ایده های جالب برای عیدی دادن به کودکان

ایده های جالب برای عیدی دادن به کودکان

یکی از اتفاقاتی که با آمدن فصل بهار و عید نوروز برای همه هیجان انگیزه، گرفتن عیدی و عیدی دادن است. وقتی صحبت از عیدی دادن به کودکان به میان می آید ناخودآگاه اسکناس های نویی که بزرگتر ها لای قرآن می گذارند، تداعی می شود.

به گزارش گروه بازار خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، یکی از اتفاقاتی که با آمدن فصل بهار و عید نوروز برای همه هیجان انگیزه، گرفتن عیدی و عیدی دادن است. وقتی صحبت از عیدی دادن به کودکان به میان می آید ناخودآگاه اسکناس های نویی که بزرگترها لای قرآن می گذارند، تداعی می شود.

اسکناس های نویی که تا مدت ها گوشه کشو نگهداری می شود و کسی دلش نمی آید خرج کند. اما این روزها عیدی فقط دادن چند برگ اسکناس نیست بلکه بستگی به خلاقیت بزرگترها دارد. با ما همراه باشید تا ایده های جالبی را برای عیدی دادن به گروه های سنی مختلف پیشنهاد دهیم.

عیدی برای نوزادان

پر واضح است که نوزادان تا 6 ماهگی در تلاش هستند تا محیط اطراف خود را بشناسند. حواسی که آن ها در این دوران با آن سعی در شناخت محیط دارند، حس لامسه و شنوایی است. بزرگسالان می توانند برای عیدی دادن به کودکان به سراغ انواع اسباب بازی های بی خطر و عروسک بروند.

خرید عروسک های پارچه ای دوام بیشتری دارند و قابل شستشو هستند. اسباب بازی های موزیکال توجه نوزادان را به خود جلب کرده و حس شنوایی آن ها را تقویت می کند مانند جغجغه یا عروسک هایی که با فشردن آن ها موزیک پخش می شود. علاوه بر آن می توان اسباب بازی هایی برای نوزادان خریداری کرد، تا جویدن آن ها به رشد دندان هایشان کمک کند. همه این موارد می تواند هدیه ی جذاب برای نوزادان باشد.

عیدی مناسب برای کودکان زیر سه سال

کودکان در گروه سنی 1 تا 3 سالگی دوست دارند بازی های تخیلی انجام دهند. دادن هدیه ای که کودکان را وارد دنیای خیالیشان کرده و قدرت تخیلشان را تقویت کند، می تواند آن ها را به وجد آورد؛ در این سن بهترین هدیه برای عیدی دادن به کودکان ست های اسباب بازی، کاسکه، عروسک های مختلف است تا بتوانند نقش بزرگسالان را در دنیای خیالی خود بازآفرینی کنند.

ایده های جالب برای عیدی دادن به کودکان

عیدی مناسب برای کودکان 3 تا 7 سال

گروه سنی 3 تا 7 سال دوره ای است که کودکان به پیش دبستانی یا کلاس اول قدم می گذارند. در این دوره است که باید آماده یادگیری شوند. در این سنین آن ها یاد می گیرند مسیولیت پذیر باشند. سن 3 تا 7 سالگی سنی است که متخصصان توصیه می کنند تا توانایی ها و استعدادهای کودکان را شناسایی کنید. معمولا برای عیدی دادن به کودکان در این سن بازی های فکری و اسباب بازی هایی که نیاز به ساختن دارند و نیز لوازم تحریر مناسب این سن، گزینه مناسبی است.

عیدی مناسب برای دانش آموزان

عیدی دادن به کودکان یکی از رسم و رسومات عید نوروز است که معمولا در دید و بازدیدها بزرگترها به کوچکترها هدیه می دهند. دانش آموزان بیشتر از هر کسی انتظار بهار و دید و بازدید عید نوروز را می کشند. برای دانش آموزان عید اتفاق هیجان انگیزی است؛ در عید نوروز اقوام و فامیل به دیدار یکدیگر می روند و کودکان هم از این دیدار عیدی نصیبشان می شود، این عیدی می تواند هدیه نقدی یا یک دفتر برنامه ریزی باشد که در هر صورت شادی آن ها را صدچندان می کند.

شاید برای بزرگسالان این سوال پیش بیاید که آیا می توان به جای پول نقد در عید نوروز به کودکان هدیه غیر نقدی داد؟ باید بگوییم بله، با در نظر گرفتن گروه سنی کودکان می توان هدیه ای به آن ها داد که برایشان کاربردی باشد. برای مثال برای دانش آموزان کتاب کمک درسی ، بازی فکری و اسباب بازی گزینه مناسبی هستند.

