوار کارگری" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "بلاتکلیفی سبد معیشت خانوار کارگری"، کلیک کنید.