اعلام بیشترین علل تصادفات نوروزی

اعلام بیشترین علل تصادفات نوروزی

آفتاب نیوز :

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ با بیان اینکه عابرین پیاده، بیشترین فوتی های تصادفات پایتخت را تشکیل می دهند؛ گفت: پلیس برای کنترل سرعت غیرمجاز رانندگان متخلف که نقش مهمی در وقوع تصادفات مرگبار داشته است، به دوربین های پیشرفته تری مجهز شده است.

نکستونز در خبری نوشت: سرهنگ رابعه جوانبخت در تحلیل تصادفات نوروز 1403 در پایتخت گفت: طرح نوروزی پلیس راهنمایی و رانندگی از 24 اسفند ماه آغاز و تا 14 فروردین ماه در شهر تهران ادامه داشت، اما عملا طرح در معابر شهری تهران از اول فروردین ماه آغاز شد و در این ایام، پیش بینی پلیس راهور درباره خلوتی معابر و افزایش تصادفات به وقوع پیوست.

وی درباره علت وقوع تصادفات نوروزی در شهر تهران افزود: مهم ترین علل تصادفات در تعطیلات، عدم توانایی رانندگان در کنترل وسیله نقلیه بود که ناشی از تخطی از سرعت مجاز است.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ در پاسخ به این پرسش که بیشتر تصادفات در چه ساعاتی رخ داده است؛ ادامه داد: با بررسی تصادفات مشخص شد، بازه زمانی تصادف فوتی نوروزی در معابر پایتخت، بین ساعت 24 تا ساعت 4 بامداد بوده است. در این ساعات، رانندگی واقعا خطرناک است زیرا رانندگان هوشیاری لازم و کافی را ندارند و عمدتا خسته و خواب آلود هستند.

جوانبخت با اشاره به اهمیت روشنایی معابر گفت: در بررسی ها محرز شد که بیش از 50 درصد تصادفات، در تاریکی شب رخ می دهد. همچنین تصادفات موتورسیکلتی داشتیم که در تاریکی هوا روی داده بود و موتورسوار مانع ها را رویت نکرده بود؛ بنابراین روشنایی معابر در جلوگیری از تصادفات نقش مهمی دارد.

وی با بیان اینکه بزرگراه ها، رتبه اول تصادفات را دارند؛ افزود: بزرگراه آزادگان، رتبه اول تصادفات فوتی در ایام نوروز 1403 را به خود اختصاص داده است زیرا این بزرگراه ها بسیار پر تردد است و افراد غیر بومی، زیاد از آن عبور می کنند بنابراین شاهد تصادفات بالایی بوده ایم.

اولین تصادف خسارتی و فوتی سال 1403

جوانبخت با اشاره به اولین تصادف خسارتی سال جدید گفت: بلافاصله بعد از تحویل سال، در منطقه 14 خیابان قیاسی، یک مورد تصادف به پلیس راهور گزارش شد که به علت عدم رعایت حق تقدم عبور رخ داده بود که در همین راستا به رانندگان توصیه می شود؛ به خودرویی که حق تقدم با اوست؛ اجازه عبور دهند.

وی افزود: همچنین اولین تصادف فوتی امسال نیز، واژگونی یک دستگاه موتورسیکلت در بزرگراه آزادگان بوده که متاسفانه در این تصادف، موتورسیکلت سوار، جان خود را از دست داد.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: در تعطیلات نوروز، از دست دادن عزیزانمان در تصادفات بسیار سخت است و ما بارها شاهد بودیم که خانواده و بستگان فوتی های این تصادفات، در اولین روزهای سال جدید، با چه غم و اندوه بزرگی مواجه شده بودند. همچنین رانندگان مقصر این حوادث نیز، تا پایان عمر، از عذاب وجدان خلاصی پیدا نمی کنند؛ بنابراین نباید دچار وسوسه سرعت و عدم رعایت قوانین نشوند.

عابران پیاده؛ بیشترین قربانی تصادفات رانندگی در ایام نوروز 1403

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ در پاسخ به این سوال که بیشتر تلفات تصادفات نوروزی در تهران، سرنشینان خودروها هستند یا عابرین پیاده؛ ادامه داد: متاسفانه در این بازه زمانی، عابرین پیاده ببیشترین تلفات در تصادفات بوده اند.

جوانبخت درباره علت مرگ عابران پیاده در تصادفات نیز گفت: هنگامی که رانندگان در خلوتی معابر دچار وسوسه سرعت می شوند و از سرعت مجاز عبور می کنند؛ توانایی کنترل وسیله تقلیه را در سرعت های بالا از دست می دهند. در چنین شرایطی، تصادفات مختلفی اعم از واژگونی، برخورد با موانع یا تصادف با عابرین پیاده رخ می دهد. از آنجایی که سرعت خودروها بالاست، متاسفانه شدت و میزان تصادفات نیز بالا می رود و اینگونه شاهد افزایش تلفات خواهیم بود.

وی به عابرین پیاده توصیه کرد معابر امن و ایمن را برای ترددهای خود انتخاب کنند. همچنین برای تردد در معابر از گذرگاه های عابر پیاده و پل های عابر استفاده کنند.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: متاسفانه عابران پیاده تصور می کنند چون خودشان خودروها را می بینند؛ رانندگان نیز متوجه آنها هستند؛ در صورتی که در برخی مواقع این گونه نیست و رانندگان تصویر دقیقی از عابرین پیاده نمی بینند.

تجهیز پلیس راهور به دوربین های پیشرفته تر کنترل سرعت

جوانبخت با اشاره به اینکه سرعت غیرمجاز باعث بیشتر تصادفات پایتخت است و پلیس برای کنترل این امر در سال جاری برنامه های بیشتری دارد؛ گفت: پلیس امسال دوربین های پرتابل بسیار مجهز و پیشرفته ای در اختیار دارد تا کنترل بیشتری بر تخلفات رانندگان داشته باشد.

وی درباره ویژگی های این دوربین های جدید افزود: این دوربین ها وابسته به مکان نیستند به این معنا که در هر کجایی که افسر پلیس راهور تصمیم بگیرد؛ مستقر می شود. همچنین روشنایی بر عملکرد آنها تاثیری ندارد.

رییس اداره تصادفات پلیس راهور تهران بزرگ ادامه داد: در گذشته، رانندگان پس از مدتی، محل استقرار دوربین های ثبت تخلف را شناسایی می کردند و هنگامی که به محل مورد نظر می رسیدند؛ سرعت خود را کاهش می دادند تا جزیمه نشوند و مجددا پس از گذشن از دوربین، سرعت خود را افزایش می دادند. اما با استفاده از این دوربین های جدید، همکاران ما در هرجایی از معابر ممکن است از این دوربین ها برای ثبت تخلفات سرعت استفاده کنند تا به برقراری بیشتر نظم ترافیکی کمک کنند.

وی در پایان از رانندگان خواست در سال جدید سعی کنند قوانین راهنمایی و رانندگی را بیشتر رعایت کنند تا کمتر شاهد تصادفات و تلفات باشیم.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اعلام بیشترین علل تصادفات نوروزی" هستید؟ با کلیک بر روی حوادث، اگر به دنبال مطالب جالب و آموزنده هستید، ممکن است در این موضوع، مطالب مفید دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اعلام بیشترین علل تصادفات نوروزی"، کلیک کنید.