ارتباط بین خود ارضایی و اختلال نعوظ

آفتاب نیوز :

به گزارش وری ول هلث، هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد خودارضایی یا حتی خودارضایی بیش از حد می تواند باعث اختلال نعوظ (ED) شود. با این حال، برخی از مطالعات نشان داده اند که خودارضایی مکرر برای تماشای فیلم پورن ممکن است به طور غیرمستقیم به حساسیت زدایی شما نسبت به تصاویر جنسی و صمیمیت فیزیکی منجر شود.

تحقیقات دیگر نشان می دهد که خودارضایی بیش از حد معمول که برخی از آن به عنوان اعتیاد به خودارضایی یاد می شود؛ نشانه ای از ناراحتی عاطفی است که می تواند به طور غیرمستقیم نیز به ED کمک کند.

در حالی که هیچ شواهد علمی مبنی بر تاثیر خودارضایی بر آلت تناسلی یا توانایی دستیابی یا حفظ نعوظ وجود ندارد، برخی از مطالعات نشان می دهند که ممکن است یک ارتباط غیرمستقیم وجود داشته باشد.

خود ارضایی باعث اختلال نعوظ می شود؟

این افسانه که خودارضایی باعث ED می شود تا حدی بر این باور است که خودارضایی “بیش از حد” به آلت تناسلی آسیب وارد می کند و سلامت رگ های خونی و اعصاب را تهدید می کند.

در حالی که این درست است که یک آسیب تروماتیک مانند شکستگی آلت تناسلی می تواند باعث ED شود، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد خودارضایی در غیاب یک آسیب واقعی به خودی خود یک علت است.

با این حال یک استثنا وجود دارد که به عنوان خودارضایی مستعد شناخته می شود و زمانی است که در حالی که روی شکم خود دراز کشیده اید، یا با دست یا با مالیدن آلت تناسلی خود به سطح زیرین، خودارضایی می کنید. تحقیقات انجام شده در سال 1998 این نظریه را نشان داد که این امر می تواند منجر به ED، از دست دادن حس و ناتوانی در ارگاسم با قرار دادن آلت تناسلی در معرض فشار و اصطکاک نامناسب شود.

این نظریه که به عنوان سندرم خودارضایی تروماتیک شناخته می شود، به طور گسترده توسط جامعه پزشکی به رسمیت شناخته نشده است، تا حدی به این دلیل که تنها چهار شرکت کننده در این مطالعه وارد شدند. با این حال، یک تحقیق در سال 2023 که شامل 1819 شرکت کننده بود، نشان داد که خودارضایی مستعد با 57 درصد خطر بیشتر ED مرتبط است که نشان دهنده یک ارتباط احتمالی است.

با توجه به خودارضایی بیش از حد، یک بررسی در سال 2023 از مطالعات انجام شده در مجله بین المللی تحقیقات ناتوانی جنسی هیچ ارتباطی بین فراوانی خودارضایی و خطر ابتلا به ED پیدا نکرد.

تماشای پورن باعث اختلال نعوظ می شود؟

مدتهاست که گفته شده است که خودارضایی با پورن برای شما “بد” است و می تواند بر عملکرد جنسی تاثیر منفی بگذارد. تا به امروز، شواهد کمی وجود دارد که نشان دهد پورن به خودی خود باعث ED یا هر مشکل جنسی دیگری مانند تاخیر در انزال می شود.

تماشای پورن می تواند باعث نارضایتی جنسی شود که به نوبه خود می تواند به ED و سایر مسایل جنسی دامن بزند.

مروری بر مطالعات انجام شده در سال 2019 در مجله پزشکی بالینی نشان می دهد که استفاده اجباری از پورن (اعتیاد به پورن) به تدریج میزان پاسخگویی فرد به محرک های جنسی را کاهش می دهد. با گذشت زمان، حتی تماشای فیلم های پورن نیز ممکن است نعوظ ایجاد نکند.

این را یک مطالعه در سال 2016 در بلژیک نشان می دهد که در آن رضایت جنسی کمتر و عملکرد نعوظ کمتر در میان کاربران اجباری پورن آنلاین گزارش شده است؛ مطالعات نشان می دهد که این خطر همزمان با میزان تماشای پورن در سال افزایش می یابد.

در یک سطح عمیق تر، استفاده اجباری از پورن با افزایش خطر اضطراب و افسردگی مرتبط است که به نوبه خود می تواند به خطر ED کمک کند. یک مطالعه در سال 2020 با حضور 1031 دانشجو نشان داد که بیش از 20 درصد از کاربران پورن اجباری سطوح “شدید” تا “بسیار شدید” افسردگی، اضطراب و استرس را گزارش کردند.

چه چیزی باعث اختلال نعوظ می شود؟

اختلال نعوظ، ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ مناسب برای مقاربت جنسی است که هم دلایل فیزیکی و هم روانی دارد. علل اغلب با هم همپوشانی دارند و بر دیگری تاثیر می گذارند و آن را بدتر می کنند.

