اثر تنوع مبادی ورودی بر تامین کالاهای اساسی/ عرضه کنجاله سویا خارج از بازارگاه

اثر تنوع مبادی ورودی بر تامین کالاهای اساسی/ عرضه کنجاله سویا خارج از بازارگاه

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور گفت: تامین کنندگان کالاهای اساسی در دنیا مشخص هستند و تنوع مبادی ورودی یعنی اینکه تعداد عرضه کنندگان و واردکنندگان در بازار داخلی افزایش یافته است.

 محمد مهدی نهاوندی در گفت وگو با نکستونز، با بیان اینکه افزایش مبادی ورودی کالاهای اساسی به خصوص نهاده های دامی چه اثراتی بر بازار داشته است، گفت: تنوع در مبادی ورودی تامین کالا به معنای تامین کالا از کشورهایی متفاوت از کشورهایی که در گذشته اقلام مورد نیاز خود را از آنها تامین می کردیم، نیست. زیرا تولیدکننده های جهانی کالاهای اساسی مشخص هستند.

تامین کنندگان کالاهای اساسی در دنیا مشخص هستند

وی افزود:روسیه، کشورهای دریای سیاه مانند اوکراین، رومانی، فرانسه، برزیل، آرژانتین و آمریکای جنوبی  از گذشته تا کنون تامین کنندگان نهاده های دامی و  کالاهای کشاورزی بوده و هستند و تنوع مبادی ورودی یعنی اینکه تعداد عرضه کنندگان و واردکنندگان در بازار داخلی افزایش یافته است.

افزایش مبادی ورودی یعنی افزایش تعداد واردکنندگان

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور تصریح کرد:افزایش تعداد واردکنندگان و عرضه کنندگان باعث شده که فضای رقابتی ایجاد و انحصار در این بخش نیز برداشته شود.

نهاوندی همچنین عنوان کرد:در شرایط فعلی با همت شرکت های بخش خصوصی در حوزه تامین نهاده های دامی به ویژه ذرت و جو شرایط مطلوب و ایده آلی داریم. به نحوی که بیش از 150 شرکت عرضه کننده این اقلام در سامانه بازارگاه حضور دارند و حضور این تعداد شرکت باعث شده محدودیتی در تامین نهاده های دامی نداشته باشیم و این اقلام با حداقل قیمت در اختیار دامدار و مرغدار قرار گیرد.

عرضه کنجاله سویا بالاتر از نرخ مصوب و خارج از بازارگاه

وی در پاسخ به این سوال که وضعیت تامین کنجاله سویا به چه صورت است، گفت: متاسفانه در کنجاله سویا سیاست های وزارت جهادکشاورزی مشابه جو و ذرت اثرگذار نبوده و تعداد عرضه کنندگان این کالا در سامانه بازارگاه محدودتر است. یعنی با  وجود این میزان واردات کماکان شاهد عرضه کنجاله سویا بالاتر از نرخ مصوب و به صورت غیر رسمی و خارج از سامانه بازارگاه هستیم.

به گفته وی اگر تعداد واردکنندگان و عرضه کنندگان کنجاله سویا مانند جو و ذرت بیشتر شود بازار به ثبات خواهد رسید.

نهاوندی در پاسخ به چرایی کم بودن تعداد شرکت های واردکننده و عرضه کننده کنجاله سویا گفت:سال گذشته قیمت گذاری کنجاله غیرکارشناسی بود و باعث شد بسیار از فعالان و شرکت های فعال در این بخش  از عرصه خارج شوند و نتوانند ادامه دهند.

واردات کنجاله سویا برای کارخانه های روغن کشی به صرفه تر است

وی اضافه کرد: از طرفی سیاست های حمایتی از کارخانه های روغن کشی باعث شده که واردات کنجاله سویا برای آنها به صرفه تر از شرکت ها باشد.

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور در پایان گفت:در شرایط فعلی رقابت شرکت های دولتی با بخش خصوصی از هیچ توجیه قانونی و کارشناسی برخودار نیست و متاسفانه سیاست  هایی که در دستور کار است بر خلاف منویات و تاکیدات رهبری در حوزه تجارت بوده و زمینه رقابت ناعادلانه دولت با بخش خصوصی را فراهم کرده است.

پایان خبر نکستونز

آیا شما به دنبال کسب اطلاعات بیشتر در مورد "اثر تنوع مبادی ورودی بر تامین کالاهای اساسی/ عرضه کنجاله سویا خارج از بازارگاه" هستید؟ با کلیک بر روی اقتصادی، آیا به دنبال موضوعات مشابهی هستید؟ برای کشف محتواهای بیشتر، از منوی جستجو استفاده کنید. همچنین، ممکن است در این دسته بندی، سریال ها، فیلم ها، کتاب ها و مقالات مفیدی نیز برای شما قرار داشته باشند. بنابراین، همین حالا برای کشف دنیای جذاب و گسترده ی محتواهای مرتبط با "اثر تنوع مبادی ورودی بر تامین کالاهای اساسی/ عرضه کنجاله سویا خارج از بازارگاه"، کلیک کنید.