ایده های جالب برای عیدی دادن به کودکان

نکات مهم درباره عیدی دادن به کودکان

در هنگام هدیه دادن به کودکان در عید نوروز خیلی از والدین تلاش می کنند تا هدیه ای را به کودک بدهند که کاربردی باشد و بتواند روی ذهن و شخصیت کودک تاثیر بگذارد. هدیه ای که علاوه بر شکل گیری شخصیت کودک، او را سرگرم کرده و اجازه دهد ساعت های بسیاری با آن وقت گذرانده و از آن لذت ببرد. هنگام خرید هدیه به عنوان عیدی برای کودکان باید نکاتی را مدنظر قرار داد که در ادامه به آن اشاره خواهیم کرد.

 • کودکتان را با واژه پس انداز آشنا کرده و برای او از مزایای پس انداز بگویید؛ به او یاد دهید تا عیدی های نقدی خود را پس انداز کند و در یک حساب بانکی نگهداری کند.
 • کودکتان را ببوسید و با احترام و نوازش به او عیدی دهید. این روش حس باارزش بودن را در او بیدار می کند و اعتماد به نفس او را افزایش می دهد.
 • به کودکتان یاد دهید که مبلغ عیدی مهم نیست و فقط اصل عیدی گرفتن مهم است؛ تا سعی نکند خود را با همسالانش مقایسه کند.
 • قبل از فرا رسیدن عید نوروز اسکناس های نو برای عیدی دادن به کودکان تهیه کنید و به کم سن و سال ها مبالغ پایین اما تعداد بیشتری اسکناس دهید. کودکان از گرفتن اسکناس های بیشتر خوشحال می شوند.
 • به کودک یاد دهید تا در هنگام دریافت عیدی حتما از شخص عیدی دهنده تشکر کند. فرهنگ قدردانی را به کودک آموزش دهید.
 • به کودکان یاد دهید متوقع نباشند و انتظار گرفتن عیدی از همه نداشته باشند.
 • اجازه دهید کودکان خود عیدی هایشان را مدیریت کنند و اگر به کمکتان احتیاج داشتند، کنارشان باشید.
 • عیدی دو کودک را مشترک ندهید، بین آن ها اختلاف ایجاد می شود.
 • عیدی دادن زمان دارد، زمان آن را از دست ندهید زیرا شادی و خوشحالی کودکان در دید و بازدید عید به آن وابسته است.
 • عیدی گران ندهید، همه خانواده ها این امکان را ندارند تا به کودکان عیدی زیادی بدهند. سقفی را برای عیدی دادن به گروه های سنی مختلف در نظر بگیرید.
 • برای عیدی دادن به کودکان کم سن و سال که درکی از اسکناس ندارند می توان هدایای غیر نقدی تهیه کرد.
 • از عیدی کودک برای خرج و مخارج منزل و … استفاده نکنید.
 • اگر قصد دارید هدیه غیر نقدی برای کودکان بگیرید حتما روحیات، جنسیت، علایق و سلیقه آن ها را در نظر بگیرید.
 • به کودکتان کمک کنید تا اسکناس های عیدی خود را بشمارد، این کار به آن ها احساس لذت می دهد و کمک می کند بتوانند شمارش اعداد را یاد بگیرند.
 • اگر کسی به فرزند شما در مقایسه با سایر کودکان عیدی کمی داد، اجازه ندهید فرزندتان این تبعیض را در ذهن خود بزرگ جلوه دهد. برای او از ارزش معنوی عیدی گرفتن بگویید و حس قدرشناسی را در او تقویت کنید.

سخن آخر

هر سال با آمدن فصل بهار و نوروز باستانی رسم دیرینه عیدی دادن به کودکان هم توسط بزرگترها اجرا می شود. رسمی که باعث ایجاد پیوند دوستی بین کودکان و بزرگسالان می شود. بزرگسالان با عیدی دادن هم حس اعتماد به نفس و هم احساس ارزشمند بودن را در کودکان تقویت می کنند و از سوی دیگر به کودکان یاد می دهند که قدرشناس بوده و در مقابل لطف و توجه اطرافیان بی تفاوت نبوده و سپاسگذار باشند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ایده های جالب برای عیدی دادن به کودکان" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ایده های جالب برای عیدی دادن به کودکان"، کلیک کنید.