افزایش سهم GDP ایران در صنایع خلاق به شرط اعتماد رییس جمهور

فناوری و دولت آینده (9)؛

افزایش سهم GDP ایران در صنایع خلاق به شرط اعتماد رییس جمهور

دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تاکید بر افزایش سهم GDP ایران در صنایع خلاق در دولت جدید گفت: هر فردی که در جایگاه ریاست جمهوری قرار می گیرد باید اهمیت مسیله صنایع خلاق را درک کند.

مسعود حسنلو، دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری در گفت وگو با خبرنگار خبرگزاری علم و فناوری نکستونز گفت: طی سال های اخیر در دنیا توجه ویژه ای به حوزه صنایع خلاق شده است. در ایران هنوز به جایگاه مناسبی در حوزه صنایع خلاق نرسیده ایم.

وی افزود: هم اکنون در دنیا سهم GDP (تولید ناخالص داخلی) کشور ها از صنایع خلاق 4 درصد، اما سهم تولید ناخالص داخلی ایران کمتر از 2 درصد است. در مرحله نخست باید سهم GDP صنایع خلاق را به 4 درصد_نرم جهانی_ برسانیم یعنی اگر اکنون گردش مالی و اقتصاد صنایع خلاق 4 تا 5 میلیارد دلار است حداقل به 12 تا 13 میلیارد دلار در میان مدت برسد.

وی اظهارکرد: اکنون در دنیا هدف گذاری شده است که سهم اقتصاد خلاق در GDP به 10 درصد برسد از اینرو ما یک افق میان مدت و بلند مدتی داریم که این عدد در ایران حداقل به 40 میلیارد دلار برسد. تحقق این امر مستلزم یک جریان دولتی و اعتماد وزرا، رییس جمهور به صنایع خلاق است. 

حسنلو به اهمیت صنایع خلاق پرداخت و افزود: صنایع خلاق از جهات مختلفی از اهمیت زیادی برخوردار است. یک، جنبه اقتصادی صنایع اقتصادی اهمیت دارد؛ صنایع خلاق یک اقتصاد مولد و ثروت آفرین محسوب می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری ادامه داد: چاه نفت جدید دنیا حوزه تولید محتوا و صنایع خلاق است. دوم، صنایع خلاق در حوزه اشتغال آفرینی مزیت های جدی دارد؛ در صنایع دیگر یک شغل پایدار با صرف 500 تا 600 میلیون تومان ایجاد می شود، اما در صنایع خلاق یک شغل پایدار با صرف 100 الی 200 میلیون تومان به وجود می آید.

وی با بیان اینکه افراد می توانند با ایجاد مشاغلی خانگی، تولید محتوا و … کسب درآمد کنند و به درآمدزایی برسند، اضافه کرد: سوم، صنایع خلاق جزو صنایع هویت ساز قلمداد می شوند. صنایع خلاق صنایع هویت ساز هستند هرچقدر ما در توسعه صنایع خلاق کار کنیم مسایل اجتماعی مان حل می شود.

دبیر ستاد توسعه فناوری های فرهنگی و نرم معاونت علمی، فناوری و اقتصاد دانش بنیان ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه هویت سازی صنایع خلاق نسبت به جنبه اقتصادی و اشتغال آفرینی از اهمیت بیشتری برخوردار است، گفت: مساله وفاق اجتماعی را می توانیم با صنایع خلاق تقویت کنیم. تقویت زبان فارسی، هویت دینی و ملی مان با توسعه صنایع خلاق رخ می دهد به عبارت دیگر صنایع خلاق همان میزان که اقتصاد دارد، مسایل اجتماعی را نیز می تواند برطرف کند.

وی بیان کرد: در دولت سیزدهم شهید رییسی نگاه ویژه ای به مسیله فرهنگ داشتند و به اهمیت این مسیله پی برده بودند. ما انتظار داریم هر فردی که در جایگاه ریاست جمهوری قرار می گیرد، اهمیت این مسیله را درک کند و این مسیر را ادامه دهد و با سرمایه گذاری مناسب در حوزه صنایع خلاق یک قدم و یک پله نیز جلوتر ببرد. کما اینکه اکنون بسیار از کشور های دنیا مساله صنایع خلاق لایه اول توجه حاکمیت و دولت شان قرار گرفته است. 

وی تاکید کرد: اکنون در کشور هایی مانند انگلستان، کره جنوبی و روسیه حوزه صنایع خلاق از جمله حوزه های اولویت دارشان محسوب می شود.

حسنلو گفت: انتظار می رود به علت اهمیت این حوزه همان گونه که اکنون حوزه دانش بنیان در صدر حاکمیت ایران قرار گرفته است و شعار سال برای آن تعیین می شود، این اتفاق نیز در این حوزه رخ دهد.

وی گفت: ایران به واسطه سبقه تاریخی و تمدن و فرهنگ غنی در حوزه صنایع خلاق ظرفیت بسیار زیادی دارد. اکنون به واسطه این فرهنگ غنی از این ظرفیت ها استفاده کرده ایم. جهش هم در این حوزه به علت زیرساخت های فرهنگی و تاریخی و سنت های دیرین و عمیق، نیروی انسانی هنرمند، خلاق و مبتکر و عالم، تحصیل کرده حوزه علوم انسانی به مراتب نسبت به حوزه های دیگر بیشتر است. تصورم این است که به شدت می توانیم مسیر رشد را مناسب ببینیم به شرط اینکه سرمایه گذاری مناسب در حوزه مالی و زیرساختی اتفاق بیفتد.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "افزایش سهم GDP ایران در صنایع خلاق به شرط اعتماد رییس جمهور" هستید؟ با کلیک بر روی فرهنگ و هنر، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "افزایش سهم GDP ایران در صنایع خلاق به شرط اعتماد رییس جمهور"، کلیک کنید.