علل فیزیکی اختلال نعوظ

 • بالای 50 سال بودن
 • دیابت
 • فشار خون بالا
 • بیماری قلبی
 • بیماری پیرونی
 • بیماری مزمن کلیوی
 • آسیب نخاعی
 • چاقی
 • سیگار کشیدن
 • مصرف الکل یا مواد مخدر
 • برخی دارو ها مانند دارو های ضد افسردگی

علل روانی اختلال نعوظ

 • افسردگی
 • استرس و اضطراب
 • مشکلات رابطه
 • استرس در خانه یا محل کار
 • گناه فرهنگی یا مذهبی
 • اضطراب عملکرد جنسی
 • عزت نفس پایین

تعیین دقیق علت ED می تواند پیچیده باشد، زیرا علل فیزیکی و روانی اغلب عمیقاً در هم تنیده هستند. فردی که علل فیزیکی ED دارد اغلب دچار افسردگی و اضطراب می شود که می تواند منجر به افزایش نوشیدن الکل و بدتر شدن علایم ED شود.

آیا افزایش سن بر ED تاثیر می گذارد؟

در حالی که سن بالاتر باعث اختلال نعوظ نمی شود، افراد جوان نیز به آن مبتلا می شوند این خطر با افزایش سن افزایش می یابد. تا سن 40 سالگی، تقریباً 40 درصد از افرادی که آلت تناسلی دارند، ED را تجربه می کنند که تا 70 سالگی به 70 درصد افزایش می یابد.

اثرات خودارضایی بر اختلال نعوظ

همانطور که خودارضایی باعث ED نمی شود، خودارضایی مکرر نیز راهبردی برای اجتناب از آن نیست.

با این گفته، خودارضایی مزایای خاصی را ارایه می دهد که ممکن است به طور غیرمستقیم ED ناشی از مشکلات سلامت روان را بهبود بخشد این نوعی ED است که توسط عوامل روانی ایجاد می شود.

خودارضایی ممکن است به طور غیر مستقیم به این موارد کمک کند:

 • کاهش استرس و اضطراب
 • از بین بردن تنش جنسی که می تواند اضطراب عملکرد را ترکیب کند
 • کمک به خواب بهتر (که به کاهش افسردگی کمک می کند)
 • بهبود عزت نفس و تصویر بدن شما

حتی اگر نتواند به طور کامل بر ED غلبه کند، خودارضایی می تواند به افراد کمک کند تا تمایلات جنسی خود را کشف کنند و در مورد پاسخ های بدن خود به روش هایی که به ایجاد روابط جنسی سالم کمک می کند، بیاموزند.

درمان اختلال نعوظ

درمان اختلال نعوظ می تواند بسته به علت آن متفاوت باشد و ممکن است شامل تغییرات سبک زندگی، داروها، دستگاه ها، روان درمانی و حتی جراحی باشد.

یک رویکرد ترکیبی اغلب مورد نیاز است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

اصلاح سبک زندگی: این تغییرات شامل تغییر در رژیم غذایی، ورزش معمول، کاهش وزن، ترک سیگار، بهبود عادات خواب، مدیریت استرس و کاهش مصرف الکل می شود.

دارو های تجویزی: این دارو ها شامل دارو های خوراکی مانند ویاگرا (سیلدنافیل) و سیالیس (تادالافیل)، دارو های تزریقی مانند تریمیکس (آلپروستادیل/پاپاورین/فنتولامین) و شیاف های مجرای ادراری مانند میوز (آلپروستادیل) می شود.

دستگاه ها: نعوظ ممکن است با یک دستگاه نعوظ خلاء (همچنین به عنوان پمپ آلت تناسلی) و یک حلقه انقباض (همچنین به عنوان حلقه خروس شناخته می شود) به دست آید و ادامه یابد.

روان درمانی: این روش درمانی ممکن است شامل درمان شناختی رفتاری (CBT) برای تغییر الگو های فکری منفی، آموزش مثبت جنسی برای غلبه بر احساس گناه و شرم فرهنگی، و تمرکز حساس برای افزایش آگاهی در مورد لمس و صمیمیت فیزیکی باشد.

جراحی: این روش درمانی ممکن است شامل جراحی کاشت آلت تناسلی باشد تا به نعوظ مکانیکی کمک کند.

آیا به مشاوره نیاز دارم؟

حتی اگر علت ED شما کاملاً فیزیکی باشد، ممکن است مشاوره برای کمک به شما برای مقابله بهتر با احساسات، افزایش ارتباط بین شما و شریک زندگی تان و یافتن راه هایی برای داشتن یک زندگی جنسی رضایت بخش با وجود چالش ها توصیه شود.

خلاصه

این یک افسانه است که خودارضایی – حتی خودارضایی مکرر – باعث اختلال نعوظ (ED) می شود. با این حال، برخی از مطالعات نشان می دهد که خودارضایی اجباری برای پورن می تواند پاسخ شما به محرک های جنسی را کاهش دهد و نعوظ را کاهش دهد. استفاده اجباری از پورن نیز با میزان بالای اضطراب و افسردگی مرتبط است که هر دو به ED کمک می کنند.
در حالی که این یک افسانه است که خودارضایی می تواند به جلوگیری از ED کمک کند، خودارضایی می تواند به کاهش استرس و اضطراب هایی که به مشکلات نعوظ کمک می کند کمک کند.

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "ارتباط بین خود ارضایی و اختلال نعوظ" هستید؟ با کلیک بر روی پزشکی، ممکن است در این موضوع، مطالب مرتبط دیگری هم وجود داشته باشد. برای کشف آن ها، به دنبال دسته بندی های مرتبط بگردید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "ارتباط بین خود ارضایی و اختلال نعوظ"، کلیک کنید.