اهتزاز «درنای ساداکو» در موزه سینمای ایران

اهتزاز «درنای ساداکو» در موزه سینمای ایران

مراسم رونمایی از پرچم متبرک به حرم امیرالمومنین (ع) و اهداء درنای ساداکو و تندیس های جشنواره فیلم کودک و نوجوان عصر روز گذشته در موزه سینما برگزار شد.

به گزارش گروه فرهنگ و جامعه خبرگزاری علم و فناوری نکستونز، فاطمه محمدی عضو هیات مدیره موزه سینما با بیان اینکه امروز شاهد یک برنامه فرهنگی منحصر به فرد هستیم، گفت: موزه سینما یکی از مجموعه های فرهنگی جذاب برای اهالی سینما است که دارای فضای آموزشی، تفریحی و فرهنگی است. همانطور که می دانید سینمای کودک نیز نقش بسیار مهمی در جامعه دارد، زیرا فیلم های کودک باعث تقویت خلاقیت، افزایش قدرت حل مسیله و باعث رشد و توسعه اجتماعی می شود.

وی ادامه داد: امروز همزمان با نیمه شعبان برای رونمایی و جانمایی پرچم متبرک به حرم حضرت علی (ع) و همچنین اهداء «درنای ساداکو» دور هم جمع شدیم.

در ادامه این مراسم احمد میرعلایی، مدیرعامل سابق بنیاد سینمایی فارابی، گفت: در دوره بیست و پنجم تا بیست و هفتم جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان، دبیر این رویداد فرهنگی بودم. یادم می آید دوره بیست و پنجم جشنواره فیلم کودک و نوجوان همزمان با سالروز ازدواج حضرت علی (ع) و حضرت فاطمه زهرا (س) شده بود. به همین دلیل با عتبه آستان مقدس حضرت امیرالمومنین (ع) در نجف صحبت هایی صورت گرفت تا پرچمی که مدت ها در گنبد حضرت امیرالمومنین (ع) بود، به سینمای ایران اهدا شود.

میرعلایی با بیان اینکه قصد ما این بود که پرچم را به نمایندگی از سینمای ایران بگیریم، افزود: در راستای این کار خانم فریبا کوثری در کشورعراق حاضر شدند و به نمایندگی از سینمای ایران پرچم را از مسیولین بارگاه حضرت علی (ع) تحویل گرفت و در سال 1391 همزمان با افتتاحیه جشنواره فیلم کودک و نوجوان طی مراسم معنوی بسیار باشکوهی آنرا به اهتزاز درآوردیم.

این مدیر فرهنگی بیان داشت: این پرچم در طول این سال ها امانتی نزد ما بود و با توجه به اینکه متعلق به همه جامعه هنری بود تصمیم گرفته شد تا آن را به موزه سینما اهدا کنیم. این پرچم در سال های گذشته در روز تشیع شهدای غواص و مناسبت های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفت. برکت نام حضرت علی (ع) در آن سال به گونه ای بود که کودکان کل نوار کمربند شهر های ایران در جشنواره فیلم های کودکان و نوجوانان شریک شدند و قرار بر این شد که جشنواره دو هفته زودتر در روستا های ایران و توسط کاروان هایی برگزار شود.

اهتزاز «درنای ساداکو» در موزه سینمای ایران

میرعلایی افزود: در این کاروان ها، کالا های فرهنگی درجه یک به همراه سینمای سیار به روستا ها برده شد و فیلم ها به نمایش درآمدند و طی سال های بعد هم این روند ادامه پیدا کرد. در سال اول، این اتفاق را با نام مبارک حضرت علی (ع) رقم زدیم و جشنواره در سال بعد به نام فاطمه زهرا (س) نامگذاری شد. در آن جشنواره، هفت خشت آماده شد و هفت هنرمند اعلام آمادگی کردند تا به نیت هنرمندان در ساخت حرم حضرت فاطمه زهرا (ع) در بقیع پیشگام شوند و آنها را به روی صحنه آوردند. سال بعد از آن نیز، این رویداد به نام رسول اکرم (ص) نامگذاری شد و پرچمی منقوش به نام ایشان آماده شد.

میرعلایی با بیان اینکه در همان سال سفری به ژاپن داشته است، گفت: یادم می آید زمانی بود که آمریکایی ها هیروشیما را بمباران کرده بودند و کل این شهر نابود شده بود. «ساداکو» کودکی در ژاپن بود و زمانی که به مدرسه می رود، در مسابقه دومیدانی شرکت می کند و بر اثر عواقب ناشی از تشعشعات به زمین می خورد و بیماری او روز به روز شدت بیشتری می گیرد. درنا یکی از پرنده های افسانه ای کشور ژاپن است به همین دلیل مادر ساداکو به او می گوید اگر با استفاده از اریگامی، هزار درنا درست کنی خداوند تو را شفا می دهد. این بچه به عشق خداوند دست به کار ساخت درنا های کاغذی می شود.

اهتزاز «درنای ساداکو» در موزه سینمای ایران

احمد میرعلایی خاطرنشان کرد: این درنا یکی از همان هزار درنایی است که ساداکو درست کرده است (که متاسفانه در نهایت ساداکو فوت می کند.) بعد ها بنیاد ساداکو تشکیل شد و در آن درنا های ساخته شده توسط این کودک، با نهایت دقت و حساسیت به عنوان یک سرمایه ملی در کشور ژاپن حفظ می شوند. کشور ژاپن مراقبت ویژه ای از این درنا ها انجام می دهد و معمولا آنها را به هر کشوری هدیه نمی دهد. تنها دو عدد از این درنا ها در کشور آمریکا و سوید نگهداری می شود. بنا به دعوتی که جشنواره فیلم کودک و نوجوان از بنیاد ساداکو انجام داده بود و طی بررسی های مختلف که ایران را به عنوان کشوری صلح طلب دانستند درنای ساداکو را به ایران هدیه دادند و در همان سال طی بازدیدی که از موزه سینما داشتند درخواستشان این بود که این درنای با اهمیت در موزه سینما نگهداری شود.

این مدیر فرهنگی همچنین گفت: نکته مهم این است که آن سال جشنواره فیلم کودک و نوجوان به حمایت از کودکان درگیر جنگ نامگذاری شده است.

محمدی عضو هیات مدیره موزه سینما در پایان بیان داشت: حمایت کودکان موضوعی مهمی است و جانمایی این درنا ها می تواند شروع برنامه ای برای کودکان، حمایت از صلح و مخالفت با جنگ باشد.

گفتنی است در این مراسم یک عدد درنای اصل ساداکو، یک عدد ماکت درنای فلزی، دو عدد تندیس جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان، نشان های جشنواره کودک و نوجوان توسط احمد میرعلایی به موزه سینما اهداء شد که به زودی در اتاق کودک و نوجوان موزه سینما در معرض دید برای کودکان و بازدیدکنندگان قرار خواهد گرفت. همچنین پرچم متبرک به گنبد امیرالمومنین (ع) که به موزه سینما اهدا شده بود در این مراسم رونمایی و در اتاق دفاع مقدس قرار گرفت.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اهتزاز «درنای ساداکو» در موزه سینمای ایران" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اهتزاز «درنای ساداکو» در موزه سینمای ایران"، کلیک کنید.